Drukuj Drukuj

Co wiemy o samolotach?

Na początku października uczniowie klas I i III wzięli udział w zajęciach przyrodniczo-matematycznych pt. „Samoloty”, które odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Wł. Broniewskiego. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o zjawiskach lotnictwa oraz o powietrznym transporcie. Uczestnicy konstruowali samoloty. Podczas zajęć poznali nowe pojęcia, takie jak oś symetrii, pion, poziom.

 Na tropie jeży

6 października klasa III gościła w Młodzieżowym Domu Kultury na zajęciach przyrodniczych pt. „Jeż”. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o życiu jeży, ich budowie, zwyczajach i różnych zachowaniach. Zajęcia bardzo nam się podobały.

Poznajemy rodzaje grzybów

7 października trzecioklasiści odwiedzili Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich. Zajęcia poświęcone były warstwowej budowie lasu, jego mieszkańcom oraz grzybom. Dzieci same notowały nazwy grzybów jadalnych i niejadalnych, trujących i chronionych. Po powrocie do szkoły uczniowie własnoręcznie robili atlasy grzybów.

Lekcja przyrody w śródziemnomorskim stylu

Omawiając na lekcji przyrody zagadnienia dotyczące cech charakterystycznych krajobrazu śródziemnomorskiego, uczniowie klasy VI przygotowali potrawy z produktów występujących w tej strefie. Była to sałatka grecka, bruschetta oraz makaron z pomidorami i oliwkami. Na lekcji zapachniało soczystymi pomidorami, oliwkami, bazylią, tymiankiem, świeżą oliwą i fetą. Na deser pojawiły się figi, migdały, melony i tureckie słodkości. Zabrakło tylko szumu morza.

Konkursy przedmiotowe

Na początku października w naszej szkole odbyły się trzy kuratoryjne konkursy przedmiotowe: z matematyki, języka polskiego i przyrody. Uczestniczy z klas V i VI przez 60 minut rozwiązywali zadania otwarte i zamknięte różnego typu. Trzymamy za wszystkich kciuki!

 Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów

15 października pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do społeczności szkolnej. Dzień wcześniej (we wtorek), w biegu po paszport zaprezentowali swoje zdolności, wykonując przygotowane dla nich przez starszych kolegów zadania. W środę rano pierwszaki, ich rodzice oraz nauczyciele spotkali się w świetlicy szkolnej na uroczystości ślubowania. Najpierw dzieci zaśpiewały piosenkę „Na dobry początek”, później recytowały wierszyki i rozwiązywały zagadki o tematyce szkolnej. Podczas uroczystości przewidziano także zadanie dla rodziców. Musieli Oni odgadnąć nazwy klas. Po występach i zabawach przyszedł czas na uroczyste ślubowanie. Po zapoznaniu się z misją szkoły, dzieci odcisnęły pod zasadami paluszki umoczone w czekoladzie. Symbolem przyjęcia do grona uczniów szkoły było pasowanie przez Panią Dyrektor każdego ucznia wielkim uśmiechniętym kwiatem. Na koniec rodzice wspólnie złożyli deklarację, że są rodzicami na medal. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem piosenki pt. „Pierwszaczek”.

Rejs IV a po Wiśle

W połowie października wybraliśmy się na rejs drewnianą łodzią po Wiśle zorganizowany przez fundację „Ja Wisła”. Rejs był nagrodą w konkursie na pracę plastyczną o Łazienkach Królewskich „Skarby warszawskiej przyrody”, w którym wzięliśmy udział we wrześniu. Został on zorganizowany przez Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków (STOP). Rejs statkiem bardzo nam się podobał, zwłaszcza, że mogliśmy sami sterować. Po drodze widzieliśmy Grubą Kaśkę, poznaliśmy też historię Chudego Wojtka. Po rejsie mieliśmy ognisko. Wszyscy doskonale się bawili.

IV b w kinie Luna

15 października klasa IV b udała się na wycieczkę do kina Luna. Najpierw wysłuchaliśmy ciekawej prezentacji o tym, jak w kinie powstał kolor i o Janie Szczepaniku. Był to Polak, który wynalazł prototyp telewizji i kolorową kliszę. Po prezentacji obejrzeliśmy film pt. „Czarnoksiężnik z krainy Oz. Powrót Dorotki”. Film bardzo mi się podobał. Do szkoły wróciliśmy pieszo.

Ola Żukowska

W środę był bardzo ciekawy dzień, ponieważ całą klasą wybraliśmy się do kina na film. Przed seansem wysłuchaliśmy krótkiej przemowy o tym, jak i kiedy pojawił się kolor w kinie. Dla mnie było to bardzo ciekawe, ponieważ nauczyłam się nowych rzeczy, których wcześniej nie wiedziałam, np. kto wynalazł kolorowe filmy. Wycieczka bardzo mi się podobała.

 Hania Tarnowska

Warsztaty z języka angielskiego

Ostatnio poszliśmy na interesujące warsztaty angielskie pt. „Teenage English”. W wycieczce brała też udział piąta klasa. Wykład dotyczył slangu i skrótów używanych w języku angielskim, np. l.o.l (co oznacza „laughting out loud”). Dodatkowo oglądaliśmy filmiki i dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy. Pod koniec zajęć sześciu ochotników miało zaprezentować krótki dialog (zawierający slang i różne skróty językowe). Wydaje mi się ,że zajęcia wszystkim się podobały i że dużo z nich wynieśliśmy.

 Helena Jeleńska

Spotkanie nt. szkolnych ministerstw

 20 października uczniowie klas I-VI wzięli udział w spotkaniu informacyjnym na temat szkolnych ministerstw. Opiekunowie każdego z nich wyjaśnili dzieciom, czym będą zajmować się poszczególne ministerstwa oraz jak będzie wyglądała praca szkolnych ministrów. Uczniowie będą mogli działać w: Ministerstwie Kultury i Sztuki, Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwie Ochrony Środowiska i Zdrowia oraz w Ministerstwie Sportu.

Trzecioklasiście w Instytucie Pamięci Narodowej

20 października klasa III była na wycieczce w IBN. Uczniowie uczestniczyli w lekcji historycznej dotyczącej II wojny światowej. Narratorem była 11-letnia Basia, która opowiadała o swoich przeżyciach związanych z niemiecką okupacją. Dzieci poznały wiele nowych określeń związanych z wojną oraz utrwaliły sobie to, czego wcześniej nauczyły się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Inauguracja Biblioteki Multimedialnej

23 października trzecioklasiści wzięli udział w inauguracji Biblioteki Multimedialnej. Dzieci zaprezentowały swoje własne wiersze o książkach. Na widowni oklaskiwali je Pani Prezydent Warszawy i Burmistrz Mokotowa. Zwiedziliśmy piękne, nowocześnie wyposażone sale do zajęć komputerowych, przyrodniczych i literackich.

Lekcja klasy I o nietoperzach

Na ostatniej wycieczce do domu kultury rozmawialiśmy o nietoperzach. Każdy z nas zrobił nietoperza z papieru i zabrał go do domu. W domu ćwiczyliśmy z moim nietoperzem latanie. Po paru treningach został mistrzem.

Lena z I a