Drukuj Drukuj

ŚWIĄTECZNE WARSZTATY
4 grudnia uczniowie klas pierwszych odwiedzili Młodzieżowy Dom Kultury, gdzie wzięli udział w zajęciach dotyczących świąt Bożego Narodzenia. Dzieci poznały obyczaje panujące w Polsce oraz innych europejskich państwach. Wykonały świąteczne choinki, które później ozdobiły ich sale.

BEDNARSKA AKCJA CHARYTATYWNA
6 grudnia, jak co roku, w naszej szkole odbyła się Bednarska Akcja Charytatywna. Rano, na apelu, uczniowie i uczennice przedstawili prezentacje o sześciu fundacjach. W wyniku głosowania wybrano trzy, na które przekazano środki zebrane podczas szkolnego kiermaszu.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
Po apelu dzieci pakowały przyniesione przez siebie prezenty w ramach akcji Zespołu Szkół Bednarska „Ekipa św. Mikołaja”. Natomiast po południu w szkolnej świetlicy odbył się kiermasz prezentów wykonanych przez uczniów i uczennice. Zebrane środki (1870 zł) przekazano: Fundacji WWF Polska, Fundacji „Dr Clowna” oraz Fundacji Ocalenie.

FESTIWAL Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA JESIENI
7 grudnia członkowie szkolnego Ministerstwa Kultury i Sztuki zorganizowali spotkanie tematycznie związane z końcem jesieni. Ministrowie opowiedzieli kolegom ciekawostki o jesiennych roślinach i pogodzie. Zaprezentowali też jesienne obrazy i wiersze znanych poetów. Na koniec imprezy odbył się pokaz jesiennej mody. Modele i modelki chodzili po wybiegu przy dźwiękach piosenek Niemena i Klenczona.

W TEATRZE LALKA
7 grudnia pierwszoklasiści (Ia) odwiedzili Teatr Lalka, gdzie obejrzeli spektakl pt. ,,Kopciuszek”. Sztuka jest o tyle nietypowa, że aktorzy grają w niej razem z lalkami. Znana wszystkim baśń w reżyserii Josefa Krofty została przedstawiona w sposób niebanalny, pobudzający wyobraźnię, nie tylko młodszych , ale i starszych widzów.

MUZYKA POLSKICH GÓRALI
W pierwszej połowie miesiąca gościliśmy beskidzką kapelę „Jetelinka”. Uczniowie klas I-III mieli okazję wysłuchać gry na instrumentach ludowych takich jak: trombita, róg pasterski, fujara, gajda. Dzieci wzięły też udział w zabawach ludowych, tj. „Kapusta”, „Taniec Zbójnicki”. Na zakończenie koncertu kapela zaśpiewała wraz ze słuchaczami kolędy.

ALFIK HUMANISTYCZNY
14 grudnia chętni uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w konkursie Alfik Humanistyczny. Uczestnicy rozwiązywali zadania dotyczące literatury, poprawności językowej oraz gramatyki. Konkurs uczy samodzielności, twórczego myślenia oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Pozwala również diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów oraz odkrywać ich uzdolnienia i talenty.

ALICJA PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA
14 grudnia uczniowie klasy IVB obejrzeli spektakl „Alicja po drugiej stronie lustra” w Teatrze Polonia. Historia dziewczynki, która nie chce być pionkiem w grze, jaką jest życie, nie do końca ich zachwyciła. Podróż bohaterki po krainie czystej fantazji w poszukiwania odpowiedzi na pytanie: kim jestem? oglądali z mniejszym zainteresowaniem niż film inspirowany książkami Lewisa Carrolla.

SPOTKANIE MINISTERSTW
W połowie miesiąca odbyło się czwarte spotkanie szkolnych ministerstw. Przed nami kolejne inicjatywy. Ministerstwo Kultury i Sztuki zachęca wszystkich uczniów do udziału w projekcie „Czytadełko”. To propozycja dla miłośników książek. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy napisać recenzję wybranej powieści, zbioru opowiadań, baśni czy komiksu, a następnie swoją pracę przekazać jednemu z ministrów. Recenzja z pewnością pojawi się na specjalnej tablicy. Autorzy największej liczby recenzji zostaną nagrodzeni.

PAPIEROWE CUDA
Trzecioklasiści (IIIb) wybrali się w grudniu do MDK na warsztaty plastyczno-matematyczno-przyrodnicze pt. „Papierowe cuda”. Dzieci najpierw poznały historię i właściwości papieru, a następie wykonały piękne prace, łącząc własnoręcznie wycięte serwetki o rożnej fakturze i kolorze. Zajęcia były okazją do rozmowy o ochronie środowiska oraz zbieraniu makulatury.

W POLSKIM RADIU
Ta sama klasa wzięła udział w otwartej próbie Orkiestry Polskiego Radia. Uczniowie wysłuchali przedświątecznego koncertu, podczas którego muzycy wykonali polskie kolędy oraz utwory stylizowane na ludowe.

BIBLIA NA SCENIE
Uczniowie klas IIa, IIb oraz IVa w grudniu zobaczyli drugą część spektaklu teatralnego na podstawie Księgi Rodzaju: „BIBLIA. RDZ 12-36”. Sztuka w reżyserii Michała Zadary wystawiana na deskach Nowego Teatru to połączenie warsztatów plastycznych i spektaklu dramatycznego.

KONCERT ŚWIĄTECZNY
21 grudnia w naszej szkole odbył się Koncert Świąteczny. Uczniowie każdej z klas zaprezentowali kolędy i piosenki świąteczne, których wcześniej uczyli się podczas lekcji muzyki, angielskiego oraz hiszpańskiego. Niektóre klasy przygotowały także układy choreograficzne. Nie mogło zabraknąć dźwięków dzwoneczków, czapek Mikołaja i rogów reniferów. Było donośnie i bardzo radośnie!

IIIB W KINIE
Tuż przed świętami klasa IIIb odebrała swoja nagrodę zdobytą podczas akcji „Rowerowy Maj”. Uczniowie wybrali się do kina Atlantic, gdzie obejrzeli filmy przyrodnicze 3D: „Dzika Afryka” i „Mali giganci w świecie zwierząt”. Projekcja była o tyle wyjątkowa, że dzieci były jedynymi widzami.

PIERNICZKOWANIE
Zgodnie ze szkolną tradycją, ostatniego dnia przed przerwą świąteczną w każdej z klas odbyło się pierniczkowanie. Uczniowie ozdabiali pierniki, śpiewali kolędy, wręczali sobie prezenty oraz wspólnie spędzali czas w świątecznej atmosferze. Po południu dzieci grały w gry planszowe oraz oglądały filmy. Było miło, słodko i pachniało świętami.

W czasie pierniczkowania w sali klasy IVb nastąpiło uroczyste otwarcie Snypialni – wypożyczalni snów. Wśród gości zaproszonych na to wydarzenie była Pani dyrektor, rodzice i nauczyciele. Wszyscy zapoznali się z regulaminami, dowiedzieli się, że nie należy snów jeść, rzucać nimi i przetrzymywać ich. Pani Olga Krzysztoporska pożyczyła bardzo kolorowy sen o galopie na safari, a pan Tomek Gut o mistrzostwach w ping pongu. Mamy nadzieję, że ciekawie im się spało.