Drukuj Drukuj

Konkursy przedmiotowe

Pierwsza połowa listopada upłynęła nam pod znakiem konkursów przedmiotowych. Nasi uczniowie wzięli udział w dwóch konkursach kuratoryjnych (z języka polskiego i matematyki), w ogólnopolskim konkursie mitologicznym OLIMPUS, w konkursie historycznym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” oraz w dwóch konkursach matematycznych: OLIMPUS i Alfik. Gratulujemy wszystkim uczestnikom. 

Apel w 98 rocznicę odzyskania niepodległości…

10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku za organizację apelu odpowiedzialni byli uczniowie klasy VI b. Po odśpiewaniu hymnu RP młodzież zaprezentowała krótkie przedstawienie pt. Nauka do sprawdzianu z historii. Pomiędzy poszczególnymi występami pojawiał się również chór, który przypominał uczniom ważne z punktu widzenia historii pieśni patriotyczne.  

Uczniowie klas I-III z okazji Narodowego Święta Niepodległości zatańczyli poloneza. Dzieci nauczyły się tańca pod kierunkiem Pani Marceliny Sokół. Odświętne ubrania i kotyliony uświetniły uroczystość. Po tańcu dzieci wspólnie śpiewały pieśni legionowe. 

Piosenki starej Warszawy

15 listopada uczniowie klas I-III wysłuchali koncertu w wykonaniu Kapeli Czerniakowskiej. Dzieci poznały dawne warszawskie piosenki, takie jak „Felek”, „Tango czerniakowskie” czy „Chłopaki z Woli”. Spotkanie z muzykami było też okazją do wysłuchania anegdot o stolicy sprzed wojny. 

Podróże Guliwera

17 listopada klasa IVb wyruszyła w podróż z Guliwerem do Krainy Liliputów, gdzie uczniowie przeżyli przygodę z ludzikami o bardzo niskim wzroście. Podczas pierwszej części spektaklu poznali mieszkańców dwóch zwaśnionych, sąsiadujących ze sobą krain: Liliputów i Blefuscu. W drugiej części widzowie przenieśli się z Guliwerem do Brobdingnag, gdzie poznali giganta, który potraktował głównego bohatera sztuki jak zabawkę. 

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

17 i 18 listopada Światowcy wzięli udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania. W czwartek byliśmy na przedstawieniu pt. „Chundereke”. Była to ciekawa opowieść o planecie z odległej galaktyki. Narratorka opowiadała historię o Chundereke przy akompaniamencie swojej córki. W piątek wysłuchaliśmy opowiadania pt. „Łobuziaki, czyli na przekór i pod prąd”. W tym opowiadaniu szczególnie podobała nam się gra na bębnach.  (Maks Smuga)

W fabryce bombek

W piątek 18 listopada razem z klasą II a pojechaliśmy do Fabryki Bombek. Oprócz ozdabiania bombek zobaczyliśmy, jak się je robi. Było bardzo fajnie i każdy mógł zabrać swoją bombkę do domu. 

Asia Zubik, I b

Piknik „Bezpieczni w sieci”

W sobotę 19 listopada w naszej szkole odbył się piknik będący podsumowaniem I etapu projektu „Bezpieczni w sieci”. Tydzień przed tym wydarzeniem nasi uczniowie wzięli udział w szeregu zajęć dotyczących komunikacji w Internecie, bezpieczeństwa, praw autorskich i innych. Podczas pikniku uczniowie oraz ich rodzice mogli spróbować swoich sił w licznych grach i zabawach związanych z Internetem. Uczestnicy wydarzenia mogli także obejrzeć wystawę prac uczniów oraz skosztować smakołyków z internetowej kawiarenki (m.in. ciasteczek). 

