Drukuj Drukuj

Klasa V z wizytą w XIX-wiecznym Londynie

Tuż po feriach uczniowie klasy V analizowali powieść Juliusza Verne pt. „W 80 dni dookoła świata”. Klasa pracowała w kilku grupach. Członkowie każdej z nich wyruszyli w podróż czasie, by zbadać epokę, w której żył Fileas Fogg. Uczniowie dowiadywali się, jak wyglądał Londyn ok 150 lat temu, jak żyli jego mieszkańcy, jaka panowała moda, a nawet jakie gazety czytali londyńczycy. Lekcja była okazją do poznania niezwykłej epoki oraz jej wynalazków, takich jak maszyna parowa czy telegraf. Podczas jednych z zajęć uczniowie wcielili się w bohaterów powieści i opowiadali o sobie nawzajem z perspektywy różnych postaci. Praca przyniosła bardzo dobre efekty. 

Udział w Karnawale Rodzinnym w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów

7 lutego trzy uczennice klasy VI: Anna Suchecka, Maria Bak i Pola Łokaj razem ze szkolną panią psycholog i polonistką poszły do aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej, aby pomóc zorganizować rodzinny karnawał dla dzieci ojców odbywających karę pozbawienia wolności. O godzinie 8.40 zjawiłyśmy się przy bramie zakładu i 5 minut później zostałyśmy wpuszczone. Weszłyśmy do poczekalni, gdzie czekali inni goście. Co pewien czas przychodził strażnik i wywoływał kolejne osoby do wejścia. Każda z nas musiała pokazać dokument potwierdzający tożsamość i oddać telefon. Następnie przeszłyśmy przez bramkę wykrywającą metale. Nasze torebki przejechały przez specjalne urządzenie prześwietlające ich zawartość. Później dostałyśmy identyfikatory z napisem „gość” i przeszłyśmy do drugiego budynku. Przez kilkanaście minut musiałyśmy czekać przed kratą na półpiętrze. Potem zostałyśmy wpuszczone do świetlicy, do której weszłyśmy przez małe muzeum więziennictwa. W sali rozłożyłyśmy nasze stoisko: monidło, kolorowe kartki do orgiami, farbki do malowania buzi, wędkę do łowienia serduszek. Wzięłyśmy udział w przedstawieniu o walce dobra ze złem, w którym grali osadzeni. Przy naszym stanowisku cały czas była kolejka dzieci. Rysowałyśmy maluchom obrazki na twarzach i prowadziłyśmy inne zabawy. Uczyłyśmy dzieci, jak robić serca orgiami, puszczałyśmy bańki. Panie Ania i Ola opiekowały się monidłem, przy którym rodziny robiły sobie zdjęcia. Żadne dziecko nie wyszło z naszego stoiska niepomalowane i ponure. Wszyscy mieli uśmiechy na twarzach. O 12.00 zabawa się skończyła. Zanim opuściłyśmy areszt (po przejściu procedury jak poprzednio), minęła 13.00. Na zewnątrz czekali na nas rodzice. Pobyt w areszcie oceniamy jako udany. 

Pola Łokaj, Maria Bak

Każdy może wysłać pączki do Afryki!

W Tłusty Czwartek nasza Szkoła wzięła udział w akcji „Wyślij pączka do Afryki”. Zamiast samemu zajadać się pączkami, podzieliliśmy się nimi z głodnymi dziećmi w Republice Środkowoafrykańskiej. Przeprowadziliśmy w szkole zbiórkę pieniędzy, dzięki którym pomożemy maluchom w Afryce. Rezultat: mniejszy brzuszek po Tłustym Czwartku, większe serce – i pomoc dla tych, którzy jej potrzebują.

Od poznania do EKO-działania

W połowie lutego, w ramach programu „Warszawska ENERGIA – od poznania do EKO-działania”, do naszej szkoły przyjechał autobus energetyczny. Uczniowie mieli okazję obejrzeć pojazd od środka, a  jednocześnie – w atrakcyjnej formie – dowiedzieć się, w jaki sposób możemy ekologicznie i racjonalnie gospodarować energią.

IV a na tropie… Faras

W połowie lutego uczniowie klasy IV a wybrali się do Muzeum Narodowego, by obejrzeć Galerię Faras –  jedyną w Europie ekspozycję zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. Podczas zajęć czwartoklasiści dowiedzieli się, jak wyglądały wykopaliska w Faras i obejrzeli 67 malowideł z okresu od VIII do XIV wieku pochodzące z kościoła katedralnego biskupów Faras, dużego ośrodka miejskiego w średniowiecznym królestwie Nobadii. 

W Galerii Faras najbardziej podobał mi się moment, w którym pani pokazywała nam naczynia i inne przedmioty codziennego użytku. Zdobyliśmy wiele informacji o ludności Faras. Interesuję się starożytnymi kulturami, więc ta lekcja była dla mnie pouczająca i ciekawa.

Karolina Osica

Spotkanie z historią

We wtorek 24 lutego klasa I A miała zajęcia z historii w naszej szkole. Lekcja dotyczyła przeszłości. Dowiedzieliśmy się co oznacza słowo ,,historia”. Na zajęciach pan opowiadał nam o tym , jak leczono w dawnych czasach.

Mnie najbardziej podobał się moździerz, bo mogłem w nim trzeć różne zioła. ( Jaś Perzyński)

Mnie najbardziej zainteresował strój, w który ubierali się doktorzy, którzy leczyli chorych na czarną ospę. Była to peleryna z kapturem i maska z długim dziobem. ( Lena Grabowska)

Mnie podobała się stara waga szalkowa, pierwszy raz taką widziałem. (Szymon Mazur)

Ja zapamiętałem jak czarna ospa dotarła do Europy. Przyniosły ją na sierści szczury, które uciekały ze statków. (Piotr Kudelski)

 Bardzo podobały nam się zajęcia i czekamy na kolejne spotkania z historią.

 Dzieci z klasy I a

Konkurs recytatorski MARCH HARE

25 lutego odbyły się szkolne eliminacje do konkursu recytatorskiego. Uczestnicy recytowali z pamięci utwory po angielsku. Jury, po burzliwych naradach, wyłoniło osoby, które będą reprezentować naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie MARCH HARE. Pierwsze miejsce zajęła Helenka Jeleńska (kl. VI), drugie Ania Domownik (kl. IVB), a trzecie Zosia Robińska (kl. V).  Wszyscy uczniowie wykazali się dużym talentem recytatorskim oraz umiejętnościami językowymi.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów. 

I b z pierwszą wizytą w bibliotece

Pod koniec lutego uczniowie klasy I b wybrali się do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 44 przy ul. Górnośląskiej 1. Dzieci wzięły udział w pierwszej lekcji bibliotecznej, podczas której dowiedziały się, czym jest biblioteka oraz jakie są zasady wypożyczenia książek. Pierwszaki zostały świadomymi czytelnikami!