Drukuj Drukuj

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
3 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Szczególnie serdecznie powitaliśmy naszych nowych uczniów z klas pierwszych oraz z klasy IVc. Jak co roku, po południu – w Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego – odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla całego Zespołu Szkół „Bednarska”. Wykład inauguracyjny pt. „Jak mądrze buntować się przeciw autorytetom i tradycji?” wygłosił prof. Marcin Matczak.

WYCIECZKA KLAS IV-VI
7 września uczniowie klas starszych pojechali do Parku Kultury w Powsinie. Na miejscu młodzież została podzielona na drużyny. Zadaniem każdej było odnalezienie z pomocą mapy ukrytych w parku stanowisk oraz wykonanie najróżniejszych zadań. Na koniec wszyscy spotkali się przy ognisku. Po obiedzie i wyłonieniu zwycięskich drużyn, odbyło się ślubowanie czwartoklasistów z IVc na uczniów naszej szkoły

WYJAZD KLAS I-III
14 września klasy I-III pojechały do gospodarstwa agroturystycznego „Wymysły pod lasem”. Podczas tego wspaniałego integracyjnego dnia nasi uczniowie przygotowali ciasto ze śliwkami, poznali sposoby konserwowania żywności, zakisili ogórki i szatkowali kapustę do kiszenia.  Po pracy związanej z przetworami dzieci przygotowały „warzywne ogródki” do zakonserwowania w domu. Wspaniałym momentem było podziwianie zwierząt w domowej zagrodzie – kur, kaczek, gęsi i kóz, a także zapoznanie się z warzywami rosnącymi w domowym ogródku. Było też dużo czasu na zabawy na świeżym powietrzu. To był naprawdę owocny wyjazd!

CZWARTAKI W AKCJI
W pierwszych tygodniach nauki uczniowie klas czwartych wzięli udział w warsztatach zorganizowanych i przeprowadzonych przez szkolną pedagog – panią Karolinę Wasilewską. Dzieci poznały techniki zapamiętywania, wzięły udział w ćwiczeniach wspierających pamięć wzrokową, słuchową i kinestetyczną, uczyły się koncentrować oraz czytać ze zrozumieniem. Podczas zajęć czwartoklasiści dowiedzieli się, jak wykorzystywać zdobyte umiejętności w nauce różnych przedmiotów . Dzieci otrzymały też materiały i wskazówki do pracy.

WYCIECZKA BRZEGIEM WISŁY
12 września klasy IIa i IIb skorzystały z propozycji fundacji Ja Wisła i wyruszyły z przewodnikiem na wyprawę brzegiem Kanału Piaseczyńskiego, Portu Czerniakowskiego i brzegiem Wisły. Dzielnie przedzieraliśmy się przez chaszcze, wysoką trawę, przeskakiwaliśmy pokrzywy, by dotrzeć do miejsc odwiedzanych przez zwierzęta i ptaki. Ci , którzy szli na czele pochodu, zobaczyli w porcie żółwia. Poznaliśmy nazwę wiślanej małży – szczeżuja, przyglądaliśmy się kaczkom i perkozom odpoczywającym na specjalnie dla nich zbudowanych platformach, poznaliśmy niektóre z ciekawszych zwyczajów tych ptaków. Wycieczka była wyczerpująca, ale wszyscy wrócili do szkoły z uśmiechami na twarzy.

SPOTKANIE UCZNIÓW Z IVA I VA
W połowie miesiąca piątoklasiści z Va spotkali się ze swoimi młodszymi kolegami z IVa, by się lepiej poznać. Spotkanie było też okazją, by opowiedzieć czwartakom, jak wygląda nauka w klasach starszych i doradzić, jak radzić sobie na nowym etapie szkolnym.

WYBORY DO SZKOLNYCH MINISTERSTW
W trzecim tygodniu nauki zorganizowaliśmy spotkanie z opiekunami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Kultury i Sztuki, Ministerstwa Sportu i Ministerstwa Ochrony Środowiska, którzy opowiedzieli uczniom, na czym polega praca w każdym z nich. Tydzień później w poszczególnych klasach odbyły się wybory, podczas których dzieci wyłoniły ministrów. Pierwsze spotkania szkolnych ministerstw już wkrótce.

TYDZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
W ostatnim tygodniu września w szkole odbyły się obchody Europejskiego Dnia Języków. Z tej okazji dzieci uczestniczyły w różnych wydarzeniach w języku angielskim i hiszpańskim. Uczniowie z klas I-III wzięli udział w grze typu escape room. Sala językowa została opanowana przez szalonego naukowca. Uczestnicy zajęć, aby wydostać się z laboratorium, musieli wykonać różne zadania w określonym czasie.

Uczniowie klas starszych wzięli natomiast udział w warsztatach językowych, które poprowadził Nick Clowe z NaukiBezGranic. Czwarto i piątoklasiści poznali najróżniejsze gry i zabawy angielskie. Uczniowie klasy szóstej wzięli udział w zajęciach pt. „Brutal British Empire”. Ponadto w szkole odbył się kiermasz książek obcojęzycznych z oferty wydawnictwa Usborne.

Z kolei na lekcjach języka hiszpańskiego uczniowie wybrali się na wirtualny spacer po Barcelonie. Zajęcia były okazją do poznania najpiękniejszych zabytków tego miasta oraz wielkiego mistrza architektury – Antoniego Gaudiego. W czasie zajęć młodzież wzięła udział w szeregu konkurencji związanych z miejscami, takimi jak Park Güell, La Rambla, Sagrada Familia czy Camp Nou.

KONCERT EDUKACYJNY
We wrześniu uczniowie klas I-III wysłuchali koncertu muzyki klasycznej. Młodzi słuchacze poznali utwory znanych kompozytorów. Artyści zagrali je na skrzypach, akordeonie i klarnecie. Na koniec wykonali także przeboje muzyki filmowej. Spotkanie było też okazją do poznania instrumentów muzycznych.

WARSZTATY W MŁODZIEŻOWYM DOMU KULTURY
19 września klasa IIa uczestniczyła w drugiej części zajęć dotyczących pomiarów. Dzieci mierzyły odległości między drzewami miarkami metrowymi, dwumetrowymi i pięciometrowymi. Przydała się wiedza z pierwszej części, kiedy dzieci uczyły się prawidłowego pomiaru. Tym razem, korzystając z trzech różnych długości miarek, dzieci miały zastanowić się, która z nich jest najbardziej przyda

KINO DZIECI
25 września klasy Ia i Ib wzięły udział w Festiwalu Filmowym Kino Dzieci. Pierwszoklasiści wybrali się się do kina Muranów na duński film pt. „Villads”. Jest to historia chłopca, który cały czas słyszy swoje imię. Rodzice wciąż czegoś od niego chcą. Ustalają zasady i przerywają zabawę w najlepszym momencie. Czy tak będzie też w szkole? Pierwszaki spisały się na medal!

INTEGRACJA UCZNIÓW I RODZICÓW Z KLAS PIERWSZYCH
26 września po południu odbyło się spotkanie integracyjne rodziców i uczniów klas pierwszych. Dzięki uprzejmości Pana Sylwestra Jakimów dzieci obejrzały stare kreskówki odtwarzane z projektora. W tym czasie rodzice mogli lepiej się poznać, biorąc udział w zadaniach integracyjnych. Dziękujemy za wspaniałą atmosferę. Było super!