Drukuj Drukuj

Co wiemy o ptakach?

11 stycznia uczniowie klasy I b wzięli udział w lekcji przyrody zorganizowanej przez zaprzyjaźniony dom kultury. Uczniowie rozmawiali o ptakach. Poznali ptaki, które odlatują na zimę do ciepłych krajów, takie jak bociany, wilgi, jaskółki, słowiki oraz te, które zimują w Polsce, jak zimorodek, jemiołuszka, sikorka czy sójka. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe.

Sięgamy, gdzie wzrok nie sięga

W czwartek 14 stycznia do klasy drugiej przyszedł niewidomy pan z psem przewodnikiem. Pies nazywał się Rolek. Był specjalnie szkolony. Nie pamiętam jakiej był rasy, ale pamiętam, że ta rasa pochodzi z Kanady. Pan powiedział nam, że pies zastępuje jego wzrok i pomaga w życiu codziennym. Podczas spotkania mogliśmy poczuć się jak osoby niewidome. Dobraliśmy się w pary i jedno dziecko założyło opaskę na oczy, a drugie prowadziło je po szkole. To ćwiczenie pokazało nam, że niełatwo być osobą niewidomą.

Rita Pasiewicz

DUCH

14 stycznia w naszej szkole odbyły się kolejne zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii. Tym razem uczestniczyli w nich uczniowie klasy V, którzy wzięli udział w lekcji z cyklu „Wielcy nieznani polscy historycy”. Bohaterem zajęć był Książę Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki – polski polityk, minister skarbu Królestwa Polskiego, członek Rządu Tymczasowego Królestwa Polskiego (1815 r.),  założyciel Banku Polskiego (1828).

Bal karnawałowy klas I-III

18 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy z muzyką na żywo. Podczas imprezy, specjalnie dla naszych uczniów, wystąpił zespół muzyczny. Artyści grali na gitarach, klawiszach i perkusji. Wykonali polskie i światowe szlagiery, przy których wszyscy bardzo dobrze się bawili. Na balu przebierańców pojawiły się księżniczki, piosenkarki, zwierzątka, a także Lord Vader i jego towarzysze. Kolorowe balony i serpentyny wprawiły wszystkich w prawdziwie karnawałowy nastrój!

Dawne zabawy i zabawki

20 stycznia pierwszaków odwiedził gość z Domu Spotkań z Historią. Podczas lekcji pani opowiedziała dzieciom o zabawkach i zabawach z ubiegłego wieku. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polegało toczenie fajerki, gra w ciupy, handle czy puszczanie buli. Poznali też zasady Zośki i hokeja rozgrywanego za pomocą… zwykłych kijów. Mimo że w przeszłości dzieci nie miały tylu wspaniałych i kolorowych zabawek co dziś, same potrafiły sobie wymyślać zabawy i miło spędzać czas.

Próbny sprawdzian szóstoklasisty

W środę 20 stycznia uczniowie klas szóstych napisali próbny, zewnętrzny sprawdzian szóstoklasisty. Został on opracowany przez Centrum Pomiarowo-Dydaktyczne Meritum. Szóstoklasiści najpierw przystąpili do zadań z języka polskiego i matematyki (80 minut), a po przerwie rozwiązali ćwiczenia z języka angielskiego (45 minut). Sprawdzian został zorganizowany w warunkach podobnych do tych, które uczniowie będą mieli podczas właściwego sprawdzianu.  Trzymamy kciuki! 

 W Manufakturze Czekolady

21 stycznia klasa VI wybrała się na wycieczkę do Manufaktury Czekolady. Mieliśmy wziąć udział w warsztatach o czekoladzie. Wyszliśmy ze szkoły przed piątą godziną lekcyjną. Na miejsce doszliśmy piechotą. Na początku pani rozdała nam serwetki, na których układaliśmy wzory na swoją własną tabliczkę czekolady. Następnie przenosiliśmy te wzory na płynną czekoladę w foremkach. Kiedy skończyliśmy, pani zebrała nasze foremki i wsadziła je do lodówki. Potem opowiadała o procesie powstawania czekolady. W trakcie opowiadania dostaliśmy gorącą czekoladę do picia. Gdy pani skończyła opowiadać, mogliśmy wybrać kolor swojego opakowania na czekoladę. Na koniec dostaliśmy swoje tabliczki i zapakowaliśmy je. Przed wyjściem można było zrobić zakupy. Do szkoły wróciliśmy po godzinie piętnastej.

Staś Sobotka

Na lodowisku

W środę, 20 stycznia klasy V A i V B poszły na tor łyżwiarski Stegny. Opiekunami wycieczki byli pan Łukasz Sapijaszko, pani Aleksandra Olszewska oraz pięcioro rodziców, którzy zgodzili się pomagać podczas wyjścia. Zbiórka była wyznaczona od 8.30 do 9.30. Każdy sam miał dojechać na miejsce.

Pierwsze 30 minut zostało przeznaczone na zapoznanie się z łyżwami, czyli odbyła się krótka rozgrzewka na lodzie. Potem zostaliśmy podzieleni na grupy i pierwsze na torze zostały dziewczyny. Miały trening z Panem Łukaszem. Robiły różne ćwiczenia na łyżwach, np. beczki. W tym czasie chłopcy mieli czas wolny. Część z nich weszło do środka obiektu, natomiast pozostali bawili się na lodowisku. Po około 30 minutach nastąpiła zmiana i dziewczyny miały czas na dowolną zabawę. Później dla chętnych odbyły się wyścigi z pomiarem czasu. Na zakończenie każdy miał 15 minut dla siebie spędzone w dowolny sposób na lodowisku.  

Mimo dość mroźnej pogody humory wszystkim dopisały i wróciliśmy autobusem do szkoły, w której byliśmy około godziny 13.00. To wyjście bardzo mi się podobało ze względu na to, że większość osób przyszła i dzięki temu była fajna zabawa. Przyszły nawet te osoby, które po raz pierwszy spróbowały swoich sił na łyżwach i polubiły ten sport.

Stefan Dobrowolski

Szkolne jasełka

W środę 27 stycznia obejrzeliśmy jasełka w wykonaniu uczniów klasy III a. Aktorzy pod opieką wychowawczyni – p. Urszuli Gąszcz – wystawili nietypową, bardzo wzruszającą opowieść o Bożym Narodzeniu. Bohaterami spektaklu byli pracownicy jednego z muzeów tuż przed Wigilią. Na scenie zobaczyliśmy reprodukcje dzieł znanych malarzy, m.in. Mona Lisę. Wigilijna noc okazała się nocą cudów. Bohaterowie dzieł sztuki ożyli, by nawiązać kontakt z pracującą w wigilijną noc dyrektor muzeum, która postanowiła nie obchodzić świąt. Kolejne wydarzenia zmieniły jej podejście do Bożego Narodzenia. Aktorzy spisali się wspaniale. Doskonale wcielili się w swoje postacie. Oprócz profesjonalnej gry aktorskiej widzowie docenili również wspaniałą oprawę muzyczną oraz dobrze dobrane kostiumy i scenografię. W dowód uznania aktorzy i reżyserka jasełek otrzymali gromkie brawa.