Drukuj Drukuj

 Prezentacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych

6 czerwca członkowie szkolnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych przygotowali prezentacje dotyczące wydarzeń w kraju i na świecie. W 70-tą rocznicę lądowania aliantów w Normandii Ina Donvil, uczennica klasy VI, przedstawiła nam przebieg tej słynnej operacji. Od piątoklasistów dowiedzieliśmy się natomiast wiele na temat Solidarności. Wytłumaczyli nam oni m.in., na czym polegały pierwsze wolne wybory, których 25 – ta rocznica przypadła 4 czerwca br. Z okazji tego ważnego wydarzenia do Polski przyleciał Barack Obama, o którym z kolei opowiedział uczeń klasy VI – Filip Humański. Na koniec wysłuchaliśmy prezentacji Mikołaja Wołczyńskiego i Kaliny Kłopockiej o rozpadzie Jugosławii. Naszym zdaniem wszystkie prezentacje były bardzo ciekawe. 

Kalina Kłopocka, Tosia Marat

Koncert piosenek żeglarskich

W połowie czerwca odwiedzili nas muzycy śpiewający szanty, czyli piosenki żeglarzy i marynarzy. Mogliśmy posłuchać zarówno polskich utworów związanych z Mazurami, jak i pieśni angielskich. Wykonawcy wyjaśnili nam również, skąd wywodzą się szanty. Dowiedzieliśmy się, że piosenki te były śpiewane podczas pracy na morzu w celu synchronizacji czynności żeglarzy, przede wszystkim wtedy, gdy na dany znak trzeba było jednocześnie użyć dużej siły wielu osób. Koncert bardzo nam się podobał. 

Dzień Sportu

13 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Sportu. Podczas tej imprezy wzięliśmy udział w wielu ciekawych konkurencjach sportowych wymyślonych przez naszych nauczycieli WF-u. Wydarzenie rozpoczął bieg przełajowy zorganizowany niedaleko Ambasady Wielkiej Brytanii. Po powrocie do szkoły zjedliśmy drugie śniadanie i wzięliśmy udział w dalszej części programu. Przy poszczególnych „stoiskach” z zadaniami stali sędziowie z Ministerstwa Sportu, który oceniali zawodników. W każdej konkurencji można było zdobyć w sumie aż 7 punktów. Najciekawszymi konkurencjami były: turniej piłki nożnej i zbijaka. Wszyscy doskonale się bawili. 

Tomasz Wieczorkiewicz, Mikołaj Wołczyński, Franciszek Kapliński

Wieczór filmowy klasy VI

16 czerwca uczniowie klasy szóstej wzięli udział w wieczorze filmowym. Spotkanie zaczęło się o 17.30 francuskim filmem „Pan od muzyki” w reżyserii Christophera Barratier. Film opowiadał o szkole z internatem dla „trudnych dzieci” oraz o wyjątkowym nauczycielu, który wprowadził swoich uczniów w świat muzyki. Po seansie szóstoklasiści zjedli pizzę, a po kolacji przyszła pora na kolejny film. Tym razem był to horror o duchach. Ci, którzy nie lubią się bać, oglądali w innej sali bajkę pt. „Spirited away”. Na koniec wieczoru odbyła się krótka dyskoteka. Wszyscy całkiem dobrze się bawili. 

Ania Wojas, Gustaw Wagner, Jan Klimas, Adam Deryło

Mam Talent

17 czerwca wzięliśmy udział w szkolnym konkursie „Mam Talent” zorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Poszczególni uczestnicy z klas I-VI prezentowali nam swoje zdolności, m.in. w rysowaniu, tańcu, śpiewaniu i wielu innych konkurencjach. Jury miało trudny orzech do zgryzienia. Dużą popularnością cieszył się występ Filipa i Lwa z klasy V, którzy jeździli na rolkach w rytm piosenki The Beatles, taniec nowoczesny Mai i Ani z klasy IV, tańce dziewcząt z klasy III oraz występ Laury i Julki z klasy VI. Wszyscy bardzo dobrze się bawili. 

Quiz literacki

24 czerwca uczniowie klas IV-VI wzięli udział w quizie literackim dotyczącym książki Anny Czerwińskiej-Rydel pt. „Po drugiej stronie okna – opowieść o Januszu Korczaku”. Konkurs rozpoczął się krótką prezentacją o autorce, która jest znana z pisania powieści biograficznych dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy quizu musieli odpowiedzieć na wiele szczegółowych pytań dotyczących treści książki. Wszyscy byli bardzo dobrze przygotowani, dlatego walka była zacięta. I miejsce zdobyła Ina Donvil z klasy VI, II Lew Zatoński z klasy V, a III Bruno Szostak z klasy IV. Po quizie mogliśmy wysłuchać kilku prezentacji kolegów dotyczących ich ulubionych książek. 

Turniej warcabowy

25 czerwca w naszej szkole odbyły się I Mistrzostwa Szkoły w warcabach klasycznych. Zawody rozgrywane były systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z podziałem na dwie  kategorie wiekowe: klasy I-III oraz IV-VI. Łącznie w turnieju udział wzięło 51 zawodników. (Sędzią głównym mistrzostw była Edyta Suchecka – sędzia III klasy Polskiego Związku Warcabowego.) Mistrzostwa odbyły się w sportowej atmosferze.
 
W kategorii klas I-III zwyciężyli:
1. Maks Deryło kl 3a
2. Franek Wróblewski kl 3b
3. Olek Rostkowski kl 3b
4. Karolina Osica kl 3a
5 Lena Błasiak kl 3a
 
W kategorii klas IV-VI najlepsze miejsca uzyskali:
1. Kamil Deryło kl 5
2. Adam Deryło kl 6
3. Mikołaj Charpin kl 5
4. Paweł Czołacz kl 4
5. Ina Donvil kl 6
 
Zawodnicy walczyli nie tylko o uzyskanie tytułu Mistrza Szkoły, ale również o tytuł Mistrza Klasy.
Oto nasi Mistrzowie:
kl 1a  – Karol Lah
kl 1b  – Krzysztof Sobański
kl 2    – Maks Rostkowski
kl 3a  – Maks Deryło
kl 3b – Franek Wróblewski 
kl 4    – Paweł Czołacz
kl 5    – Kamil Deryło
kl 6    – Adam Deryło
 
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!
Uroczyste zakończenie roku
W czwartek 26 czerwca po południu my, nasi nauczyciele i rodzice zgromadziliśmy się na boisku szkolnym, by uroczyście zakończyć rok szkolny 2013/2014. Uroczystość rozpoczęła się od poloneza w wykonaniu klasy VI. Potem przyszedł czas na krótkie przemówienie Pani Dyrektor, która podsumowała rok pracy w szkole i podziękowała wszystkim za zaangażowanie. Po części oficjalnej każda z klas zaprezentowała krótki występ artystyczny. Klasy I-III zaśpiewały szanty, a klasy IV-V piosenki z repertuaru The Beatles. Potem rozeszliśmy się do klas, gdzie nasi wychowawcy rozdali nam świadectwa. Uczniowie klasy VI oraz ich rodzice podziękowali wszystkim pracownikom szkoły za wysiłek i wsparcie. Szóstoklasiści zostali pierwszymi absolwentami naszej szkoły.