Drukuj Drukuj

WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA
2 października klasy Vb i Vc wybrały się na dwudniową wycieczkę do Trójmiasta. Po spotkaniu z prezydentem Lechem Wałęsą uczniowie zwiedzili Muzeum miasta Gdyni, spacerowali plażą, poznając przyrodę morskiego wybrzeża. Kolejnego dnia uczestniczyli w warsztatach w Europejskim Centrum Solidarności przybliżających czasy komunizmu w Polsce, a na koniec zwiedzili gdańską Starówkę.

O MUZYCE I TAŃCU GORĄCEJ HISZPANII
Na początku miesiąca klasy I-III wysłuchały koncertu muzyki hiszpańskiej. Dzieci miały okazję poznać muzykę flamenco w wykonaniu dwóch muzyków grających na gitarach i kahon. Przed publicznością wystąpiła również utalentowana tancerka w pięknym stroju, która zaprezentowała taniec flamenco. Dzieci z zaciekawieniem słuchały nowych rytmów z dalekiej Andaluzji.

TEATRZYK ANGIELSKI
Uczniowie klas młodszych obejrzeli też bajki w języku angielskim. Młodsi zobaczyli „Bajki londyńskie”, a starsi „Bajki podróżnicze”. Podczas spektakli dzieci usłyszały popularne londyńskie opowieści oraz poznały legendy wywodzące się z różnych stron świata.

PLENER MALARSKI
4 października klasa Va pojechała na plener malarski do Arkadii koło Nieborowa. Wycieczka nawiązywała do słynnego pleneru zorganizowanego przez Konrada Krzyżanowskiego w 1904 roku dla studentów ASP. Wśród wąskich alejek zabytkowego parku nasi uczniowie mogli poczuć się jak młodzi adepci sztuki. Stworzone przez nich prace będzie można oglądać na grudniowym wernisażu.

BIEG PO PASZPORT
10 października uczniowie klas pierwszych wzięli udział w „Biegu po paszport”. Zgodnie ze szkolnym zwyczajem, dzieci odwiedzały sale starszych kolegów, którzy przygotowali dla nich rozmaite konkurencje. Były zagadki, konkursy, labirynty, zadania matematyczne i wiele innych, z którymi nasi najmłodsi uczniowie poradzili sobie doskonale.

UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA UCZNIÓW
Następnego dnia pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani przez Panią Dyrektor na uczniów. Wcześniej dzielnie poradzili sobie z czarem złej wróżki i z pomocą Strażniczek: Muzyki, Pracy, Mądrości i Zabawy (uczennice klas IV), zdobyli atrybuty potrzebne, by stać się uczniami Bednarskiej Szkoły Podstawowej. Na koniec „aniołowie” z klas IV wręczyli pierwszakom tyty, czyli rogi obfitości z upominkami.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej – święto oświaty i szkolnictwa. Serdecznie dziękujemy naszym Uczniom i ich Rodzicom za wspaniałe życzenia, laurki i słodkości.

DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z UCHODŹCAMI
Tego dnia pamiętaliśmy również o ludziach, którzy muszą uciekać z własnych krajów. Podczas apelu w świetlicy rozmawialiśmy o tym, kim są uchodźcy i jak można im pomóc. Spotkanie było też okazją, by przypomnieć uczniom historię patrona Zespołu Szkół Bednarska, czyli Dobrego Maharadży, który podczas II wojny światowej udzielił hojnej pomocy polskim dzieciom.

SPOTKANIE Z KULTURĄ MUZUŁMAŃSKĄ
17 października klasa IIIb odwiedziła Ośrodek Kultury Muzułmańskiej. Podczas wizyty uczniowie zobaczyli salę modlitewną, wysłuchali prelekcji na temat islamu oraz elementów kultury muzułmańskiej. Byli też świadkami nawoływania przez imama wiernych do modlitwy.

