Drukuj Drukuj

28 FINAŁ WOŚP
W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej zbiórki organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej pomocy. Tym razem Orkiestra Jurka Owsiaka zagrała dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Dzięki zebranym funduszom możliwy będzie zakup wyposażenia sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, a także zakładów diagnostyki. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom!

KĄCIK WARCABOWY
Miłośnicy strategicznego myślenia od stycznia mogą spędzać wybrane przerwy, grając w warcaby. Na korytarzu na drugim piętrze powstała specjalna strefa z planszami, gdzie można rozgrywać partie. Warcaby mają w naszej szkole bardzo wielu zwolenników. Gracze w skupieniu trenowali przed szkolnym turniejem, do którego zgłosiło się mnóstwo chętnych.

W CENTRALNYM DOMU TECHNOLOGII
Na początku miesiąca klasa IIb poszła do Centralnego Domu Technologii. Uczniowie wzięli udział w zajęciach pt. „Zakodowany świat przyrody”. Były one okazją do rozmowy o roli wody w życiu człowieka. Uczestnicy, pracując w grupach, budowali mini oczyszczalnie ścieków. Dzieci, metodą prób i błędów, uczyły się, jak działają i z czego są zbudowane filtry oczyszczające. W drugiej części lekcji uczestnicy konstruowali grę edukacyjną w aplikacji scratch. Zajęcia były bardzo twórcze.

NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ
Klasa IIIa odwiedziła natomiast Kino Muranów. Dzieci obejrzały siedem krótkich filmów, które opowiadały o tym, że każdy z nas jest inny i dzięki temu niepowtarzalny. Po seansie uczniowie rozmawiali, co oznacza dla nich różnorodność. Dzieci doszły do wniosku, że dzięki temu, że się od siebie różnimy, mamy inne zainteresowania, inaczej wyglądamy, w życiu jest ciekawiej. Pomagamy sobie, dzielimy się pomysłami i wspieramy się. Gdyby wszyscy byli tacy sami, byłoby nudno.

PINOKIO NA DESKACH NOWEGO TEATRU
Klasy IVc i IVb wybrały się do Nowego Teatru na spektakl na podstawie głośnego tekstu Joëla Pommerata pt. „Pinokio”. Tytułowy bohater wciąż buntuje się przeciwko wszelkim autorytetom i walczy o niezależność. Jak dziecko we mgle szuka drogi do wolności. Pinokio może wyzwolić się z drewna dopiero po doświadczeniu wielu pokus i upadków. Daleki od ideału, za to niezależny. W finale przedstawienia wszyscy widzowie wylądowali w brzuchu wieloryba, co bardzo się spodobało naszym uczniom. A Pinokio okazał się dziewczyną.

BAJKA O SZCZĘŚCIU
Czy szczęście można kupić? Zastanawiali się nad tym uczniowie klas drugich, którzy 9 stycznia wybrali się do Wawerskiego Centrum Kultury na „Bajkę o szczęściu”. Przedstawiona w spektaklu historia ułatwiła dzieciom znalezienie odpowiedzi na to trudne pytanie. Okazało się, że w starym, biednym domku można być bardziej szczęśliwym niż w wielkim świecie, gdzie oszołomieni coraz to nowymi rzeczami i wynalazkami łatwo możemy zagubić to, co najważniejsze. Mimo biedy można być szczęśliwym i nigdy się nie nudzić, jeśli tylko ma się wiernych przyjaciół.

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI
W styczniu uczniowie klas IV i V wzięli udział w warsztatach na temat bezpieczeństwa w Internecie, które poprowadził pan Maciej Sopyło z Kooperatywy Trenerskiej. Podczas zajęć uczestnicy rozmawiali m.in. o sposobach i formach komunikacji online, zasadach kontaktów w sieci z obcymi, bezpieczeństwie haseł, o sposobach wyrażania opinii w Internecie oraz o radzeniu sobie z hejtem.

