Drukuj Drukuj

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy Ia obejrzeli film edukacyjny ,,Co by było, gdyby zwierzęta mogły mówić? Baśka Murmańska”. Dzięki białej niedźwiedzicy, bohaterce tego filmu, pierwszoklasiści w prosty i przystępny sposób poznali historię narodowego święta. Filmowi towarzyszyły dyskusja dotycząca sposobów obchodzenia Dnia Niepodległości w Polsce oraz gra sprawdzająca wiedzę dzieci. Uczniowie klas IV. uczestniczyli w lekcji historii nt. odzyskania niepodległości, a klasy V. otrzymały zadania interaktywne do samodzielnego wykonania.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI
Co to znaczy być tolerancyjnym? Czy łatwo jest akceptować innych? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy IVb. Młodzież obejrzała krótki filmik animowany pt. „Nobody is normal”, który był pretekstem do dyskusji o inności, wyjątkowości każdego z nas. Zajęcia były też okazją do rozmów o krytyce destruktywnej i konstruktywnej. Uczyliśmy się, jak budować komunikaty, za pomocą których możemy przekazać szczerą, obiektywną informację zwrotną, nikogo przy tym nie krzywdząc.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
Minęło już 31 lat od momentu uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych bardzo ważnego dokumentu, a mianowicie Konwencji Praw Dziecka. W ramach projektu EMOCJA, dzieci z klas drugich i trzecich przygotowały plakaty, które informują o wolnościach i prawach przysługujących wszystkim dzieciom.

ŚWIĘTO ŻYCZLIWOŚCI
21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. By go uczcić, pierwszoklasiści z Ia stworzyli bank życzliwych słów oraz omówili sposoby sprawiania innym przyjemności. Wśród zaproponowanych pomysłów znalazło się: wykonanie telefonu do babci i dziadka, zrobienie laurki dla mamy, zabawa z młodszym rodzeństwem, przytulenie się do rodzica. Chętne dzieci wykonały plakaty o życzliwości.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada, w dniu Pluszowego Misia, naszym uczniom towarzyszyły podczas lekcji ulubione maskotki. Przy okazji tego święta dzieci pozyskały wiele ciekawych informacji na temat prawdziwych niedźwiedzi. Z kolei na lekcji angielskiego uczniowie dowiedzieli się, że nazwa Teddy bear pochodzi od amerykańskiego prezydenta Theodora Roosevelta.

ANDRZEJKI
Pod koniec listopada obchodziliśmy andrzejki i katarzynki. Uczniowie klas IVb i IVc przygotowali prezentacje na temat andrzejkowych wróżb i zwyczajów. Lali też online wosk i próbowali odgadnąć swoją przyszłość. Podczas andrzejkowej zabawy w klasie Vc nie zabrakło wróżb w pudełkach, ruletki imion przyszłej wybranki/wybranka oraz wróżenia z fusów. Zgodnie z instrukcjami klasowych wróżbitów uczestnicy sączyli napój i wpatrywali się w obrazy na dnie filiżanek. Zabawa była niezmiernie udana.

ZAJĘCIA FILMOWE
23 listopada klasa IIa gościliła na lekcji online panią Magdalenę Bryll z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Pani Magda przedstawiła dzieciom początki polskiej i światowej animacji. Obejrzeliśmy pierwsze, XIX wieczne filmy Georgea Melies’a. Poznaliśmy przedziwny świat owadów w filmach Władysława Starewicza z początków XX wieku. Dowiedzieliśmy się, jak Julian Antoniszczak kręcił filmy non camera. Uczestniczyliśmy w projekcji filmu „Czerwone i czarne” Witolda Giersza. Klasa IIa ma w planach stworzenie klasowej animacji. Ale to już, gdy wrócimy do szkoły.

WARSZTATY W MUZEUM WARSZAWY
Klasy IVb i Vc w listopadzie uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Warszawy o zwierzętach w stolicy. Z prawdziwym zainteresowaniem uczniowie poznawali zwyczaje zwierzaków i ich pomniki w przestrzeni miejskiej.

CO ROBI SZTUKA W MIEŚCIE?
Uczniowie IVb wzięli też udział w zajęciach w Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. Uczestnicy zastanawiali się nad funkcją sztuki w przestrzeni miejskiej. Obejrzeli ciekawe przykłady współczesnych rzeźb oraz instalacji artystycznych. Poznali też historię warszawskiej Palmy oraz mówili o tym, jak się zmieniała i dlaczego.

O SILE OBRAZU W MUZEUM NARODOWYM
Klasa Va wzięła natomiast udział w warsztatach online w Muzeum Narodowym. Zajęcia odbyły się pod hasłem: „Polska. Siła obrazu. Wspólnota i różnorodność”. Uczestnicy oglądali na swoich monitorach ogromne obrazy, między innymi ,,Upadek Polski (Rejtana)” Jana Matejki, „,,Melancholię” Jacka Malczewskiego czy ,,Wyjazd z Wilanowa Jana III i Marysieńki Sobieskich” Józefa Brandta.

