Drukuj Drukuj

PROJEKT NIEPODLEGŁOŚCIOWY
W pierwszej połowie miesiąca realizowaliśmy projekt związany z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Uczniowie wymieniali się opiniami, z czego Polska może być dumna. Swoje wnioski zapisali na plakatach. Okazało się, że dzieci są najbardziej dumne z polskich naukowców, odkrywców, podróżników, sportowców, ale także z pięknej polskiej przyrody oraz smacznych jabłek.

UCZCIĆ NIEPODLEGŁOŚĆ
Z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości klasy IIa i IIb wybrały się na zajęcia do Domu Spotkań z Historią. Dzieci dowiedziały się, jak wyglądały obchody dnia odzyskania niepodległości w Warszawie w 1918 roku. Oglądały archiwalne zdjęcia oraz wysłuchały pieśni patriotycznych. Wykonały też prace plastyczne, na których pokazały, jak współcześnie świętujemy 11 listopada.

MIESZKAŃCY SPOD 11
W tygodniu projektowym klasy I-III wzięły udział w warsztatach „Mieszkańcy spod 11”. Podczas zajęć komputerowych prowadzonych przez p. Magdalenę Pietrzak-Kurzac uczniowie poznali fakty historyczne z czasów rozbiorów i odzyskania przez Polskę niepodległości, a w ich zdobyciu pomogli dzieciom mieszkańcy domu – Elza, Anicet i Tadzik.

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA
Uczniowie klas młodszych wysłuchali koncertu pt. ,,Być Polakiem – piękna nasza Polska cała”. Rozpoczął się on od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Dzieci rozmawiały o polskich symbolach narodowych oraz wysłuchały wiersza ,,Kto ty jesteś?” Bełzy. Poznały pieśni patriotyczne oraz mundury polskich żołnierzy wojsk lotniczych, lądowych i marynarki wojennej. Niektórzy uczniowie mieli okazję wziąć udział w prawdziwej musztrze wojskowej.

WARSZAWIANKI STULECIA
Uczniowie poznali także znane warszawianki, które miały ogromny wpływ na losy stolicy oraz całego kraju. Każda klasa (II-VI) przygotowała informacje na temat jednej postaci. W trakcie uroczystego apelu, który odbył się 9 listopada, dzieci z poszczególnych klas zaprezentowały zgromadzone informacje, dzięki czemu wszyscy mogliśmy poznać losy i dokonania 10 niezwykłych kobiet.

UROCZYSTE ODŚPIEWANIE HYMNU
Apel był także okazją do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego oraz pieśni patriotycznych, takich jak „My, pierwsza brygada”. Uczniowie klas młodszych przed apelem zatańczyli dodatkowo poloneza. Dzieci wykonały też dekoracje w barwach narodowych, które do dziś zdobią szkolne sale i korytarze.

CHCĘ ŻYĆ W KRAJU, GDZIE…
Uczniowie klas Va i IIIb wzięli udział w debacie zorganizowanej przez stację TVN24, w której opowiadali o Polsce, wolności i niepodległości. Składamy podziękowania dla p. Aleksandry Majda za pomysł i inicjatywę. Wielkie brawa należą się także naszym mądrym uczniom!

PIKNIK
Uwieńczeniem projektu był Piknik Niepodległościowy w I SLO „Bednarska”, podczas którego zaprezentowaliśmy prace naszych uczniów (plakaty „Z czego Polska może być dumna?” oraz „Warszawianki stulecia”). Wspólne świętowanie umiliły pyszne potrawy przygotowane przez rodziców i uczniów.

WARSZTATY CZYTELNICZE
16 listopada uczniowie klasy IVa wybrali się na zajęcia literackie do księgarni Badet. Spotkanie poprowadził pan Łukasz Wierzbicki, autor takich książek jak „Afryka Kazika” czy „Machiną przez Chiny”. Dzieci wysłuchały opowieści o początkach pracy pisarza, jego dzieciństwie oraz różnych podróżach. Na koniec miały możliwość uzyskania autografu.

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości. W tym roku hasłem przewodnim tego wydarzenia jest ,,Życzliwość podaj dalej”. Uczniowie klas I-III obejrzeli i omówili z nauczycielami film o życzliwości oraz wykonali kartki życzliwości. Tego dnia wszyscy uśmiechaliśmy się do siebie, nie zapominając, że powinniśmy być dla siebie mili nie tylko tego jednego dnia , ale przez cały rok.

KONKURSY PRZEDMIOTOWE
W listopadzie nasi uczniowie wzięli udział w kilku konkursach przedmiotowych. Dużą popularnością cieszyły się OLIMPUS MITOLOGICZNY, OLIMPUS MATEMATYCZNY oraz Alfik Matematyczny. Młodzież startowała też w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym Bóbr.

