Drukuj Drukuj

Bednarska Akcja Charytatywna (BACH)

5 grudnia w ramach Bednarskiej Akcji Charytatywnej (BACH) gościliśmy w szkole Panią Marinę Hulię, nauczycielkę i społecznika. Nasz gość od lat wspiera kilkanaście rodzin czeczeńskich uchodźców, prowadzi Zespół Taneczny Czeczeńskich Dzieci-Uchodźców „Nochci’o”, jest także wolontariuszką w szpitalach. Podczas spotkania poznaliśmy piękną, choć smutną bajkę czeczeńską o matce oraz nieposłusznych synach. Obejrzeliśmy też film z udziałem Pani Mariny o uchodźcach z Czeczenii w Polsce. Przekonaliśmy się, że warto pomagać.

W drugiej części spotkania zapoznaliśmy się z działalnością trzech organizacji non profit: Polskiej Akcji Humanitarnej pomagającej regionom objętym wojną lub kataklizmem, Fundacji Batorego zapewniającej równe szanse rozwoju intelektualnego każdego człowieka oraz „EX ANIMO”, która niesie pomoc dzieciom dotkniętym chorobą nowotworową. Po spotkaniu wszyscy głosowaliśmy w ankietach, której organizacji będzie pomagać nasza szkoła. 

Kiermasz świąteczny

5 grudnia po południu w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny. Sprzedawaliśmy własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe oraz kartki. Nasze prace cieszyły się dużą popularnością. Zarobione pieniądze przeznaczymy na cele charytatywne.

Klasa VI w Teatrze Wielkim

9 grudnia pojechaliśmy z całą klasą zwiedzać warszawski Teatr Wielki. Najpierw pani przewodnik pokazał nam scenę, na którą weszliśmy od tej samej strony co aktorzy. Po bokach sceny widzieliśmy różne scenografie. Następnie pojechaliśmy wielką windą towarową na ostatnie piętro, gdzie przygotowuje się dekoracje. Latem czynny jest tu kort tenisowy. Później zjechaliśmy piętro niżej, gdzie zobaczyliśmy ogromny balkon. Potem przewodniczka zaprowadziła nas do sali, w której zobaczyliśmy kilka tysięcy różnych strojów. Następnie pokazała nam miejsce, gdzie występuje orkiestra. Na końcu mogliśmy obejrzeć makietę Teatru Wielkiego. Ta wycieczka była bardzo interesująca i mi się spodobała. Chętnie wybrałabym się do Teatru Wielkiego na spektakl. 

Ola Tarnowska

Doznaj Oświecenia! 

Niedawno nasza klasa udała się na bardzo ciekawą lekcje muzealną pt. Doznaj Oświecenia, która odbyła się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Po czwartej lekcji wszyscy wymaszerowaliśmy ze szkoły w doskonałych humorach. Po 20 minutach znaleźliśmy się na miejscu. Kupiliśmy bilety i weszliśmy do muzeum. Tematem naszych zajęć była charakterystyka epoki Oświecenia w Polsce i Europie. Pełna pasji pani edukator opowiedziała nam o jednym z trzech najważniejszych nurtów Oświecenia – klasycyzmie. Dowiedzieliśmy się, że klasycyzm to kierunek nawiązujący do grecko-rzymskich wzorów antycznych, jego największą wartością był rozum i postęp, a ideałem – ład, harmonia i symetria. Usłyszeliśmy też kilka zabawnych dykteryjek o królu Stanisławie Auguście Poniatowskim. Po lekcji mieliśmy warsztaty, na których zostaliśmy podzieleni na grupy w których tworzyliśmy własne państwo i rysowaliśmy budynki w stylu klasycystycznym. Po zajęciach wróciliśmy do szkoły. To był bardzo dobrze spędzony czas. Wszyscy czuli się jakby wrócili z zupełnie innego świata.

Filip Skrobowski

Pączki w programowaniu

Dwóch uczniów naszej szkoły – Piotr Marciniak i Antek Jankowski z klasy V, pod opieką p. Edyty Sucheckiej, wzięli udział w bardzo ciekawym projekcie pt. „Pączki w programowaniu –  wykorzystanie programowania w jęzęzyku Scratch w  rozwijaniu umiejętności logiczno- matematycznych”. Projekt został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Rodzice w Edukacji” we współpracy z m.st. Warszawa oraz Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

Od października do grudnia młody zespół programistów z naszej szkoły kilkukrotnie wyjeżdżał na spotkania, by zdobywać wiedzę i ćwiczyć się w programowaniu w języku Scratch. Na każdym spotkaniu odbywało się seminarium poświęcone zagadnieniom matematyki.  Jedno z nich prowadził wybitny wykładowca z Uniwersytetu Warszawskiego Michał Szurek. Organizatorzy przewidzieli wiele niespodzianek. Na spotkaniach prezentowane były gry matematyczne i logiczne. Uczniowie zostali zachęceni do  korzystania z platformy edukacyjnej  www.khanacademy.orgr, na której można doskonalić umiejętności matematyczne. Nasi uczniowie pracowali intensywnie nie tylko na zajęciach. Za każdym razem otrzymywali „pracę domową” do wykonania pod okiem swoich opiekunów.  Pierwszym wyzwaniem, jakie podjęli, było stworzenie animacji w języku Scratch zatytułowanej „Pączki”.  Dzieło naszych uczniów można obejrzeć na stronie: http://scratch.mit.edu/projects/30634418/

Kolejnym zadaniem było stworzenie gry matematycznej, której sceneria miała być umieszczona w okolicy naszej szkoły. Oto efekt naszej pracy: http://scratch.mit.edu/projects/31073942/

Gra wymaga jeszcze wielu udoskonaleń, ale chłopcy obiecali, że niebawem ją ukończą. Dodajmy, że na wykonanie takich programów było mało czasu, a Antek i Piotrek wcześniej nie mieli do czynienia z programowaniem. Z pewnością możemy być dumni z dokonań naszych uczniów!

Świąteczny koncert pt. „Christmas songs”

16 grudnia w naszej szkole odbył się świąteczny koncert kolęd. Uczniowie, pod opieką nauczycielek języka angielskiego, przygotowywali się do występu już od kilku tygodni. W grudniowy wieczór zebraliśmy się w świetlicy, gdzie publiczność złożona z rodziców oraz nauczycieli, najpierw wysłuchała świątecznych piosenek w wykonaniu uczniów z klas I-III, a potem starszych. Nie zabrakło takich utworów jak „Have Yourself a Merry Little Christmas” czy „Rudolph, the Red-Nosed Reindeer”. Wykonawcy zaprezentowali także popularną polską kolędę pt. „Cicha noc”, a także kolędę hiszpańską. Wszyscy spędziliśmy bardzo miły wieczór.