Drukuj Drukuj

Podsumowanie akcji pomocy dla zwierząt

W marcu podsumowaliśmy akcję pomocy zwierzętom zorganizowaną przez klasę IIa. Dzięki hojności rodziców i dzieci z naszej szkoły udało się nam zebrać duże zapasy karmy oraz liczne zabawki i pościel dla psów i kotów. Z pomocą Helenki Zabielskiej z klasy V oraz jej taty dary zostały przekazane Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję!

Tydzień eksperymentów chemicznych

Na początku miesiąca w naszej szkole odbył się tydzień eksperymentów chemicznych. Każda z klas miała okazję obejrzeć pokaz doświadczeń przeprowadzonych pod czujnym okiem chemika, naszego nauczyciela, pana Tomasza Szczerby. Uczniowie obserwowali efektowne i ciekawe reakcje chemiczne oraz samodzielnie uczestniczyli w przygotowywaniu kolejnych doświadczeń.

Starsi młodszym o ministerstwach!

7 marca odbyło się spotkanie dla uczniów klas I-III, podczas którego ich starsi koledzy opowiedzieli o funkcjonowaniu szkolnych ministerstw. Przedstawiciele każdego z nich wyjaśnili maluchom, co dotychczas udało się im zrobić, jakie imprezy zorganizować, oraz jak młodsze dzieci mogą włączyć się w prace ministerstw.

Mówimy „nie” dyskryminacji

8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. Podczas różnych lekcji rozmawialiśmy o równouprawnieniu oraz poznawaliśmy sylwetki niezwykłych kobiet i dziewcząt, takich jak Maria Skłodowska-Curie czy Malala Yousafzai. Na podstawie zdobytych na zajęciach informacji przygotowywaliśmy krótkie wystąpienia, plakaty, a nawet pisaliśmy dzienniki w imieniu bohaterek naszych lekcji.

Spotkanie z Alicją w Teatrze Syrena

9 marca klasa IVb wybrała się do teatru Syrena na spektakl pt. „Alicja w krainie czarów”. To nowoczesne, oparte na surrealistycznym humorze przedstawienie wykorzystuje różnorodne gatunki teatralne i muzyczne. Reżyser inspirował się filmami Tima Burtona i jedną z najsłynniejszych książek obrazkowych XX wieku pt. „Tam, gdzie żyją dzikie stwory” Maurice’a Sendaka. Muzykę do spektaklu skomponowała Gaba Kulka.

Odyseja umysłu

11 marca dwie drużyny Odyseuszy z naszej szkoły, pod opieką trenera – p. Jolanty Rychty-Siedleckiej, wzięły udział w regionalnych eliminacjach międzynarodowego konkursu Odyseja Umysłu. Pierwszy zespół (Lena Błasiak, Blanka Jasińska, Karolina Osica, Weronika Radziejewska, Mela Tyszka i Aleksandra Żukowska) zajął I miejsce w swojej kategorii. Druga drużyna (Kornelia Ciszewska, Maria Czyżewska, Emilia Pielech, Małgorzata Rudnicka, Hanna Tarnowska, Aleksander Rostkowski i Franciszek Wróblewski) zajęła II miejsce w swojej kategorii. Oba zespoły zakwalifikowały się do ogólnopolskiego finału, który odbył się na początku kwietnia w Gdyni. Gratulujemy!

Warsztaty w Teatrze Żydowskim

15 marca drugoklasiści (IIa) odwiedzili Teatr Żydowski, gdzie uczestniczyli w warsztatach artystycznych z okazji żydowskiego święta Purim. Była zabawa, śmiech, wycinanki i dużo brokatu. Uczniowie mieli też okazję spróbować pysznych hamantaszy, czyli tradycyjnych nadziewanych ciasteczek w kształcie trójkąta.

The March Hare

Tuż po feriach nasza uczennica Jowita Gregorczyk z klasy IIIa wzięła udział w XX Konkursie Recytatorskim Poezji Angielskiej „The March Hare” zorganizowanym przez Społeczną Szkołę Podstawową STO nr 30 w Warszawie. Gratulujemy Jowicie zajęcia drugiego miejsca.

W warszawskich Filtrach

16 marca klasa Ia miała natomiast okazję dowiedzieć się, jak to się dzieje, że woda z Wisły zostaje przefiltrowana i trafia do naszych kranów na tyle czysta, że można ją pić. Podczas wycieczki do stacji Filtrów Williama Lindleya dzieci zobaczyły oryginalny strój nurka sprzed wielu lat. Poznały też historię „Grubej Kaśki”. To była niesamowita przygoda!

