Drukuj Drukuj

Dzień dziecka

W tym roku Dzień Dziecka obchodziliśmy na sportowo. Od samego rana braliśmy udział w licznych zabawach i konkurencjach. O 9.00 rozpoczęły się biegi przełajowe poszczególnych klas w parku obok szkoły. Potem próbowaliśmy swoich sił w rzucie do kosza oraz mini hokeju z przeszkodami. Nie zabrakło też rozgrywek piłki nożnej. Po południu mieliśmy luźniejsze lekcje, dzięki czemu dzień upłynął nam wyjątkowo miło. 

Szkolny piknik „Oblicza wolności”

4 czerwca świętowaliśmy rocznicę pierwszych w powojennej Polsce wolnych wyborów 1989 roku. Z tej okazji w naszej szkole odbył się piknik pod hasłem „Oblicza wolności”. Na początku odśpiewaliśmy wspólnie hymn narodowy, a następnie każda klasa wraz z rodzicami śpiewała piosenkę z lat 80-tych. Podczas pikniku uczniowie, rodzice oraz nauczyciele mogli obejrzeć wystawę prac ilustrujących, jak rozumiemy wolność. Na gości czekały też liczne atrakcje – quizy, odciskanie farbami dłoni na specjalnych planszach i wiele innych. Podczas imprezy zorganizowaliśmy również szkolne, w pełni demokratyczne wybory. Głosowaliśmy, jakiego koloru ubrania uczniowie i nauczyciele powinni założyć w poniedziałek 6 czerwca. Dzięki pięknej pogodzie, licznym atrakcjom oraz smacznym przekąskom wszyscy dobrze się bawili. 

Wycieczka klas starszych na Podlasie

13 czerwca uczniowie klas IV-VI wyjechali na zieloną szkołę na Podlasie. Przez pięć kolejnych dni poznawaliśmy przyrodę, historię oraz tradycje tego regionu. Zatrzymaliśmy się w ośrodku wypoczynkowym w Rozłogach, który był naszą bazą wypadową. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Tykocina. Poznaliśmy historię miasta, w którym dawniej często przebywali królowie i książęta polscy. Zwiedziliśmy tykociński zamek (najmłodszy w Polsce, bo zbudowany w 2016 roku), poznaliśmy legendy związane z przybyłymi na Podlasie Tatarami, a nawet spróbowaliśmy naszych sił w strzelaniu z łuku i w walce na miecze. Kolejnego dnia pojechaliśmy do Białegostoku, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Zamenhoffa – ojca języka esperanto. Zwiedziliśmy też mieszczące się w Pałacu Branickich Muzeum Medycyny i Farmacji, gdzie własnoręcznie robiliśmy glicerynowe mydełka. Po południu, już w ośrodku, pracowaliśmy w grupach, których zadaniem było opracowanie gazet z informacjami zdobytymi podczas naszych wycieczek i warsztatów. Trzeci dzień spędziliśmy w Białowieży. Mimo deszczu zwiedziliśmy Rezerwat Pokazowy Żubrów, Muzeum Przyrodniczo-Leśne oraz Ścisły Rezerwat. Poznaliśmy historię różnych gatunków zwierząt i roślin oraz samej Białowieży. Wieczorem graliśmy w gry terenowe i kąpaliśmy się w basenie. W czwartek wybraliśmy się na spotkanie z sokolnikami, którzy pokazali nam sokola, myszołowa, puszczyka i orła. Dowiedzieliśmy się, jaki tryb życia prowadzą ptaki drapieżne i czym się cechują. Następnie udaliśmy się do Białegostoku, który zwiedziliśmy z przewodnikiem. Wieczorem wspólnie oglądaliśmy mecz Polska:Niemcy. Ostatniego dnia – w piątek – wybraliśmy się do Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie wysłuchaliśmy koncertu. Potem pojechaliśmy na zajęcia do Narwiańskiego Parku Narodowego. Po tygodniu pełnym wrażeń wróciliśmy do Warszawy. 

Mistrzostwa Szkoły w Warcabach

20 maja odbyły się III Mistrzostwa Szkoły w Warcabach 64-polowych o Puchar Dyrektora Szkoły. Zawody rozgrywane były systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w dwóch kategoriach wiekowych – klas I-III i IV-VI. Łącznie w mistrzostwach udział wzięło 60 uczniów z naszej szkoły. Zawody zorganizowała i przeprowadziła Edyta Suchecka – sędzia III klasy Polskiego Związku Warcabowego.

