Drukuj Drukuj

SPOTKANIE Z KOMISARZ ELŻBIETĄ BIEŃKOWSKĄ
Na początku miesiąca w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią Elżbietą Bieńkowską pełniącą funkcję Europejskiego Komisarza ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Pani komisarz wyjaśniła uczniom, w jakim celu powstała i jak działa Unia Europejska, czym zajmują się poszczególne instytucje unijne oraz na czym dokładnie polega praca unijnego komisarza.

KONCERT MUZYKI LATYNOAMERYKAŃSKIEJ
3 października uczniowie klas I-III poznali muzykę z basenu Morza Karaibskiego. Artyści zaprezentowali utwory kubańskie, brazylijskie, kolumbijskie oraz meksykańskie. Gorące rytmy rozbrzmiewały dzięki gitarze, trąbce, tres cubano oraz instrumentom perkusyjnym, takim jak: cajon, bongosy, timbalesy.

TYDZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z UCHODŹCAMI
Od 9 do 13 października obchodziliśmy Tydzień Solidarności z Uchodźcami. Czytaliśmy książki o dzieciach, które musiały uciekać ze swoich domów. Dodatkowo uczniowie klas IV-VI obejrzeli spektakl w wykonaniu Grupy Studnia O. pt. „Śladami Sindbada Żeglarza. Dzieci w drodze” będący opowieścią zarówno o współczesnych uchodźcach z Syrii czy Erytrei, jak i dzieciach z czasów II Wojny Światowej.

WIZYTA PANI KRYSTYNY STARCZEWSKIEJ
11 października odwiedziła nas Pani Krystyna Starczewska, założycielka Zespołu Szkół Bednarska. Podczas spotkania rozmawiała z uczniami o uchodźcach. Wspominała pierwszego uchodźcę, który uczył się w jej gimnazjum. Opowiadała też młodzieży o Dobrym Maharadży, który w czasie wojny pomógł polskim dzieciom.

BIEG PO PASZPORT
12 października, zgodnie ze szkolną tradycją, uczniowie klas pierwszych wystartowali w „Biegu po paszport”. Dzieci musiały wykonać szereg zadań przygotowanych dla nich przez starszych kolegów. Odwiedziły krainę Alicji pełną czarów, zawędrowały do świata bajek, przedarły się przed dżunglę, a nawet pokonały pole laserów. Pierwszaki poradziły sobie doskonale.

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
14 października uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi uczniami. Podczas uroczystości z udziałem rodziców i nauczycieli dzieci zaśpiewały piosenki oraz rozwiązywały przygotowane dla nich zagadki. Następnie Pani Dyrektor uroczyście pasowała pierwszaków na uczniów. W tym ważnym dla nich dniu uczestniczyli też aniołowie z klas IV, którzy zaśpiewali maluchom piosenkę ,,Witajcie w naszej bajce” oraz wręczyli prezenty.

PIKNIK „SZKOŁA WCZORAJ I DZIŚ
Tego samego dnia odbył się piknik związany tematycznie ze szkołą. Uczestnicy mogli obejrzeć wystawę szkolnych pamiątek z przeszłości, przeczytać przeprowadzone przez uczniów wywiady na temat edukacji rodziców i dziadków, a także wziąć udział w licznych zajęciach (np. kaligrafii, ZPT, malowania plecaków) i zabawach (np. cymbergaj, wyścig pokoju). Nie mogło też zabraknąć smakołyków.

SPOTKANIE MINISTERSTW
19 października odbyło się pierwsze spotkanie szkolnych ministerstw. Każde z nich, wspólnie z opiekunami, opracowało pomysły działań na najbliższy rok. Przed nami wiele ciekawych inicjatyw!

SPACER PRZYRODNICZY TROPEM BOBRA
20 października uczniowie IIIb wybrali się na wyprawę dla prawdziwych twardzieli. Ich trasa wiodła wokół Jeziorka Czerniakowskiego. Prowadziła przez bagna, szuwary, leśne ostępy i strome urwiska. Nie była to zwykła wycieczka, lecz ekspedycja w ramach pionierskiego programu ochrony krajobrazu i siedlisk bobrów. Uczestnicy poznali zwyczaje bobrów – sympatycznych wegan.

SZKOŁA W PRL-U
W październiku uczniowie klas Ia i Ib wybrali się na zajęcia do Przystanku Historia, Centrum Edukacyjnego IPN. Dzieci dowiedziały się, czym był i kiedy trwał okres PRL-u, jak wyglądała szkoła w tamtym czasie, czego uczyły się dzieci oraz jak wyglądały ich przybory szkolne. Na koniec pierwszaki obejrzały fragment filmu pt. „Plastusiowy pamiętnik” i wykonały Plastusia z plasteliny.