Relacja Maksa Smugi:

W sobotę 19 listopada wzięliśmy udział w pikniku „Bezpieczeństwo w sieci”. Podczas pikniku poprzez gry i zabawy uczyliśmy się, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Chodziliśmy po łączu internetowym, graliśmy w kalambury i rysowaliśmy lustrzane odbicie ważnych internetowych znaków. Była również kawiarenka z cookies i wystawa naszych prac plastycznych. Piknik był bardzo udany, bo nauczyliśmy się, jak korzystać z Internetu. 

Dlaczego pszczele komórki są sześciokątne?

21 listopada klasa IIIa była w Młodzieżowym Domu Kultury na zajęciach dotyczących pszczół. Dzięki pudełkom o różnych kształtach zrobionym z tektury, piłeczkom i miarkom krawieckim uczestnikom udało się przeprowadzić eksperymenty i odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego pszczele komórki są sześciokątne? Dzieci mierzyły obwody pudełek i obliczały, ile piłeczek się w nich zmieści. Okazało się, że największą pojemność miał sześciokąt! To dlatego pszczoły wybrały ten kształt! Trzecioklasiści dowiedzieli się też, że w kole również dużo się zmieści, ale boków okrągłych nie da się skleić. Pszczoły wykorzystywałyby wtedy więcej wosku. Zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury były bardzo ciekawe. 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W tym roku organizatorem poczty życzliwości była klasa IIIb. Już na sobotnim pikniku uczniowie, rodzice i nauczyciele mogli wrzucać do specjalnej skrzynki kartki z pozdrowieniami lub rysunkami. W poniedziałek wyjęliśmy wszystkie kartki i rozdaliśmy je uczniom i nauczycielom. Była to dla nas ważna lekcja, jak można uprzejmie zwracać się do siebie

Maks Smuga

Dyskoteka andrzejkowa

Po lekcjach w czwartek 24 listopada odbyła się impreza andrzejkowa dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Dziewczynki z klas młodszych już od pierwszej godziny lekcyjnej prezentowały odświętne stroje – połyskujące, tiulowe, bajeczne i zwiewne. Ćwiczyły taneczne kroki na każdej przerwie. Okazało się, że skorzy do tańca byli także nauczyciele i Pani Dyrektor. Na parkiecie śmiało wyginali ciała i młodsi, i starsi – od początku do końca imprezy. 

Dla spragnionych i łasych na wypieki funkcjonowała uczniowska kawiarenka, gdzie można było na chwilę usiąść i osłodzić sobie popołudnie. Wszystkie smakołyki zostały spałaszowane w godzinę! Wniosek:  zasoby zostały spożyte, ale nasze możliwości są jednak niespożyte…

W salonie wróżb wzmożony ruch i kolejki od początku do prawie samego końca! Można było dowiedzieć się, jaki czeka nas los. Niektórzy byli rozczarowani, bo okazało się, że … „muszą się jeszcze pouczyć” – czyli dzień, jak co dzień. Można jednak było dowiedzieć się także, który kolega lub koleżanka będzie mężem czy żoną w przyszłości, a to już zupełnie nowa perspektywa!

Ci, którzy pewnie poruszają się w świecie nowoczesnych technologii wzięli udział w konkursie tańca na macie do tańczenia, Stepmanii. Tu liczyło się poczucie rytmu i współpraca z komputerem.

Dla niektórych nietańczących, mocno stąpających po ziemi (jakie wróżby? jaka mata? ), największą atrakcją były balony: od nadmuchiwania, po rozgrywanie i chomikowanie lub bieganie slalomem z balonem między tańczącymi.

Podsumowując dla każdego coś miłego – to się nazywa dobra zabawa!

Anna Plisiecka

Spotkanie z Małym Księciem

30 listopada klasa I a wybrała się na spektakl pt. „Mały Książę” do Teatru Muzycznego ROMA. Przedstawienie oparte na bajce Antoine’a de Saint-Exupérego, opowiadające o przyjaźni i miłości, bardzo się wszystkim podobało – zarówno małym, jak i dużym widzom.