Drukuj Drukuj

Długa historia ziemniaka

13 stycznia klasa I a była w Młodzieżowym Domu Kultury na warsztatach poświęconych ziemniakom. Dzieci robiły stemple z ziemniaków. Wykorzystały je potem do wykonania prac plastycznych. Poznały również liczne ciekawostki dotyczące tego warzywa. Dowiedziały się między innymi, że ziemniaki pochodzą z Ameryki Południowej, a do Europy sprowadzili je Hiszpanie. Do Polski przybyły za sprawą króla Jana III Sobieskiego. Co ciekawe, początkowo ziemniaki uprawiano jako roślinę ozdobną w ogrodach królewskich. Upowszechnianie tego warzywa było bardzo trudne. Ludzie długo nie potrafili dostrzec jego walorów odżywczych i smakowych. Początkowo ziemniaki przegrywały z kaszami i chlebem, w Polsce popularne stały się dopiero w połowie XIX w.

W teatrze lalek i cieni

15 stycznia klasa IV b była w Zamku Ujazdowskim na warsztatach teatralnych „Czary Mary”. Podczas warsztatów dzieci poznawały technikę teatru cieni i teatru lalek. Z wielkim zapałem uczniowie tworzyli własne kukiełki oraz pisali scenariusze. Wykorzystując światło ultrafioletowe odgrywali przed publicznością swoje własne, bardzo zabawne, scenki. Atmosfera była znakomita, wszyscy świetnie się bawili.

Karnawałowe szaleństwo

Ostatniego dnia przed feriami bawiliśmy się na szkolnych dyskotekach. Wcześniej, wspólnie z wychowawcami, przygotowaliśmy dekoracje, którymi została przyozdobiona sala gimnastyczna. Klasy młodsze zostały zaproszone do zamku Baby Jagi Galgi. Zanim jednak uczniowie rozpoczęli prawdziwą zabawę, musieli wykonać różne zadania. Klasy czwarte zorganizowały bal kostiumowy, a klasy piąta i szósta tradycyjną dyskotekę. Tańcom towarzyszyły liczne konkurencje i konkursy. Bawiliśmy się wesoło!