Drukuj Drukuj

ENGLISH FESTIVAL
W pierwszych dniach marca w naszej szkole odbył się Festiwal Języka Angielskiego. Z tej okazji uczniowie klas starszych zaprezentowali program artystyczny przygotowany wcześniej na lekcjach angielskiego pod opieką nauczycieli. Publiczność mogła obejrzeć przedstawienia, skecze, filmiki oraz posłuchać piosenek w języku angielskim. Uczniowie klas młodszych pod koniec miesiąca wzięli natomiast udział w zabawach i quizach angielskich. Przygotowali również występy i piosenki.

WYSTAWA ASSAFA GRUBERA
1 marca szóstoklasiści odwiedzili Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie obejrzeli wystawę prac Assafa Grubera, które badają relacje między instytucjami kultury od muzeów historii naturalnej po akademie sztuki, a podmiotami, których doświadczenia sprawiły, że zwróciły się one przeciwko twórczości artystycznej i instytucjom kulturalnym.

OD VIVALDIEGO DO PIAZZOLII
6 marca uczniowie klas młodszych wysłuchali koncertu tria akordeonowego „Free Accordions”. Oprócz fragmentów muzyki klasycznej dzieci wzięły udział w zabawie polegającej na odgadywaniu tytułów bajkowych piosenek wykonanych przez muzyków na akordeonach.

WARSZTATY PURIMOWE
Na początku miesiąca uczniowie klas I i III wzięli udział w warsztatach na temat święta Purim, które poprowadziła nasza nauczycielka – Pani Magdalena Kurzac. Celem lekcji było poznanie tradycji związanych z żydowskim karnawałem. Po prezentacji dzieci wykonały grzechotki, którymi zagłuszały imię Haman oraz zrobiły plakaty prezentujące tradycje purimowe.

SEKRETY KARTONOWEJ RAKIETY
1 marca klasa IIa wybrała się do Centrum Nauki Kopernik. Drugoklasiści – wraz z bohaterami filmu wyświetlanego w planetarium – wyruszyli w podróż rakietą kosmiczną, by zobaczyć z bliska Słońce oraz planety Układu Słonecznego. Przed seansem uczniowie uczestniczyli w pokazie na żywo pt. „Kosmiczny piknik”.

PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA
5 marca pierwszoklasiści (Ib) wybrali się do Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie wzięli udział w zabawie plastycznej, dzięki której mogli zobaczyć, co dzieje się z przedmiotami z życia codziennego, które trafiają do świata sztuki. Dzieci obejrzały najsłynniejszą na świecie wyciskarkę do cytryn, wesołe korkociągi i kanapę w kształcie ust, a na koniec wcieliły się w dizajnerów i zaprojektowały własne oryginalne rzeczy.

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
14 marca uczniowie klas I-III spotkali się z podróżnikiem Aleksandrem Dobą. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął on kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni. Gość opowiadał o swojej wyprawie i chętnie odpowiadał na liczne pytania dzieci.

PROJEKT „WOKÓŁ MARCA ‘68”
W tym roku obchodzimy 50-tą rocznicę wydarzeń marca ’68. W naszej szkole jest to okazja do rozmów na temat historii oraz kultury Polaków żydowskiego pochodzenia. Chcemy uczyć dzieci tolerancji oraz angażować je w działania przeciwko próbom dzielenia naszego społeczeństwa.

14 marca nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez p. Basię Leśniewską oraz p. Maryanne Chodkowski na temat tysiącletniej historii Żydów polskich. Rozmawialiśmy o stosunkach polsko-żydowskich na przestrzeni różnych czasów, a także o przyczynach antysemityzmu w powojennej Polsce, o sile słowa i mowie nienawiści. Członkowie szkolnego MSZ wzięli udział w wieczorze autorskim poetki, emigrantki marcowej p. Anny Frajlich-Zając a wszyscy uczniowie klasy VI czytali i omawiali jej wiersze.

15 marca dzieci spotkały się z Panem Dariuszem Paczkowskim z fundacji Klamra, który opowiadał o tym, jak działać społecznie poprzez sztukę. Nasz gość mówił m.in. muralach, które powstaną na Dworcu Gdańskim z inicjatywy fundacji oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w ramach akcji „Witamy w domu”. Galeria murali jest dedykowana osobom, które musiały wyjechać z Polski w związku z wydarzeniami Marca ’68 roku, m.in. Zygmuntowi Baumanowi i Alinie Margolis-Edelman. Członkowie szkolnych ministerstw kultury i spraw zagranicznych podjęli decyzję, żeby wesprzeć tę inicjatywę poprzez sprzedaż cegiełek na rzecz muralu przedstawiającego portret poetki Anny Frajlich -Zając.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE I WARSZTATY ETYCZNE
16 marca uczestniczyliśmy w Rekolekcjach Wielkopostnych pt. „Św. Staszek Kostka – patron dzieci i młodzieży” prowadzonych przez ks. Pawła Orłowskiego. Uczniowie uczęszczający na lekcje religii najpierw wzięli udział w zajęciach mających przygotować ich do Świąt Wielkanocnych, a następnie w Mszy Świętej w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Dzieci chodzące na lekcje etyki uczestniczyły w warsztatach na temat orientu (klasy I-III) oraz Indii (klasy IV-VI) zorganizowanych przez naszą nauczycielkę – p. Basię Leśniewską. Uczestnicy poznali kulturę, sztukę oraz filozofię Indii. Wzięli też udział w zajęciach plastycznych.