W parku trampolin

W drugiej połowie marca szóstoklasiści (VIa) poszli na wycieczkę do parku trampolin Hangar 646. Wyjście było okazją do spróbowania swoich sił na planszy gimnastycznej oraz trampolinach. Nie zabrakło sportu oraz dobrej zabawy.

Geometria w strojach arabskich

20 marca klasa IIIa odwiedziła Młodzieżowy Dom Kultury, gdzie uczestniczyła w zajęciach ,,Geometria w strojach arabskich”. Dzieci dowiedziały się, że matematykę wykorzystujemy nie tylko do liczenia, ale również do szycia. Po obejrzeniu strojów arabskich okazało się, że do ich wykonania zastosowano szablony geometryczne. Uczniowie rozpoznawali takie figury, jak prostokąty, kwadraty i koła. Dużo zabawy i śmiechu było przy nauce wiązania turbanów z prostokątnych chust. Uczestnicy ćwiczyli tę trudną umiejętność pracując w parach. Cierpliwości i precyzji wymagało ostatnie zadanie, czyli wyklejenie ścinakami materiałowymi stroju Taurega.

Warsztaty o równouprawnieniu

21 marca, w ramach obchodów Dnia Kobiet i Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów z klas IV-VI o seksizmie i rasizmie w sporcie. Zajęcia poprowadził trener młodych piłkarzy i wolontariusz Stowarzyszenia Nigdy Więcej.

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca powitaliśmy wiosnę. Tego dnia ubraliśmy się kolorowo i założyliśmy fantazyjne nakrycia głowy. Uczniowie klas młodszych spotkali się w świetlicy, gdzie wspólnie śpiewali piosenki o wiośnie po polsku oraz po angielsku. Wzięli także udział w pokazie mody wiosennej, podczas którego młodzi modele i modelki prezentowali stroje oraz wiosenne czapki, kapelusze, opaski i peruki.

W afrykańskich rytmach

22 marca Światowcy z IIIb wybrali się do Domu Kultury Prom na Saskiej Kępie, gdzie wysłuchali koncertu muzyki afrykańskiej w wykonaniu zespołu Wielbłądy. Dzieci spotkały się także z malarką, która pokazała im, jak malować światłem. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe.

Maks Smuga wspomina: 22 marca klasa IIIb była na afrykańskim koncercie granym przez zespół Wielbłądy. Na koncercie 4 panów grało na typowo afrykańskich instrumentach, np. na tykwie. Specjalnym gościem była malarka, która pokazała, jak malować światłem. Na koncercie było fantastycznie, ponieważ była niezwykła muzyka, która tworzyła świetny nastrój. 

Koncert edukacyjny

27 marca uczniowie klas I-III wzięli udział w koncercie edukacyjnym pt. „Historia muzyką malowana”. Dzieci na moment przeniosły się do czasów średniowiecza. Poznały trzy stany społeczne, obejrzały pojedynek rycerzy w strojach z epoki oraz dowiedziały się, jak wyglądał rycerski ceremoniał. A wszystko to przy dźwiękach średniowiecznej muzyki.

Rekolekcje

27 marca w szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne zorganizowane pod hasłem: „Być dobrym jak chleb”. To słowa św. brata Alberta, który był bohaterem naszych rekolekcji i od którego uczyliśmy się, jak pomagać drugiemu człowiekowi i stawać się lepszym. Rekolekcje poprowadził ks. Paweł Orłowski.

W Zamku Królewskim

Pierwszaki z Ia i drugoklasiści z IIb w marcu odwiedzili Zamek Królewski, po którym oprowadzała ich pani Basia Leśniewska przebrana za królewską dwórkę. Podczas wycieczki maluchy mogły zobaczyć, jak była wyposażona królewska kuchnia oraz jak wyglądały królewskie komnaty.

Spotkanie z DUCHem

W marcu uczniowie klas IV-VI wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii (DUCH). Młodzież poznała przełomowe wydarzenia związane z historią Warszawy oraz dowiedziała się, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców stolicy.

Dzień z nauką i sztuką

Pod koniec miesiąca uczniowie klas szóstych wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. Podczas oglądania eksponatów szóstoklasiści poznawali zasady i prawa fizyki, chemii i matematyki. Młodzież mogła też spróbować swoich sił w majsterkowni. Po wizycie w CNK uczniowie wybrali się do nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie obejrzeli wystawę poświęconą syrenom.