Drukuj Drukuj

WITAJ, SZKOŁO!
2 września rozpoczęliśmy rok szkolny 2019/2020. Z radością powitaliśmy po wakacjach naszych uczniów, zwłaszcza pierwszoklasistów oraz nową klasę IVc. O 17.00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się inauguracja roku szkolnego dla całego Zespołu Szkół Bednarska. W spotkaniu wzięli udział goście: Krystyna Starczewska – założycielka i pierwsza Dyrektorka I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego, Henryk Wujec – członek opozycji demokratycznej i Jan Jakub Wygnański – założyciel i animator ruchu organizacji społecznych w Polsce. Rozmawiali m.in. o przełomowym roku 1989, Okrągłym Stole oraz o ideach, jakie przyświecały zakładaniu niezależnych szkół w Polsce. Uroczystość w Auditorium Maximum rozpoczęła obchody 30-lecia istnienia I SLO, którego powstanie było początkiem dla wszystkich szkół zjednoczonych pod szyldem „Bednarskiej”.

DZIEŃ PEŁEN ZABAWY W JULINKU
6 września uczniowie klas IV i V, wraz z nauczycielami, pojechali na wycieczkę integracyjną do Julinka. Młodzież została podzielona na drużyny. Każda miała do wykonania rozmaite zadania. Wśród atrakcji nie mogło zabraknąć zabaw w parku linowym, budowania obiektów z wielkich klocków czy wyścigów w specjalnych butach. Wszyscy bawili się doskonale!

ZAJĘCIA CERAMICZNE W MOSTÓWCE
Z kolei uczniowie klas I-III wybrali się do zaprzyjaźnionej pracowni plastycznej w Mostówce, gdzie dzieci wzięły udział w warsztatach ceramicznych poświęconych różnym formom pracy z gliną. Uczniowie malowali ceramiczne koty i misie-skarbonki. Mieli również możliwość ulepienia z gliny dowolnej formy plastycznej. Był też czas na międzyklasowe zabawy, ognisko i kiełbaski.

CZWARTAKI W AKCJI
W pierwszych dniach nauki uczniowie klas czwartych wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez szkolną pedagog – panią Karolinę Wasilewską. Dzieci poznały techniki zapamiętywania, uczyły się organizować sobie pracę oraz jak się koncentrować. Uczestnicy zajęć otrzymali też materiały i wskazówki do pracy.

W ŚWIECIE DŹWIĘKÓW
9 września uczniowie klas I-III uczestniczyli w koncercie edukacyjnym, podczas którego poznali rozmaite dźwięki. Dzieci usłyszały utwory w wykonaniu artysty operowego Mirosława Stasza, takie jak „Dziewczę z buzią jak malina”, „La Donna Mobile” czy „O sole mio”. Następnie trębacz – pan Daniel Kalamon – zaprezentował młodym słuchaczom „Hejnał mariacki” oraz utwór „Cisza”. Na zakończenie wystąpiła pani Iwona Jędruch, która zagrała muzykę kontemplacyjną na gongach i misach dźwiękowych. Podczas gry wykorzystywała smyczek i pałeczki perkusyjne.

SPOTKANIE CZWARTOKLASISTÓW Z PIERWSZOKLASISTAMI
We wrześniu czwartoklasiści spotkali się z pierwszakami, żeby się wzajemnie poznać. Starsi koledzy podpowiadali młodszym, jak radzić sobie w szkole, odpowiadali na ich pytania i opowiedzieli, jak wygląda nauka w klasie IV.

DZIEŃ KROPKI
13 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, odwagi i zabawy. Z tej okazji uczniowie klas I-III założyli kropkowane ubrania. Kropki i kropeczki zdominowały też tematy lekcji. Podczas zajęć odbywały się gry i zabawy, których celem było poznawanie mocnych stron dzieci i odkrywanie ich talentów.

PRACĘ W MINISTERSTWACH CZAS ZACZĄĆ!
Tego samego dnia nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniu informacyjnym na temat działania szkolnych ministerstw. 26 września odbyły się wybory. Uczniowie w klasach, po wysłuchaniu prezentacji kandydatów, wybrali swoich przedstawicieli do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Spraw Wewnętrznych, Kultury i Sztuki, Sportu i Ochrony Środowiska. Pierwsze spotkanie ministrów już wkrótce!