SPACER PO ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH
W ramach projektu ,,Poznajemy Łazienki Królewskie” dzieci z klasy Ia wybrały się na jesienny spacer po Łazienkach Królewskich. Oprowadzała nas Pani Małgorzata Chomicz. Dzieci dowiedziały się, skąd pochodzi słowo ,,Łazienki”, poznały krótką historię budynków (Pałacu Myśliwskiego, Podchorążówki, Amfiteatru) oraz rzeźb ozdabiających park. Dużą atrakcją było oglądanie majestatycznych pawi, hasających wiewiórek, pływających karpi w stawie oraz zbieranie wszechobecnych kasztanów. Wszyscy w wesołych nastrojach wrócili do szkoły.

POZNAJEMY AFRYKĘ
W listopadzie, w nawiązaniu do omawianej wcześniej książki Łukasza Wierzbickiego pt. „Afryka Kazika’, klasa IIIa zaprosiła na zoomowe lekcje pana Jarosława Przybyszewskiego – tatę Tosi. Pan Jarosław przedstawił nam swoje wrażenia z podroży po Afryce południowej. Wiemy już, skąd się wzięli biali mieszkańcy Republiki Południowej Afryki i kim jest Nelson Mandela. Przekonaliśmy się, że w Afryce można też porządnie zmarznąć, dowiedzieliśmy się czy smaczne jest mięso antylopy i że pingwiny są nie tylko z Madagaskaru.

SPOTKANIA Z HISTORIĄ
Klasa IIIa miniony miesiąc poświęciła na spotkanie z historią. Uczniowie poznali początki państwa polskiego, władców z dynastii Piastów i Jagiellonów. Dowiedzieli się, jak nazywała się sypialnia na zamku z czasów Kazimierza Wielkiego i za co kochamy królową Jadwigę. Poznali Galla Anonima i napisali kartkę z kroniki czasów współczesnych. Wiedzą co znaczy benedyktyńska maksyma „Ora et labora” i jak nazywa się klasztorny ogród. Czy królowa Bona Sforca sprowadziła do Polski tylko włoszczyznę i czy na prawdę otruła Barbarę Radziwiłównę. Zwieńczeniem historycznej podroży była lekcja przeprowadzona 26 listopada przez panią Wiolę Cichą z Muzeum Narodowego, która zaprezentowała nam sylwetkę Jana Matejki i wyjaśniła, dlaczego z taka pasją oddał się malarstwu historycznemu.

Tematy związane z historią Polski i odzyskaniem niepodległości w listopadzie pojawiały się również na lekcjach w IIa. Klasa twórczo podeszła do hasła „Polska”, o czym świadczą kolorowe prace. Przy okazji omawiania tematów historycznych drugoklasiści mieli na lekcji wspaniałego gościa. Odwiedziła nas pani Marzena, nauczycielka historii, która zainteresowała nas początkami państwa polskiego.

CO TO JEST EKONOMIA?
Na to pytanie szukali odpowiedzi uczniowie z klasy IIIb. Pretekstem do rozważań była książka Grzegorza Kasdepke pt. „Pestka, drops, cukierek. Ekonomia dla dzieci”. To niezwykła opowieść o Julku, mieszkańcu Żoliborzu i bliźniakach – Łezce i Uśmieszku – żyjących w Smutnej Krainie. Droga do niej prowadzi przez dziurawą kieszeń w dżinsach Julka. Uczniowie IIIb napisali zaproszenie i list do Łezki i Uśmieszka, w którym opowiedzieli o tym, gdzie ich zabiorą i jakie atrakcje zapewnią gościom podczas trzydniowej wycieczki w swoim kolorowym świecie. Lektura była dobrą okazją do omówienia różnych zagadnień ze świata ekonomii. Swoje spostrzeżenia dzieci zanotowały w postaci mapy myśli.

CO WIEMY O ŚWIĘCIE DZIĘKCZYNIENIA?
26 listopada na lekcjach języka angielskiego uczniowie klas młodszych uczyli się o święcie dziękczynienia. Poznali jego historię oraz tradycyjne potrawy.

CZY PROMETEUSZ ZASŁUŻYŁ NA KARĘ?
Zastanawiali się nad tym uczniowie klasy Va. Młodzież wcieliła się w role oskarżycieli oraz obrońców tytana, którzy spotkali się w sali sądowej. Zadaniem obu grup było znalezienie argumentów, że syn Japeta jest winny (prokuratorzy) lub wręcz przeciwnie – że nie zasługuje na karę (adwokaci). Pojedynek na słowa był zacięty. Młodzieży nie brakowało argumentów. Chyba sam Zeus miał wątpliwości, jaką decyzję podjąć.