KONKURSY PRZEDMIOTOWE
W marcu nasi uczniowie wzięli udział aż w pięciu konkursach przedmiotowych: w konkursie przyrodniczym Świetlik, w dwóch konkursach matematycznych: OLIMPUS i Kangur/Kangurek, a także w konkursie języka angielskiego Galileo oraz w Międzyszkolnym Konkursie Poezji Angielskiej The March Hare. W tym ostatnim nasze dwie uczennice – Ania Okularczyk i Michalina Jędrzejewska – zdobyły wyróżnienia drugiego i trzeciego stopnia. Gratulujemy!

TĘCZOWY TYDZIEŃ
W drugiej połowie marca w naszej szkole trwał Tęczowy Tydzień. Każdego dnia ubieraliśmy się na inny kolor. Akcja miała na celu przede wszystkim powitanie wiosny. Była też pretekstem do poznania kolorów tęczy, pomarańczowych zwierząt żyjących na świecie, żółtych kwiatów czy zielonych sałatek. Bawiliśmy się wspaniale!

DNI KSIĄŻKI
Od 19 do 23 marca obchodziliśmy „Tydzień Książek”. Tworzyliśmy drzewo książek, na którym przyczepialiśmy okładki naszych ulubionych lektur. Wspólnie pisaliśmy powieść, wymienialiśmy się książkami na Kiermaszu Książek oraz, oczywiście, rozmawialiśmy o książkach. Wzięliśmy też udział w Maratonie Czytania. Starsi czytali młodszym, polecali im ciekawe lektury oraz dzielili się swoimi refleksjami. Uczniowie klas starszych spotkali się z pisarką Małgorzatą Karoliną Piekarską.

OSWOIĆ KONFLIKT
W marcu uczniowie klasy IVa wzięli udział w cyklu warsztatów „Oswoić konflikt”. Dzieci uczyły się, jak rozwiązywać konflikty za pomocą odpowiedniej komunikacji. Celem zajęć było wzmocnienie prawidłowych relacji i współpracy w grupie rówieśniczej.

WARSZTATY STOMATOLOGICZNE
20 marca – z okazji Światowego Dnia Higieny Ustnej – uczniowie klas młodszych wzięli udział w warsztatach stomatologicznych, które zostały przeprowadzone przez stomatologa – rodzica ucznia z klasy IIa. Dzieci poznały liczbę zębów u dorosłego i dziecka, dowiedziały się, jak zbudowany jest ząb oraz jaki wpływ na zęby ma jedzenie cukru. Uczyły się też prawidłowo myć zęby.

WYSTAWA FORTEPIANÓW
21 marca klasa Va uczestniczyła w lekcji muzealnej w Teatrze Narodowym dotyczącej historycznych instrumentów klawiszowych. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę oryginalnych fortepianów Fryderyka Chopina pochodzących z pierwszej połowy XIX wieku, m.in. francuskich renomowanych marek Pleyel i Erard.

W KRÓLEWSKIEJ FORMIERNI
W drugiej połowie miesiąca pierwszaki (Ib) i trzecioklasiści (IIIa) odwiedzili Starą Oranżerię. Dzieci poznały najważniejsze dzieła z kolekcji rzeźb Stanisława Augusta i dowiedziały się, co stało u podstaw popularności odlewów gipsowych w XVIII-wiecznych kolekcjach europejskich monarchów. Uczestnicy wycieczki sprawdzili też, skąd bierze się gips i czym różni się od marmuru, a na koniec samodzielnie wykonali odlewy w królewskiej formierni.

TRADYCJE WIELKANOCNE
Tuż przed świętami pierwszoklasiści wybrali się do Młodzieżowego Domu Kultury na zajęcia przybliżające dzieciom tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Lekcja była też okazją do wykonania pisanek z kolorowego papieru.

BIBLIA 3
W ostatnich dniach marca uczniowie klas drugich obejrzeli ostatnią część tryptyku Michała Zadary pt. „Biblia” na podstawie Księgi Rodzaju. W trzeciej części artysta inscenizuje historię Józefa. Podobnie jak w poprzednich częściach, widowisko integruje artystów i publiczność we wspólnym akcie tworzenia. W spektaklu występuje nasza uczennica Maja Amsterdamska z IIa.