Drukuj Drukuj

BEDNARSKA SZKOŁA PODSTAWOWA – TERYTORIUM KAWALERII

Już na najwcześniejszych etapach edukacji promujemy wśród dzieci takie wartości, jak: przyjaźń, ciekawość świata, dociekliwość, mądrość, odpowiedzialność, tolerancja oraz wrażliwość na potrzeby innych. Oprócz tradycyjnej edukacji stwarzamy naszym uczniom wiele okazji, aby mogli rozwijać swoje zainteresowania, zdobywać kompetencje społeczne, poznawać nowe kultury i języki, żeby z czasem stali się w pełni świadomymi i aktywnymi obywatelami świata.

 

BIEG PO PASZPORT

Szkolną tradycją jest odbywający się co roku bieg po paszport. To zabawa, podczas której uczniowie klas pierwszych biorą udział w konkurencjach i konkursach przygotowanych specjalnie dla nich przez starszych kolegów. Bieg jest okazją do integracji oraz poznania się nawzajem. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymują symboliczne paszporty, które potwierdzają ich przynależność do społeczności szkolnej.

 

SZKOLNE MINISTERSTWA

Nasi uczniowie od najmłodszych lat uczą się samorządności i demokracji, działając w ramach Szkolnych Ministerstw (Spraw Wewnętrznych, Spraw Zagranicznych, Środowiska, Kultury i Sztuki oraz Sportu). Ministrowie, pod opieką nauczycieli, organizują akcje oraz imprezy ważne z perspektywy uczniów. Dotychczas z inicjatywy Szkolnych Ministerstw odbyły się m.in. akcja „Plecaki-bliźniaki” (plecaki z rysunkami dzieci zostały uszyte przez kenijskie matki ze Spółdzielni Ushirika), proekologiczna akcja promująca używanie bidonów zamiast plastikowych kubków, spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, akcja czytelnicza, sprzedaż cegiełek na rzecz muralu z wizerunkiem poetki Anny Frajlich, zabawy andrzejkowe, dzień sportu, konkursy i wiele innych wydarzeń.

 

PROJEKTY INTERDYSCYPLINARNE

Dwa razy do roku realizujemy interdyscyplinarne projekty edukacyjne, podczas których nasi uczniowie wspólnie szukają informacji i opracowują określone zagadnienia. Dzięki projektom dzieci uczą się korzystania z różnych źródeł wiedzy, przetwarzania informacji oraz pracy zespołowej. Każdy z projektów kończy się piknikiem, podczas którego prezentujemy efekty wspólnej pracy. Dotychczas realizowaliśmy projekty m.in. dotyczące życia pszczół, wielokulturowości, rocznicy wyborów parlamentarnych w Polsce w 1989 roku, polskiego  folkloru, bezpieczeństwa w Internecie, dawnej szkoły oraz Warszawy wokół nas.

 

AKCJE CHARYTATYWNE

By uczyć dzieci odpowiedzialności i wrażliwości na potrzeby innych, co roku w grudniu na Mikołajki organizujemy Bednarską Akcję Charytatywną. Wcześniej nasi uczniowie własnoręcznie wykonują ozdoby świąteczne, które później sprzedają na świątecznym kiermaszu. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na demokratycznie wybraną przez naszych uczniów organizację pozarządową. Kolejnym działaniem w ramach BACh jest nasz udział w Zespołowej akcji Ekipa Świętego Mikołaja. W dniu 6 grudnia pakujemy prezenty dla dzieci, które na Gwiazdkę ich nie dostają. Nasza szkoła wspiera także inne inicjatywy. Wzięliśmy udział w akcji zbierania książek dla dzieci przebywających w szpitalach oraz zbierania jedzenia dla bezdomnych, w zbiórkach makulatury, zorganizowaliśmy sprzedaż wypieków na rzecz chorego chłopca, wspieraliśmy zbiórki dla Syrii.

 

SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI

Regularnie organizujemy spotkania z nietuzinkowymi ludźmi – pisarzami, podróżnikami, działaczami społecznymi, muzykami, naukowcami. Naszymi gośćmi byli m.in. Joanna Rudniańska, Jarosław Mikołajewski, Jerzy S. Majewski, Karolina Oponowicz, Aleksander Doba, Adam Bodnar, Elżbieta Bieńkowska, Ambasador Indii w Polsce oraz wiele innych osób. Nasi uczniowie biorą też udział w różnego rodzaju warsztatach prowadzonych przez gości.

 

JĘZYKI OBCE

W naszej szkole lekcje języka angielskiego odbywają się w małych grupach pięć razy w tygodniu, w tym raz z native speakerem. Od czwartej klasy uczniowie uczą się także języka hiszpańskiego. Dzieci mogą zapisać się również na dodatkowe zajęcia po lekcjach – nie tylko z języka angielskiego, ale także z języka francuskiego i rosyjskiego.

Co roku organizujemy Dni Języków Obcych oraz English Festival. Nasi uczniowie uczestniczą w grach językowych, przygotowują, a następnie prezentują przedstawienia, skecze, piosenki oraz krótkie filmy po angielsku. Wydarzenia te są też okazją do spotkania z kulturą angielską i hiszpańską. Nasi uczniowie uczestniczą w różnego rodzaju warsztatach, np. nt. zwyczajów angielskich czy tańca flamenco.

 

ODRABIANKI I KONSULTACJE PRZEDMIOTOWE

Szkoła organizuje codzienne po lekcjach „odrabianki”, podczas których uczniowie, z pomocą nauczyciela, mogą odrobić prace domowe. Młodzież ma również możliwość uczestniczenia w konsultacjach przedmiotowych pozwalających na nadrobienie lub dodatkowe omówienie materiału, a także przygotowanie się do konkursów przedmiotowych, w których co roku bierzemy udział.

 

ZAJĘCIA DODATKOWE

Nasi uczniowie mogą korzystać z bogatej oferty zajęć dodatkowych po lekcjach. Do wyboru mają zajęcia sportowe, muzyczne, plastyczne, dziennikarskie, historyczne i wiele innych.