Drukuj Drukuj

CYMBAŁY – INSTRUMENT WIRTUOZERSKI
Na początku miesiąca uczniowie klas I-III wysłuchali koncertu w wykonaniu duetu cymbalistów z Białorusi. Niezwykły, pełen wirtuozerii koncert, był okazją, by poznać cymbały – instrument opisany przez Adama Mickiewicza w „Panu Tadeuszu”.

NA OLIMPIE
W drugim tygodniu lutego uczniowie klas piątych realizowali projekt mitologiczny. Na lekcjach języka polskiego poznawali bohaterów mitów greckich: bogów, herosów oraz mityczne potwory. Uwieńczeniem projektu były występy klas Va i Vb, podczas których uczniowie wcielili się w mieszkańców Olimpu i opowiedzieli młodszym kolegom oraz rodzicom o swoich losach. Po prezentacjach bogowie udali się na ucztę.

W TEATRZE GULIWER
Pierwszoklasiści wybrali się na spektakl pt. „Amelka, Bóbr i Król na dachu”. W tej dowcipnej, a nade wszystko poetyckiej opowieści o podróży grupy przyjaciół, odnajdujemy uniwersalną prawdę, że świat nieustannie się zmienia, że skromna dziewczyna może zostać księżniczką, Bóbr księciem, a Dynia ogromnym pałacem.

ALICJA W KRAINIE CZARÓW
Uczniowie klas IVb i IVc odwiedzili natomiast teatr Lalka, gdzie obejrzeli przedstawienie pt. „Alicja w Krainie Czarów”. Inscenizacja na podstawie powieści Lewisa Carrolla opowiada o dwóch, często nieprzystających do siebie, światach. Pełen zakazów i nakazów, kar i nagród, stereotypów i przesądów świat dorosłych, oglądany z perspektywy dziecka, wydaje się niezrozumiały, podejrzany i absurdalny. To dziecko, w swojej szczerości, potrafi ów dziwny, zafałszowany świat skutecznie demaskować.

WARSZTATY TEATRALNE
13 lutego uczniowie klas drugich wzięli udział w warsztatach teatralnych w Teatrze Syrena. Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać różne rodzaje lalek wykorzystywanych w spektaklach: pacynki, kukiełki, marionetki, maski, jawajki. Uczestnicy zajęć wykonali własne kukiełki i wystąpili z nimi w krótkich przedstawieniach. Ważną częścią warsztatów była zabawa głosem, ponieważ w pracy lalkarza to właśnie modulacja głosu jest istotnym elementem.

W MUZEUM FARMACJI
21 lutego drugoklasiści wybrali się też do Muzeum Farmacji. Dzieci obejrzały zrekonstruowane wnętrze apteki sprzed stu lat. Poznały różne naczynia, przyrządy apteczne oraz opakowania leków. Obejrzały slajdy roślin leczniczych występujących w Polsce oraz poznały korzyści związane z terapią ziołoleczniczą.

ZIMOWE IGRZYSKA SZKÓŁ NIEPUBLICZNYCH
24 lutego reprezentacja naszej szkoły wyjechała do Zakopanego na XXIV Zimowe Igrzyska Szkół Niepublicznych. Młodzież wystartowała w łyżwiarstwie szybkim, w narciarstwie biegowym i zjazdowym oraz w snowboardzie. Nasi zawodnicy spisali się na medal! Zostaliśmy mistrzami tegorocznych igrzysk. Gratulujemy uczestnikom i trenerom!

ODYSEJA UMYSŁU
Tego samego dnia odważni uczniowie, którzy przystąpili do programu Odyseja Umysłu zaprezentowali rozwiązanie problemu długoterminowego pt. „W pracowni mistrza Leonarda”. Podczas regionalnego konkursu Odyseusze odegrali autorską opowieść o wszechstronnie utalentowanym włoskim artyście i uczonym epoki Renesansu. Do spektaklu samodzielnie przygotowali scenografię wyobrażającą pracownię mistrza, a w niej repliki trzech jego znanych prac: reprodukcję jednego z obrazów, trójwymiarowy model łodzi latającej oraz kopię szkicu przedstawiającą działo zaporowe. Przedstawienie już wkrótce można będzie zobaczyć w szkole.

MATEMATYKA W PRAKTYCE
28 lutego uczniowie klasy IVa wybrali się na lekcję do Muzeum Domków dla Lalek, podczas której mogli zastosować w praktyce skalę, plan, szacowanie i sekwencję. Uczestnicy przeliczali jednostki miar, wag i czasu. Projektowali też w skali swój własny pokój i analizowali kuchenne przepisy. Zajęcia okazały się wyjątkowo ciekawe.