Drukuj Drukuj

POZNAJMY SIĘ!
„Jeśli jesteście ciekawi ludzi i świata wokół Was, poznawajcie go, bo jest przecież w zasięgu ręki!” – to myśl przewodnia konkursu „Poznajmy się”, do którego zgłosiły się klasy IIb i IVa. W ramach projektu uczniowie nagrają audycje radiowe w IMIRADIO. Drugoklasiści przeprowadzą wywiady z przedstawicielami różnych grup imigrantów, a czwartoklasiści będą czytali baśnie z różnych zakątków świata. Konkurs potrwa do czerwca. Za nami pierwszy wywiad, którego bohaterem był Mamadou Diouf.

TYDZIEŃ ŻYWIOŁÓW
W oczekiwaniu na wiosnę uczniowie klas I-III obchodzili „Tydzień żywiołów”. Każdego dnia dzieci zakładały ubrania w innym kolorze, co było pretekstem do poznania kolejnych żywiołów: wody, powietrza, ziemi, ognia. Nie mogło oczywiście zabraknąć zabawy!

KONKURSY
W marcu nasi uczniowie wzięli udział w trzech konkursach: Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych Świetlik, w sesji wiosennej OLIMPUSA matematycznego oraz w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Wszystkie trzy konkursy promują umiejętność logicznego myślenia i przeprowadzania wywodów, które są charakterystyczne dla świata nauki.

ENGLISH FESTIVAL
Zgodnie ze szkolną tradycją, w marcu obchodziliśmy też English Festival. Wcześniej na lekcjach języka angielskiego uczniowie, pod kierunkiem nauczycielek, przygotowywali krótkie scenki i przedstawienia w języku angielskim. 18 marca uczniowie klas IV-VI zaprezentowali efekty swoich przygotowań. Na scenie pojawili się znani pisarze, malarze, ale także ikony popkultury. Wszystkie występy były bardzo udane.

Uczniowie klas I-III zaprezentowali natomiast scenki i piosenki dotyczące zdrowego odżywiania i kulturalnego zachowania przy stole. W ramach przygotowań do English Festival dzieci poznały różnorodne słownictwo związane z odżywianiem, przyrządzaniem posiłków oraz nakrywaniem do stołu. Przedstawienia sprawiły wszystkim dużą frajdę.

SZKLANE PACIORKI
W pierwszej połowie miesiąca pierwszoklasiści gościli pracowników Państwowego Muzeum Archeologicznego, którzy pokazali dzieciom, jak lepić z modeliny paciorki na wzór autentycznych zabytków. Szklane koraliki były ozdobą już w starożytnym Egipcie. Potem szkło – jako surowiec do wyrobu naczyń i ozdób – rozpowszechniono na terenie całej Europy, także w Polsce. Niektóre ze szklanych wyrobów zachowały się do naszych czasów i są odkrywane w trakcie badań wykopaliskowych.

JAK SIĘ ROBI CYRK?
Nasi najmłodsi uczniowie wybrali się też do Teatru Guliwer na spektakl pt. „Jak się robi cyrk?”. To współczesna baśń o drodze ku szczęściu wiodącej przez realizację najskrytszych pasji i talentów. Historia spektaklu rozgrywa się wokół spotkania młodego adepta sztuki cyrkowej z mistrzem, który najlepsze lata swojej aktywności ma już za sobą. Widowiskowa rewia numerów cyrkowych realizowanych w konwencji czarnego teatru staje się w tym przypadku międzypokoleniowym łącznikiem i udowadnia, że w kwestii umiejętności posługiwania się wyobraźnią na przestrzeni lat nie zmieniło się aż tak wiele.

HISTORIA HIP-HOPU
Uczniowie klas I-III zobaczyli występ trzech młodych wykonawców: DJ Spike’a, rapera Rufina MC oraz Skang – b-boy’a, czyli tancerzy break dance. Podczas koncertu dzieci dowiedziały się, gdzie i w jaki sposób narodziła się kultura Hip-Hopu. Poznały też podstawowe elementy tego stylu muzycznego i zdobyły informacje na temat czarnych płyt i gramofonów. Chętni mogli spróbować swoich sił na ,,mikserze”.