WIZYTA W NADLEŚNICTWIE GARWOLIN
W drugiej połowie miesiąca uczniowie klas II pojechali na lekcję terenową do Nadleśnictwa Garwolin. Spacer Leśną Ścieżką Przyrodniczo-Kulturową był okazją do rozmów o roślinach i zwierzętach. Pani przewodnik opowiedziała dzieciom różne ciekawostki przyrodnicze. Po smacznym obiedzie uczniowie wrócili do szkoły.

TAJEMNICE STAREGO MIASTA
17 września klasa Va wybrała się na wycieczkę po Starym Mieście. W trakcie spaceru po malowniczych uliczkach uczniowie dowiedzieli się między innymi, z którego budynku grany jest hejnał warszawski, jaka legenda wiąże się z zabytkowym dzwonem na Kanonii i gdzie znajdują się „anielskie drzwi” Igora Mitoraja. Wyjście okazało się bardzo ciekawe.

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA!
25 września klasy II były z wizytą w mateczniku zespołu Mazowsze na spektaklu muzycznym pt. „Piękna nasza Polska cała”. Bohaterowie przedstawienia, czyli panowie Kajetan i Tomek oraz pani Agnieszka stali się przewodnikami po barwnych regionach Polski. Dzięki nim dzieci poznały stroje ludowe, pieśni, tańce, zwyczaje, instrumenty i historię wybranych krain geograficznych. Razem z bohaterami zwiedziły Mazowsze, Kurpie, Kaszuby, Wielkopolskę, Śląsk, Małopolskę i Lubelszczyznę. Dodatkową atrakcją był przejazd kolejką WKD.

KINO DZIECI
26 września klasa Va wybrała się do Kinoteki na film „Niezwykłe lato z Tess”. Wydarzenie było realizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci

DWUDNIOWA LEŚNA WYCIECZKA
Od 26 do 27 września klasa IIIb była na wyjeździe integracyjno-przyrodniczym. Pierwszego dnia dzieci odwiedziły Muzeum Przyrody w Drozdowie, gdzie podczas spaceru poznały rośliny charakterystyczne dla lasów grądowych i łęgowych. Pani przewodniczka opowiedziała również trzecioklasistom o leczniczych właściwościach roślin. Po dotarciu do hotelu, uczniowie poszukiwali skarbów oraz wzięli udział w zabawach sportowych. Nie mogło też zabraknąć ogniska z pieczeniem kiełbasek. Drugiego dnia uczestnicy wyjazdu spotkali się z leśnikiem, który opowiedział im o Puszczy Piskiej oraz żyjących w niej zwierzętach. Pobyt zakończył „Wesoły tor przeszkód”.

TYDZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Pod koniec września obchodziliśmy Europejski Tydzień Języków Obcych. Z tej okazji podczas lekcji angielskiego uczniowie klas I-III wzięli udział w językowych podchodach „Follow the footprints”. Dzieci szukały wskazówek i po śladach stóp docierały do punktów, w których czekały na nie najróżniejsze zadania. Gra była okazją do poznania nowych słówek oraz zabawy. Klasy IV i V miały natomiast okazję sprawdzić swoją wiedzę o krajach anglojęzycznych. Podczas zajęć dzieci w grupach opracowywały quizy, a potem się nimi wymieniały i je rozwiązywały.

Z kolei na lekcjach języka hiszpańskiego uczniowie grali w grę „Falsos amigos” (fałszywi przyjaciele). Była to okazja do poznania wielu wyrazów, które po hiszpańsku brzmią tak samo lub podobnie jak po polsku, jednak mają zupełnie inne znaczenie. Było dużo śmiechu, gdy okazało się, że słowo „baba” oznacza ślinę, „rana” żabę, „débil” to po hiszpańsku słaby, a „cura” to ksiądz. W grze pojawiły się zabawkowe banknoty euro, dzięki czemu młodzież zapoznała się też z nazwami „dużych” liczb.

KAPSUŁY CZASU
We wrześniu, na lekcjach języka angielskiego, uczniowie klas I-III przygotowali karty z informacjami o sobie, zawierające również sekretne wiadomości. Dzieci zamknęły je potem w specjalnej kapsule czasu. To ogromny pień drzewa bambusowego wykonany przez uczniów. Wiadomości będą zamknięte w kapsule do końca roku szkolnego.

WYCIECZKA DO HANGARU
W ubiegłym roku szkolnym IIIa i IVc zdobyły tytuł Kulturalnej Klasy. Nadszedł czas na nagrodę! Uczniowie tegorocznej IVa i Vc wybrali się do parku trampolin Hangar 464, gdzie wspólnie bawili się, skakali i wykonywali najróżniejsze akrobacje pod opieką instruktorów.