Drukuj Drukuj

PIKNIK SZKOLNY
1 czerwca bawiliśmy się na pikniku wieńczącym projekt cyrkowy „Bednarska du soleil”. Gabinet iluzji, konkurencja Hobby Horse, pokonkursowy pokaz niemych filmów, żonglerka, bańki mydlane to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na gości. Nie brakowało też smakołyków, takich jak lody, oranżada czy wata cukrowa. Wszyscy bawili się doskonale!

OBCHODY 4 CZERWCA
4 czerwca nasi uczniowie wzięli udział w apelu zorganizowanym przez Panią Dyrektor. Celem spotkania było upamiętnienie rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych przeprowadzonych w Polsce w 1989 roku. Pani Dyrektor opowiedziała uczniom o słynnych obradach Okrągłego Stołu, podczas których władze komunistyczne pozwoliły opozycji na obsadzenie części miejsc w sejmie i senacie. Apel był okazją do rozmów na temat znaczenia demokracji. Tego dnia w szkolnej stołówce zaserwowano wcześniej demokratycznie wybrane przez uczniów Menu Wolności, a po obiedzie wszyscy mogli zjeść pączki, które podano również 30 lat temu podczas obrad Okrągłego Stołu.

URODZINY KŁAPOUCHEGO
W pierwszym tygodniu czerwca grupa uczniów uczestniczących w zajęciach Odysei Umysłu (Klara, Matylda, Gabrysia, Olga i Sonia z klasy VIa oraz Staś z VIb) przygotowała niespodziankę z okazji Dnia Dziecka dla kolegów z klas I-III. Było to przedstawienie pt. „Urodziny Kłapouchego”. Uczniowie samodzielnie zaadaptowali na scenę opowiadanie A.A. Milne’a oraz przygotowali dekoracje. Występ zachwycił dzieci i wzbudził wiele radości.

WARSZTATY HISZPAŃSKIEGO
6 czerwca klasy piąte uczestniczyły w warsztatach języka hiszpańskiego. Zajęcia prowadzili hiszpańscy lektorzy ze szkoły językowej ELE USAL Varsovia. Podczas trzygodzinnego bloku różnych gier i zabaw uczniowie mieli kontakt z językiem i uczyli się go wykorzystywać w praktyce. Na koniec młodzież przygotowała i zaprezentowała mini przedstawienia z użyciem wcześniej poznanych zwrotów i słów.

W BIBLIOTECE UNIWERSYTECKIEJ
Tego samego dnia uczniowie klasy IVa wybrali się na wycieczkę do Biblioteki Uniwersyteckiej. W pierwszej części spotkania przedstawiciel biblioteki opowiedział o jej bogatych zbiorach książek. W drugiej dzieci miały możliwość obejrzenia ogrodów na dachu instytucji i wysłuchania opowieści przewodniczki o różnych rodzajach roślin i zwierząt na tym terenie.

DZIEŃ SPORTU
7 czerwca postawiliśmy na ruch i aktywność fizyczną. Szkolne święto sportu zaczęło się od wspólnej rozgrzewki na boisku przy dźwiękach muzyki. Później uczniowie wzięli udział w licznych konkurencjach sportowych, m.in. pobiegli w sztafetach, grali w piłkę nożną, tenisa stołowego czy szachy. Dzień Sportu był okazją do integracji i wspólnej zabawy.

O MUZYCE I TAŃCACH Z ZIELONEJ WYSPY
Podczas ostatniego w tym roku szkolnym koncertu uczniowie klas I-III mogli, za sprawą muzyki, przenieść się na na chwilę na Zieloną Wyspę. Dzieci wysłuchały irlandzkich pieśni oraz obejrzały tańce celtyckie. Koncert był okazją do spotkania z kulturą irlandzką.

W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH
W połowie miesiąca uczniowie klas I i II pojechali w Góry świętokrzyskie. Dzieci zwiedziły Jaskinię Raj, w której miały okazję podziwiać nacieki o niesamowitych kształtach. W małym muzeum zobaczyły szczątki prehistorycznych zwierząt oraz narzędzia wykorzystywane przez neandertalczyków. W Oceanice (Kompleks Świętokrzyska Polana) uczniowie podziwiali stworzenia wodne z całego świata, a w Parku Miniatur zobaczyli kopie najważniejszych budowli regionu świętokrzyskiego i wysłuchali melodii, informacji oraz legend powiązanych z każdym obiektem. Podczas wyjazdu nie mogło też zabraknąć ogniska i wspólnego muzykowania, a także zabaw sportowych oraz zajęć plastycznych.

W KOTLINIE KŁODZKIEJ
Klasy trzecie wybrały się natomiast (aż na 5 dni!) do Kotliny Kłodzkiej. Mino upałów, dalekiej drogi i długiego wyjazdu, uczniowie byli bardzo dzielni i dali radę! Trzecioklasiści zwiedzili Wrocław, Kopalnię Złota w Złotym Stoku, zdobyli Szczeliniec Wielki i Błędne Skały oraz Kaplicę Czaszek. Uczniowie czerpali papier w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i błądzili labiryntem podziemnych korytarzy w Twierdzy Kłodzko.