SZALONE ASAMBLAŻE I BARWNE KOLAŻE
Uczniowie klas drugich poszli na wycieczkę do Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie poznali różne tajemnicze pojęcia ze świata sztuki. Co to jest kolaż i czym się różni od asamblażu? Co to abstrakcja, a co instalacja? Podczas zajęć dzieci przekonały się, że sztuka nie mieści się w żadnych ramach, a żeby ją tworzyć, wystarczy wyobraźnia. Zobaczyły też, że zwykły przedmiot może stać się dziełem sztuki.

W NARODOWYM ARCHIWUM CYFROWYM
Klasa IIb odwiedziła Narodowe Archiwum Cyfrowe, gdzie uczniowie mogli zobaczyć różne metody utrwalania obrazu, obejrzeć ponad stuletnie fotografie i zabawić się w detektywów poszukujących dokumentów w archiwum. Dzieci były zachwycone!

W ŚWIECIE DINOZAURÓW
Klasa IIb realizowała też projekt pod hasłem „W świecie dinozaurów”. W ramach jego realizacji dzieci przygotowały prezentacje, i wystawę książek. Na lekcjach poznawały życie i zwyczaje wymarłych gadów, układały rymowanki i wykonały pracę plastyczną. Uzupełnieniem projektu były wycieczki na lekcję muzealną do Muzeum Ewolucji oraz do planetarium przy Centrum Nauki Kopernik na film pt. „Tam, gdzie żyły smoki”.

W MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ
Klasy IVa i Vb odwiedziły Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie uczniowie obejrzeli wystawę współczesnego młodego plastyka Daniela Rycharskiego pod tytułem „Strachy”. Wzięli też udział w towarzyszących wydarzeniu warsztatach, na których tworzyli hybrydy zwierząt: ślimakłosie, ptawióry, narwalowce, ptakoryby. Na zdjęciu piątoklasiści pozują z lizającem.

W DOMU POWSTAŃCA
15 marca chętni uczniowie z klasy IVa wybrali się po lekcjach na spotkanie z panią Wandą Traczyk-Stawską. W ubiegłym semestrze czwartoklasiści przygotowali na jej temat prezentację w ramach szkolnego projektu niepodległościowego. Podczas spotkania dzieci z zainteresowaniem i wzruszeniem wysłuchały opowieści pani Wandy o jej dzieciństwie w Warszawie i pierwszych trudnych doświadczeniach wojennych.

W MUZEUM NARODOWYM
Uczniowie klasy 5a wybrali się na lekcję do Muzeum Narodowego, gdzie pogłębili swoją wiedzę nt. mitów Grecji i Rzymu będących filarem kultury europejskiej. Młodzież obejrzała rozmaite dzieła sztuki, które przedstawiają mitycznych bohaterów lub wykorzystują mitologiczne motywy. Uczniowie mogli się przekonać, że mity były źródłem alegorii i symboli oraz natchnieniem dla wielu twórców na przestrzeni wieków.

GREEN BOOK
Uczniowie klas VI zobaczyli amerykański komediodramat w reżyserii Petera Farrelly pt. „Green Book”. Film opowiada opartą na faktach historię pianisty Dona Shirleya oraz jego kierowcy i ochroniarza – Tony’ego Vallelongi. „Green Book” Green Book został laureatem nagrody National Board of Review za najlepszy film 2018, znalazł się także w dziesiątce najlepszych filmów według Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Otrzymał te z trzy Oscary: za najlepszy film, za scenariusz oryginalny i dla aktora drugoplanowego.

DZIECKO W INTERNECIE
26 marca, z inicjatywy klasy IIIB, odbył się kolejny wykład dla rodziców na temat bezpieczeństwa w Internecie, który poprowadzili trenerzy z OPSEC 4kids. Uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć, jak rozpoznawać zagrożenia w sieci, jak na nie reagować oraz jak budować relacje.