Drukuj Drukuj

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
7 listopada nasi uczniowie wzięli udział w apelu z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy poznali okoliczności rozbiorów Polski oraz odzyskania przez nasz kraj wolności w 1918 r. Wysłuchali też pieśni legionowych. Program historyczny został przygotowany przez uczniów klasy VI pod opieką historyka – Pana Michała Szwedo.

PIKNIK LEŚMIANOWSKI
11 listopada wzięliśmy udział w Pikniku Niepodległościowym, który odbył się w I SLO. Impreza była tematycznie związana z Bolesławem Leśmianem. Nasza szkoła przygotowała wystawę dotyczącą bohatera jednego z wierszy poety pt. „Asioka”. Dodatkowo nasi rodzice i uczniowie zorganizowali kawiarenkę z potrawami kuchni świata. Dochód ze sprzedaży przysmaków zasilił Ekipę Świętego Mikołaja.

LABORATORIUM SZALONYCH NAUKOWCÓW
10 listopada uczniowie IIIa i IIIb wybrali się do PKiN na naukowe show zorganizowane pod hasłem „Laboratorium szalonych naukowców”. Dzieci obejrzały emocjonujący pokaz eksperymentów z różnych dziedzin wiedzy, m.in. spektakularne doświadczenia chemiczne. Trzecioklasiści poznali zasady rządzące planetami i szukali odpowiedzi na nurtujące pytania naukowe.

KONKURSY PRZEDMIOTOWE
W listopadzie nasi uczniowie wzięli udział w sześciu konkursach przedmiotowych, w tym aż w trzech matematycznych (kuratoryjnym, Alfiku, OLIMPUS-ie), w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej OLIMPUS, w konkursie historycznym „Losy żołnierza i oręża polskiego” oraz w konkursie informatycznym Bóbr. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

SPOTKANIE MINISTERSTW
16 listopada odbyło się kolejne spotkanie szkolnych ministerstw. Uczestnicy pracowali nad inicjatywami i imprezami, które zaplanowali sobie w tym roku.

FESTIWAL SZTUKI OPOWIADANIA
17 listopada klasy Ib, IIIa i IIIb uczestniczyły w spektaklu „Mali Sindbadzi” wystawionym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania. Przedstawienie nawiązuje do trudnego tematu uchodźstwa, zarówno w czasach nam współczesnych, jak i w przeszłości. Wraz z aktorami wędrowaliśmy również śladami polskich dzieci, które podczas zawieruchy wojennej znalazły schronienie w dalekich krainach pod skrzydłami Dobrego Maharadży w Indiach oraz irańskim mieście Isfan. Naszym przewodnikiem był Sindbad Żeglarz – dzielny wędrowiec, który nigdy nie traci nadziei.

„KRÓL MACIUŚ I” NA DESKACH TEATRU LALKA
W połowie miesiąca uczniowie IVa obejrzeli spektakl teatru Lalka opowiadający o losach króla Maciusia I – bohatera powieści Janusza Korczaka. Przejmująca historia małego króla była pretekstem do rozważań o prawach i obowiązkach dzieci, a także o przyjaźni, odpowiedzialności i wolności. Widzowie docenili wspaniałe kostiumy, muzykę oraz grę aktorską.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 listopada uczniowie klas I wzięli udział w zajęciach mających na celu uświadomienie dzieciom ich praw, do których przestrzegania i realizacji zobowiązane są wszystkie osoby dorosłe. Lekcje były okazją do rozmów o problemach, potrzebach i marzeniach najmłodszych, którzy mogli wyrazić, co jest dla nich ważne.

ŚWIĘTO ŻYCZLIWOŚCI
21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień – dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Staraliśmy się być dla siebie szczególnie mili i przyjaźni. Aby okazać sobie nawzajem szacunek, troskę, wyrazić podziękowania czy pochwały, wysłaliśmy sobie Kartki Życzliwości, które dzieci przygotowywały kilka dni wcześniej. Mamy nadzieję, że idea tego święta będzie nam przyświecać każdego dnia, nie tylko 21 listopada.