Mistrzostwa w naszej szkole odbyły się już po raz trzeci. Z każdym rokiem zawodnicy reprezentują coraz wyższy poziom. Cieszy też nas ich zaangażowanie i sportowa rywalizacja. Rozgrywkom towarzyszą wielkie emocje. 

Mistrzem Szkoły klas I-III został Spenser Siau a Mistrzem Szkoły klas IV-VI Aleksander Rostkowski.

Poniżej przedstawiamy najlepszych zawodników w obu kategoriach wiekowych oraz mistrzów poszczególnych klas. Gratulujemy!

 Kategoria klas I-III

1. Spenser Siau

2. Antek Sławek

3. Krzysztof Sobański

4. Staś Wojnarowski

5. Piotr Radliński

Kategoria klas IV-VI

1. Aleksander Rostkowski

2. Mikołaj Bartuzi

3. Dorota Marciniak

4. Paweł Czołacz

5. Łukasz Wojtczak

Mistrzowie poszczególnych klas:

Sorrell Siau -Mistrz Klasy Ia

Nina Sławek -Mistrz Klasy Ib

Tymon Richards -Mistrz Klasy Iia

Antoni Sławek -Mistrz Klasy Iib

Spenser Siau -Mistrz Klasy IIIa

Krzysztof Sobański -Mistrz Klasy IIIb

Dorota Marciniak -Mistrz Klasy IV

Łukasz Wojtczak -Mistrz Klasy Va

Mikołaj Bartuzi -Mistrz Klasy Vb

Paweł Czołacz -Mistrz Klasy VI

Spotkanie z pisarką

W ostatnim tygodniu nauki czwarto i piątoklasiści uczestniczyli w spotkaniu z Panią Joanną Rudniańską – autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka przeczytała na głos jeden ze swoich utworów – „Bajkę o wojnie”. Młodzież miała do autorki wiele pytań. Uczniowie byli ciekawi, skąd Pani Joanna czerpie pomysły do książek, jak wygląda i ile trwa sam proces pisania książki, które swoje książki pisarka lubi najbardziej. W drugiej części spotkania uczniowie mogli obejrzeć japoński teatrzyk Kamishibai przygotowany na podstawie książki Kazuko Tamury (tłumaczki utworów Pani Rudniańskiej na język japoński) pt. „Lalka Japonka w Warszawie”. Przedstawiona historia dotyczyła losów Kamili Żukowskiej – Polki osadzonej na Pawiaku, która w więzieniu zrobiła laleczkę Japonkę przypominającą jej Madame Butterfly. Laleczka pozwoliła więźniarce choć na chwilę zapomnieć o trudach pobytu w więzieniu.

Na koniec spotkania pisarka rozdała chętnym uczniom książki i autografy.  

Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy

22 czerwca uczniowie klas IV-VI wzięli udział w szkoleniu, podczas którego dowiedzieli się, jak udzielać pierwszej pomocy. Uczestnicy, pod opieką ratowników medycznych, nauczyli się, jak korzystać z apteczki, jak opatrywać rany i tamować krwawienia. Poznali też, jak działa defibrylator, wykonywali masaż serca i sztuczne oddychanie. Zajęcia miały charakter teoretyczny i praktyczny. Każdy uczestnik zajęć mógł sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności wykonując poszczególne czynności ratujące życie na fantomie. 

Zakończenie roku szkolnego

23 czerwca obchodziliśmy zakończenie roku szkolnego. O 16.00 odbyła się uroczystość dla uczniów klas I-III, a o 17.00 dla klas IV-VI. Dzieci z młodszych klas zaprezentowały piosenki oraz układy taneczne. Uczniowie klas VI zatańczyli natomiast poloneza. Zakończenie roku było też okazją do podsumowania szkolnych sukcesów. Nauczyciele wręczyli dyplomy i nagrody uczniom, którzy zostali wyróżnieniu w konkursach i zawodach pozaszkolnych. Na apelu klas starszych Pani Dyrektor uroczyście wręczyła absolwentom świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Po części oficjalnej uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele udali się do klas, gdzie wychowawcy wręczyli wszystkim dzieciom świadectwa.

Uczniowie kasy VI, chcąc pożegnać się z nauczycielami i pracownikami szkoły, przygotowali dla nich niespodziankę. Z pomocą rodziców zamienili szkolną salę ruchu w elegancką kawiarnię, w której zaserwowali kolację. W ten wyjątkowy wieczór młodzież wcieliła się w profesjonalnych kelnerów przyjmujących zamówienia od dorosłych. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze i było okazją do wspólnych rozmów i podsumowań. Dziękujemy!