POMOC DLA AUSTRALII
Od dłuższego czasu Australię nękają potężne pożary. Dotychczas spłonęło już ponad 3 mln hektarów lasów i buszu, a żywioł pochłonął ponad 480 milionów zwierząt. Zginęły ptaki, gady i ssaki, głównie koale, kangury oraz wombaty, które występują tylko tutaj. Nie chcemy być obojętni na tę wielką tragedię, dlatego postanowiliśmy działać. Uczennice klasy IVc (Jagoda Ługowska i Armina Tomasik) oraz Va (Hanna Czyżewska i Pola Guerqin-Koryzma) zainicjowały akcję na rzecz Australii, którą wsparło szkolne Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W ramach działań nasi uczniowie napisali listy z wyrazami wsparcia do strażaków oraz pracowników szpitali dla zwierząt. Dodatkowo 28 stycznia zorganizowaliśmy kawiarenkę CAFE KOALA, w której można było kupić pyszne słodkości. Dochód ze sprzedaży (aż 3539,95 zł) zasilił konto australijskiej organizacji WIRES, która ratuje zwierzęta. Dziękujemy pomysłodawczyniom akcji, cukiernikom z klas IVc i Va oraz wszystkich, którzy kupili wypieki.

ŚWIĄTECZNY MUSICAL
W połowie stycznia klasa IIa zaprezentowała uczniom oraz rodzicom wyjątkowy musical. Podczas występu małych artystów mogliśmy usłyszeć nastrojowe piosenki świąteczne śpiewane po polsku i po angielsku. Wykonawcy poruszyli publiczność zwłaszcza finałową piosenką pt. „Moje serce śpi”. Niech przesłanie utworu towarzyszy nam przez cały rok.

O SMUTNEJ KRÓLEWNIE
20 stycznia uczniowie klas I-III obejrzeli przedstawienie w wykonaniu szkolnej grupy teatralnej. Młodzi aktorzy wystawili spektakl o smutnej, znudzonej codziennym życiem królewnie, która wybiera się w świat w poszukiwaniu przygód. W trakcie swej podróży odwiedza wiele miejsc, między innymi domek krasnoludków oraz pałac czarnoksiężnika. W końcu, jak to w bajkach bywa, na jej drodze pojawia się dzielny rycerz, który sprawia, że księżniczka czuje się szczęśliwa. Widzowie nagrodzili aktorów brawami.

PO WARSZAWIE PIESZO I NA KÓŁKACH
22 stycznia reprezentanci klas IIa, IIIa i IIIb wybrali się do Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Łazienkowskiej, gdzie odbył się finałowy turniej podsumowujący projekt „Po Warszawie pieszo i na kółkach”. Dzieci, z różnych warszawskich szkół zostały podzielone na drużyny i wykonywały różne zadania, w których miały okazję wykazać się wiedzą dotyczącą środków lokomocji i bezpiecznego podróżowania. W nagrodę za udział oraz zaangażowanie uczestnicy dostali dyplomy oraz drobne upominki.

EKSPERCI Z IA W DDTVN
23 stycznia to Światowy Dzień Pisma Ręcznego. Na tę okoliczność mali eksperci z klasy Ia wystąpili w reportażu Dzień Dobry TVN, w którym wypowiedzieli się na temat pisania. Jak zauważa wychowawczyni klasy, Pani Urszula Gąszcz, ręczne pisanie poprawia koncentrację i rozwija półkulę mózgu odpowiedzialną za kreatywność.

NA OLIMPIE
28 stycznia Bogowie Olimpu zagościli w szkole przy Kawalerii! Zeus, Hera i pozostałe bóstwa greckie przedstawiły się społeczności szkolnej. Widownia słuchała z ciekawością, czym każde z nich mogło się pochwalić. Było to możliwe dzięki uczniom klasy Vc, którzy wcielili się w grecki panteon.

WARSZTATY KULINARNE
W ostatnich dniach stycznia klasy IIIb i Va, w ramach nagrody za wyróżnienie w konkursie „Poznajmy się”, uczestniczyły w warsztatach kulinarnych w fundacji Efekt Domina. Młodzi kucharze, pod okiem szefowej kuchni, przygotowali zdrowy, trzydaniowy, wegetariański obiad. Na przystawkę podano chipsy z jarmużu z humusem, daniem głównym były warzywa curry z makaronem, a posiłek zakończył deser w postaci jogurtu z owocami i nasionami ghia. Uczestnicy zajęć dostali na pamiątkę przepisy i fartuszki.

NA LODOWISKU
Nasi uczniowie mieli też okazję spróbować swoich sił w jeździe na łyżwach. W ramach lekcji WF, pod opieką nauczycieli, dzieci ćwiczyły na torze łyżwiarskim „Stegny”. Młodzież w dobrych nastrojach wywijała piruety na lodzie. Nie zabrakło upadków, ale także dobrej zabawy.