KTO TY JESTEŚ? WARSZTATY DLA KLAS I
22 listopada pierwszaki wzięły udział w zajęciach pod hasłem „Kto ty jesteś?” zorganizowanych przez Muzeum Piłsudskiego. Prowadzące przybliżyły dzieciom historię muzeum i jego właściciela. Opowiedziały, jak to przedszkolaki uratowały Milusin. Podczas lekcji dzieci dyskutowały o tym, kim jest patriota. Odpowiedzi na to pytanie uczestnicy umieścili na pięknych plakatach.

KATARZYNKI
24 listopada klasy I-III świętowały Katarzynki. Uczniowie poznali historię pierników Katarzynek oraz zwyczaje ludowe związane z wróżbami kawalerów w wigilię św. Katarzyny. Następnie każda klasa otrzymała 1/6 wielkiego piernika wykonanego z kartonu i musiała go ozdobić posypką z kaszy gryczanej, ziaren kawy, ryżu itp. Gdy wszystkie części Katarzynki zostały połączone, dzieci wzięły udział w klasowych wróżbach.

KASZTANKA PIŁSUDSKIEGO
27 listopada maluchy wzięły udział w kolejnych warsztatach – tym razem w Przystanku Historia. Bohaterką zajęć była klacz Józefa Piłsudskiego – Kasztanka. Dzieci w ciekawej formie poznały historie dotyczące marszałka.

LEKCJA Z GEOGRAFEM
W listopadzie uczniowie klas III spotkali się z Panem Przemysławem Szotem – tatą Julii z klasy IIIa, który jest geografem i kartografem. Opowiedział on dzieciom o GIS – systemie informacyjnym służącym do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych. Nasz gość przeprowadził z dziećmi zabawę polegającą na określaniu kierunków świata i poruszaniu się po geograficznej siatce kwadratowej. Dwugodzinne zajęcia były bardzo ciekawe.

SPOTKANIE Z PANEM DZIKIEM
Klasa IIb po raz kolejny gościła Pana Dzika. Po bitwie na piłeczki podróżnik opowiedział dzieciom o wyprawie przez Półwysep Skandynawski oraz o przyszłej ekspedycji, która zapowiada się ciekawie.

O FRYCKU Z ŻELAZOWEJ WOLI, CO ŚWIAT FORTEPIANEM ZAWOJOWAŁ
Uczniowie klas młodszych wysłuchali koncertu muzyki Fryderyka Chopina. Przed występem dzieci poznały ciekawostki na temat artysty. Dowiedzieliśmy się, że Chopin komponował utwory fortepianowe, do których często wplatał tańce i melodie ludowe, a nawet kolędy. Tworzył też muzykę do tekstów poetów, np. Adama Mickiewicza czy Franciszka Karpińskiego.

RZECZY, KTÓRE ROBIMY RAZEM
Pod koniec miesiąca klasy Va i VI wybrały się do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski na wystawę-spotkanie pt. „Gotong Royong. Rzeczy, które robimy razem”. Wystawa zestawia ze sobą działania wywodzące się z pola sztuk wizualnych i performatywnych, opierające się na współpracy. Filmy, obiekty, dokumentacje oraz działania z widzami zaproponowane przez artystów, aktywistów i edukatorów z różnych miejsc na świecie łączy idea wspólnoty.

ZABAWA ANDRZEJKOWA
30 listopada po południu nasi uczniowie bawili się na dyskotece andrzejkowej zorganizowanej przez szkolne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Impreza była okazją do tanecznych wariacji na parkiecie w rytm gorących przebojów. Chętni mogli odwiedzić salon wróżb, w którym przyszłość przepowiadały Wróżki Jagoda i Pola. Zabawę umilały serwowane w kawiarence przysmaki.

DOKTOR DOLITTLE
Uczniowie klas trzecich mieli okazję zobaczyć muzyczną opowieść w teatrze Capitol pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Spektakl złożony był z piosenek przybliżających młodemu widzowi cechy bohaterów Hugh Loftinga.

ROBIN HOOD NA SCENIE
Trzecioklasiści wybrali się też na humorystyczny, interaktywny spektakl pt. „Robin Hood the musical” w wykonaniu aktorów Manhattan Children’s Theatre pochodzącego z Edynburga. Wyjście klas III na angielskie przedstawienie (podobnie jak Teatrzyk Angielski dla drugoklasistów w październiku) było nagrodą dla za udział w Europejskim Dniu Języków.