Drukuj Drukuj

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

1 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Z tej okazji zgromadziliśmy się na boisku, gdzie przywitały nas Panie Dyrektor, nasi nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Pani Dyrektor przedstawiała nam nowych nauczycieli oraz opowiedziała o zmianach w szkole, m.in. o nowych salach dla klasach V i VI, przebudowanej stołówce oraz nowej nawierzchni na boisku. Po części oficjalnej udaliśmy się do swoich klas, gdzie spotkaliśmy się z wychowawcami.

Uczniowie klas V i VI wraz z rodzicami i nauczycielami wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego Zespołu Szkół „Bednarska” w Audytorium Maximum na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas uroczystości założycielka zespołu – p. Krystyna Starczewska – została uhonorowana przez Rzecznika Praw Dziecka Honorową Odznaką za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Spotkanie inauguracyjne uświetnił wykład Rzecznika Praw Obywatelskich, Dr. Adama Bodnara. 

Wycieczka klas VI nad morze

8 września najstarsi uczniowie naszej szkoły wybrali się pociągiem na dwudniową wycieczkę do Gdańska i Gdyni. Młodzież odwiedziła Stocznię Gdańską oraz Europejskie Centrum Solidarności, gdzie uczestniczyła w dwóch warsztatach związanych z walką o wolność w Polsce. Po obiedzie uczniowie zwiedzali z przewodnikiem stare miasto, m.in. Drogę Królewską, Bazylikę Mariacką oraz pomnik Neptuna.  Drugi dzień wycieczki uczniowie spędzili w Gdyni. Rano wzięli udział w lekcji oraz w grze edukacyjnej w Muzeum Marynarki Wojennej, a po południu odbyli spacer wzdłuż nabrzeża klifowego. Po odpoczynku i obiedzie w pizzerii uczestniczy wycieczki odpoczywali na plaży w Gdyni Orłowo. Wyjazd był pełen atrakcji i wrażeń, dlatego wszyscy wrócili do Warszawy we wspaniałych humorach. 

Wycieczka klas I-III do pracowni ceramicznej

14 września uczniowie z klas I-III wybrali się ze swoimi wychowawcami na całodniową wycieczkę do Mostówki, gdzie wzięli udział w zajęciach w pracowni ceramicznej. Dzieci malowały farbami akrylowymi gliniane misie i słonie oraz lepiły figurki z gliny. Podczas wyjazdu nie mogło zabraknąć także gier i zabaw na świeżym powietrzu. Dodatkową atrakcją był pokaz wielkich baniek mydlanych oraz ognisko z kiełbaskami. 

Relacja uczestnika wyjazdu: We wrześniu Tropiciele z III b pojechali na wycieczkę do Mostówki. Odwiedziliśmy pracownię ceramiki i wzięliśmy udział w warsztatach. Malowaliśmy gliniane figurki, a później mieliśmy okazję sami lepić z gliny. Na koniec było ognisko i kiełbaski. To był bardzo udany dzień.

(Maks Smuga, IIIb)

Szkolne Anioły

Z radością powitaliśmy w szkole uczniów klas I. Aby czuli się w społeczności szkolnej pewnie i bezpiecznie, ich koledzy z klas IV a i IV b wcielili się w aniołów stróżów. Czwartoklasiści służą maluchom pomocą, wspierają ich i radzą. W ramach projektu „Anioły” starsi koledzy robią pierwszakom niespodzianki, chodzą na wspólne spacery, rozmawiają.

Z przyroda za pan brat

23 września uczniowie klasy V wybrali się do rezerwatu przyrody Las Bielański na lekcję w terenie. Piątoklasiści oglądali kolejne warstwy lasu i rozpoznawali różne gatunki drzew. Swoje obserwacje oraz zdobyte podczas wycieczki materiały wykorzystają na zajęciach w szkole.

Uczniowie klas IV wybrali się natomiast na pierwszy z cyklu trzech warsztatów o Wiśle. Uczestnicy zajęć budowali i uruchamiali mini elektrownię wodną pływającą w nurcie rzeki. Wzięli też udział w rejsie po Wiśle połączonym z kursem bezpieczeństwa i nauką podstaw locji na rzece.

Drugoklasiści na festiwalu filmowym

Pod koniec miesiąca uczniowie klas II a i II b wybrali się do Kina Muranów na film animowany pt. „Opowieści nocy” wyświetlany w ramach Festiwalu Filmowego „Kino Dzieci” pod hasłem „małe i duże filmowe podróże”!

Bohaterami animacji byli mistrz i dwoje jego uczniów, którzy pod osłoną nocy w starym kinie opowiadali sobie historie, które chcieliby zekranizować. Przeglądali zbiory baśni, legend i przypowieści ze wszystkich stron świata, od Tybetu, przez Afrykę i średniowieczną Europę, po same Karaiby. 

Europejski Dzień Języków

W ostatnim tygodniu września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie klas I-III wzięli udział w grach terenowych, w ramach których rozwiązywali zagadki, rebusy i łamańce językowe. Uczniowie klas IV-VI uczyli się przysłów angielskich, a następnie grali w przygotowaną przy ich udziale grę planszową utrwalającą znajomość poznanych powiedzeń. Dodatkowo wybrali się na warsztaty językowe organizowane przez Naukę bez Granic oraz stowarzyszenie PASE. Zajęcia miały na celu poznanie – poprzez zabawę – nowego słownictwa, kształcenie kompetencji językowych oraz integrację uczniów.

Tropiciele w Przystanku Historia

29 września Tropiciele z III b wzięli udział w lekcji historii w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej. Tematem zajęć była II wojna światowa oczami dzieci. Od bohaterki Basi dowiedzieliśmy się, co to była okupacja, łapanki i getto. Basia opowiedziała nam, jak działała Harcerska Poczta Polowa i jak mali harcerze pomagali powstańcom. Na koniec lekcji zrobiliśmy koperty podobne do tych, jakie roznosili mali listonosze. Do zobaczenia na następnych warsztatach w Przystanku Historia. 

(Maks Smuga, IIIb)

Klasa II b w Laskach

30 września klasa II b pojechała do Zakładu dla Niewidomych w Laskach. Uczniowie poznali podręczniki i pomoce dydaktyczne dla osób niewidomych, oglądali też maszynę do pisania językiem Braille’a. Dzieci próbowały zrozumieć świat osób niewidomych – z zasłoniętymi oczami rozpoznawały różne przedmioty i poruszały się z pomocą białej laski. Wyjazd okazał się bardzo ciekawy. 

Zawody biegowe

W ostatnią sobotę września odbyły się zawody biegowe „Mini Maraton”. Była to impreza towarzysząca Maratonowi Warszawskiemu dedykowana dzieciom i młodzieży kochającym bieganie. Jest nam niezwykle miło, że nasi uczniowie tak licznie stawili się na starcie, za co serdecznie dziękujemy. Gratulujemy doskonałych wyników i pełnej pasji sportowej rywalizacji. Znowu było nas widać. Bo Bednarska biega!