ŚLADAMI PIASTÓW
Uczniowie klas czwartych pojechali na wycieczkę śladami Piastów. Odwiedzili m.in. Biskupin, Gniezno, Ostrów Lednicki i Poznań, czyli ośrodki, w których mieszkali i mieli siedziby obronne pierwsi Piastowie. Podczas wyjazdu dzieci wzięły udział w grach miejskich i w wycieczkach z przewodnikiem. Uczestniczyły też w wielu aktywnościach sportowych na terenie hotelu. Hitem wycieczki okazała się matematyczna gra terenowa wymyślona przez panią Edytę Suchecką i pana Tomasza Szczerbę! Nie zabrakło również krótkiej kąpieli w jeziorze.

NA WYŻYNIE KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKIEJ
Piątoklasiści poznali główne atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczniowie, wraz z fantastycznym przewodnikiem, zwiedzili zamek w Ogrodzieńcu, gród na Górze Birów oraz szukali skamielin w dawnym, nieczynnym już kamieniołomie. Spotkali się też z pracownikami GOPRu, po czym wspinali się na pobliskich skałkach. Podczas wyjazdu nie mogło zabraknąć wędrówki po Ojcowskim Parku Narodowym.

W PIERWSZYCH POLSKICH OSADACH
Uczniowie klas VI odwiedzili Żnin, gdzie wzięli udział w grze terenowej. Młodzież zwiedziła też Biskupin oraz Gniezno. Na rynku gnieźnieńskim klasy VI zatańczyły poloneza. W drodze powrotnej uczniowie zatrzymali się w Poznaniu. Ponieważ podczas wyjazdu panowały upały, wyjątkowo atrakcyjne okazały się kąpiel w jeziorze, zabawy na plaży oraz w wodzie.

KRÓLEWNA NA ZIARNKU GROCHU
Pod koniec miesiąca uczniowie klasy IIIa przygotowali niespodziankę dla rodziców z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty. Było to przedstawienie na podstawie baśni Andersena pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”. Przed publicznością wystąpili wszyscy uczniowie i groszek.

ZEMSTA LOGOPEDY
Z kolei klasa IIIb zaprezentowała rodzicom występ pt. „Zemsta logopedy”. Dzieci recytowały popularne wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej. Spektakl był okazją do pożegnania z uczniami i rodzicami. Po przedstawieniu klasa IIIb uroczyście wręczyła prezent podróżnikowi Grzegorzowi Dzikowi. Dzieci napisały dla pana Grzegorza książkę pod tytułem „Dzi jak dzik”.

W CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
Pierwszoklasiści wybrali się w czerwcu do Nowej Palmiarni mieszczącej się w Łazienkach Królewskich. Całe jej wnętrze wypełnione jest roślinami z różnych stron świata. Dzieci wzięły udział w warsztatach pt. „Zielona spiżarnia”, które były poświęcone ochronie owadów. Pierwszoklasiści budowali w zespołach domki dla owadów. Potem bawili się w strefie relaksu. Mogli tu zająć wygodne bujane gniazda wykonane z bazaltowej skały wulkanicznej, odpocząć lub oddać się lekturze z „zielonej biblioteki”, w której znajdują się opowieści o zwierzętach, poradniki ogrodnicze, pięknie ilustrowane albumy przyrodnicze.

NA STADIONIE LEGII
Klasa IIIa zwiedziła stadion Legii. Oprócz płyty, na której rozgrywane są mecze, uczniowie mieli okazję zobaczyć szatnie sportowców oraz sale konferencyjne. Podczas wizyty mogli też wykonać mini trening biegowy na stadionie, a na koniec zrobić pamiątkowe zdjęcia.

PODSUMOWANIE PRACY MINISTERSTW
W ostatnim tygodniu nauki odbyło się wspólne spotkanie szkolnych ministerstw. Ich członkowie podsumowali i ocenili podjęte w tym roku szkolnym działania i zorganizowane akcje.

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
18 czerwca oficjalnie zakończyliśmy rok szkolny. Podczas dwóch uroczystości: dla klas I-III i IV-VI podsumowaliśmy tegoroczne osiągnięcia naszych uczniów. Mieliśmy też okazję zobaczyć występ taneczny przygotowany przez dzieci pod kierunkiem pani Dagmary i pani Karoliny. Podczas spotkania dla klas starszych szóstoklasiści zatańczyli poloneza. Wieczorem nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły zostali zaproszeni przez uczniów i rodziców klas V i VI na imprezę pożegnalną „Rajska Bednarska”. Hawajska muzyka, koncert w wykonaniu rodziców, egzotyczne dekoracje i nieformalna atmosfera sprzyjały rozmowom. Nie obyło się bez wzruszeń. Dziękujemy za cudowne pożegnanie!