TRZYDZIESTKA „BEDNARSKIEJ”
20 października Zespół Szkół Bednarska świętował 30-lecie powstania. Jubileuszowe spotkanie w Fortecy Kręglickich było okazją do wspomnień, prezentacji wszystkich szkół zespołu oraz do dyskusji o edukacji. Nie zabrakło też pokazów i koncertów. Nasza szkoła zaprezentowała filmiki: wywiady z rodzicami uczniów oraz z naszą nauczycielką biologii, którzy są absolwentami Bednarskiej, a także lib dub, który nie pozostawia wątpliwości, że nasza szkoła jest happy.

W INSTYTUCIE PAMIĘCI NARODOWEJ
Klasa IIb w październiku wzięła udział w lekcji w IPN, której bohaterem był odważny niedźwiedź Wojtek. Miś, wraz z Armią Andersa, przeszedł szlak bojowy z Iranu pod Monte Cassino. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Uważnie słuchały opowieści o Wojtku i wykonywały zadania przygotowane dla nich przez edukatora. Zajęcia w IPN były poprzedzone czytaniem w szkole książki pana Łukasza Wierzbickiego pt. „Dziadek i niedźwiadek”. To była bardzo ciekawa lekcja historii.

WYCIECZKA DO LASU W GARWOLINIE
Klasy III pojechały natomiast na lekcję w terenie do lasów garwolińskich. Tematem zajęć były pietra lasu. Trzecioklasiści dostali podkładki z kartami pracy oraz dokładne wytyczne, na co mają zwrócić uwagę, spacerując po lesie i słuchając leśnika. Po wycieczce, na podstawie zgromadzonych wiadomości, dzieci w grupach wykonywały plakaty dotyczące piętr w lesie.

O ZGODZIE W MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ
Czym są nierówności społeczne i dlaczego warto je rozumieć? Czy różnice zawsze muszą prowadzić do nieporozumień? Czy to możliwe, by kłócić się konstruktywnie i walczyć pokojowo? Na te pytania próbowali odpowiedzieć sobie uczniowie klas IVb i Va podczas lekcji „Zgoda i nie tylko” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na koniec zajęć młodzież wykonała prace plastyczne.

NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ
Klasa IIIa wybrała się do kina Muranów na film w ramach projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Dzieci obejrzały szwedzką produkcję pt. ,,Halvdan – prawie wiking”. Film opowiada historię przyjaźni ponad granicami oraz pokazuje, jak budować harmonię w relacjach dzięki współpracy i dobrej woli. Przed seansem odbyły się warsztaty, które wprowadziły uczniów w tematykę dotyczącą sąsiedztwa. Wspólnie z edukatorami próbowali odpowiedzieć na pytania: Kim jest nasz sąsiad? Jak się zachowujemy mieszkając blisko innych? Czy korzystamy lub może tracimy coś mając sąsiadów blisko siebie? Film spodobał się wszystkim dzieciom.

AKADEMIA PANA KLEKSA
Klasa IVa odwiedziła teatr BAJ, gdzie uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Akademia Pana Kleksa”. Czwartoklasiści mogli zobaczyć, jak wyglądają lekcje w szkole profesora Ambrożego. Najbardziej spodobały im się zajęcia, podczas których podopieczni Pana Kleksa naprawiali chore sprzęty.

WARSZTATY O POMNIKACH
Klasa IVc wzięła z kolei udział w lekcji na temat pomników. Warsztat o pamięci i monumentach towarzyszył wystawie „Pomnikomania”. Uczniowie rozmawiali o starych pomnikach i oglądali zupełnie nowe projekty współczesnych artystów. Zobaczyli, jak można wyglądać pomnik upamiętniający pracę umysłową i sami projektowali maszyny do przypominania o ważnych sprawach.

DIA DE LOS MUERTOS
30 października klasa Vc przygotowała przedstawienie na temat meksykańskiego Día de Los Muertos obchodzonego w formie wesołej zabawy. Piątoklasiści opowiedzieli o pochodzeniu i symbolice tego święta, a następnie porównali go do polskiego Święta Zmarłych. Po lekcjach chętni uczniowie mogli też wziąć udział w zabawie z okazji Halloween.