WARSZTATY ZDROWEGO ŻYWIENIA
Pierwszaki i drugoklasiści wiedzą już, że zdrowe odżywianie to podstawa. Dzieci wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez Panią Martę Traczyk, podczas których samodzielnie przygotowywały zdrowe śniadanie oraz słodkie przekąski bez cukru. Podczas zajęć zrobiono same pyszności, np. koktajl bananowy na bazie mleka migdałowego czy trufle daktylowe.

KOLOROWA GEOMETRIA
Dlaczego samoloty latają? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczniowie Ib, którzy wybrali się na zajęcia do Młodzieżowego Domu Kultury, do Miasteczka Przyrody. Dzieci poznały ciekawostki dotyczące powietrza. Potem zrobiły papierowe samoloty i dokonywały próbnych lotów.

CZWARTOKLASIŚCI W AKCJI
Jak efektywnie się uczyć, planować swoją pracę i organizować sobie czas? Wiedzą to czwartoklasiści, którzy w październiku wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez szkolną pedagog – Karolinę Wasilewską. Zajęcia były też okazją do współpracy oraz dobrej zabawy.

W MUZEUM DOMKÓW DLA LALEK
Klasa IVb odwiedziła Muzeum Domków dla Lalek mieszczące się w Pałacu Kultury i Nauki. Uczniowie poznawali historię architektury i sztukę tworzenia miniatur. Wystawa domków i lalek z całego świata okazała się lekcją o obyczajach.

WANNA ARCHIMEDESA” W TEATRZE CAPITOL
Kto wymyślił koło? Czego dokonali Newton i Einstein? Na te i wiele innych pytań odpowiadał muzyczny spektakl edukacyjny pt. „Wanna Archimedesa”, który obejrzeli uczniowie klas drugich i trzecich. Przedstawienie wprowadziło dzieci w świat najważniejszych dla ludzkości odkryć i wynalazków. W zaimprowizowanym na scenie laboratorium pełnym tajemniczych sprzętów uczniowie oglądali eksperymenty i doświadczenia naukowe.

„BIBLIA” W TEATRZE NOWYM
Klasy IIa, IIb i IVa wybrały się do Teatru Nowego na spektakl-performance pt. „Biblia” wyreżyserowany przez Michała Zadarę. W przedstawieniu przygotowanym na podstawie początkowych rozdziałów Księgi Rodzaju, obok profesjonalnych aktorów, wystąpiły dzieci (m.in. Maja Amsterdamska z IIa) oraz publiczność. Razem tworzyli elementy scenografii, które posłużyły potem do odegrania kolejnych scen

TEATRZYK ANGIELSKI
W październiku gościliśmy w szkole teatrzyk angielski. Pierwszaki obejrzały spektakl pt. „Bajki Londyńskie”. Poznały Sherlocka Holmes’a, gasiły pożar na London Bridge oraz uczestniczyły w wielu londyńskich przygodach. Drugoklasiści zobaczyli natomiast „Bajki o zwierzętach”. Przedstawienia odgrywane w języku angielskim były przeplatane znanymi piosenkami dziecięcymi.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „KORCZAK”
Uczniowie klasy VI wybrali się do Teatru Powszechnego na spektakl pt. „Król Maciuś I” wystawiony przez Teatr Banialuka. Przedstawienie będące przykładem teatru plastycznego, zwanego też teatrem formy, opowiadało historię Maciusia – bohatera powieści Korczaka. Nia uwagę widzów zasługiwały nietypowa gra aktorska (niemal bez słów), niecodzienne kostiumy, scenografia oraz widowiskowe efekty specjalne.

„KSIĘGA DŻUNGLI” w ROMIE
Klasa Va obejrzała muzyczne przedstawienie oparte na motywach powieści Rudyarda Kiplinga. Uwspółcześniona adaptacja książki została potraktowana jako okazja do zmierzenia się z trudnościami i możliwościami, jakie stwarza zderzenie się dziecięcego świata ze światem tak zwanych: „dorosłych”.

WIZYTA UCZNIÓW Z MOSKWY
Pod koniec miesiąca gościliśmy uczniów i nauczycieli z prywatnej szkoły z Moskwy. Wybrani szóstoklasiści wraz z Panią Dyrektor pokazali kolegom z Rosji naszą szkołę, a potem wzięli udział w lekcji z edukacji obywatelskiej i w zajęciach angielskiego. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz poćwiczenia języków rosyjskiego i angielskiego.

ZABAWY Z OKAZJI HALLOWEEN
31 października aktywni ministrowie z MSW, przy pomocy swoich klasowych kolegów, zorganizowali popołudniowe zabawy w duchu Halloween. Klasa IIa opiekowała się tajemniczym pudełkiem, z którego można było wyciągnąć cukierka lub psikusa. IIb przygotowała pojemnik z obrzydliwościami. Klasa IVb opiekowała się stoiskiem, przy którym można było samodzielnie wykonać maskę. Va przygotowała tunel strachu z zadaniami. Wielu uczestników zabaw przybyło w oryginalnych strojach. Dodatkowo uczniowie mogli obejrzeć film pt. „Hotel Transylwania”.