ZBIÓRKA KSIĄŻEK DLA UCHODŹCÓW
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zorganizowało zbiórkę książek dla uchodźców. Mamy nadzieję, że ciekawe lektury umilą im czas i pomogą w zaadaptowaniu się w naszym kraju.

ŚWIETLICOWY TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH
Od połowy listopada w świetlicy odbywał się turniej gier planszowych. Chętni uczniowie mogli wziąć udział w rozgrywkach Mastermind, Dobble i Connect4. Gra była na wysokim poziomie!

MOJA KONSTYTUCJA
W tym roku nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji edukacyjnej prowadzonej przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy pt. Tydzień Konstytucyjny. Uczniowie z klas IV-VI uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez prawników i działaczy, które promowały świadome obywatelstwo i zachęcały młodzież do większego zainteresowania się sprawami publicznymi.

EDUKACJA ZDROWOTNA
W ramach mini-projektu przeprowadzonego na lekcjach języka angielskiego uczniowie klas I wykonali prace na temat higieny, a uczniowie klas III plakaty na temat zdrowego żywienia. Celem zajęć było promowanie zdrowego odżywiania oraz stylu życia, a jednocześnie poznanie angielskiego słownictwa związanego z higieną i żywieniem.

ZABAWA ANDRZEJKOWA
29 listopada bawiliśmy się na zabawie andrzejkowej zorganizowanej przez szkolne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pod opieką Pani Anny Plisieckiej. Oprócz szaleństwa na parkiecie dzieci mogły wziąć udział w różnych zabawach, m.in. w andrzejkowych wróżbach. Chętni mogli zrelaksować się w sali ciszy.

WARSZAWA TO MY
Klasa VIb, w ramach projektu ,,Warszawa to MY”, kontynuowała spotkania z obcokrajowcami w Wolskim Centrum Kultury – Otwarta Kolonia. Tym razem młodzież miała przyjemność poznać pochodzącego z Martyniki Francuskiej filmowca Lude Ren. Rozmawiał on z uczniami na temat życia w wielokulturowym mieście.

BOHATER NA MEDAL
W drugiej połowie miesiąca klasa IVa wraz z wychowawcą i dwiema mamami wybrała się do Domu Powstańca na Woli. Dzieci przygotowały wcześniej kolorowe słowniczki młodzieżowych wyrazów oraz upiekły ciasta i ciasteczka. Podczas spotkania z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści Powstańców o trudnych czasach wojennych. Był też czas na zadawanie pytań. Na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę „Pałacyk Michla”.

W HANGARZE
Uczniowie VIb w listopadzie wybrali się do Hangaru na Targówku. Czas na trampolinach był okazją do integracji i zabawy.

ORDERY I ODZNACZENIA
Czwartoklasiści (IVa) wybrali się na lekcję muzealną, która odbyła się w Łazienkach Królewskich. Zajęcia dotyczyły nowej wystawy o orderach i odznaczeniach polskich.

BAJKI ANGIELSKIE
W listopadzie w naszej szkole dwukrotnie gościł Teatrzyk Angielski. Klasy trzecie w czasie interaktywnego spektaklu odwiedziły wszystkie kontynenty. Przeżyły przygodę z chińskim smokiem, polowanie na lwa oraz przygody z piratami i Indianami. Klasy pierwsze miały zaś okazję podziwiać historię arki Noego w teatrze cieni.

W TEATRZE
Nasi uczniowie zobaczyli trzy sztuki teatralne. Pierwszoklasiści wybrali się do teatru Guliwer, gdzie zobaczyli spektakl pt. „Calineczka”. Trzecioklasiści odwiedzili Teatr Nowy, gdzie obejrzeli „Piotrusia Pana”. Z kolei uczniowie klas Va i Vb odwiedzili teatr Lalka, którego aktorzy zaprezentowali sztukę „Ferdynand Wspaniały”. Wszystkie przedstawienia okazały się ciekawe.

AFRYKAŃSKA MUZYKA KLUBOWA
W drugiej połowie miesiąca klasa IIb wzięła udział w warsztatach muzyczno-tanecznych zatytułowanych „Współczesna afrykańska muzyka klubowa”. Zajęcia odbyły się w Otwartej Kolonii na warszawskiej Woli, a prowadzili je Mohamed Fofana, Benoit Le Gros, Dj Mamadou.

KONCERT LOS AMIGOS
Klasy VI wybrały się natomiast do Zespołu Szkół Lauder-Morasha na koncert w ramach projektu „Warszawa To My”. Przed publicznością wystąpił zespół Los Amigos z Meksyku. Artyści opowiedzieli uczniom o kulturze i tradycjach swojego kraju oraz pokazali instrumenty, takie jak: skrzypce, guitarron, vihuela, gitara, wiolonczela, harmonijka i flet poprzeczny.