Drukuj Drukuj

Owoce i warzywa przez cały rok

W kwietniu na terenie naszej szkoły pojawiła się nowoczesna, zautomatyzowana szklarnia Vegi, która umożliwia całoroczną uprawę różnorodnych gatunków warzyw, ziół i owoców. Już wkrótce rozpoczniemy projekt edukacyjny, w ramach którego dzieci będą mogły uczyć się ekologicznej uprawy roślin, obserwować je i badać na różnych etapach rozwoju.

Rowerowy maj

Podobnie jak w poprzednim roku, tak i w tym nasza szkoła bierze udział w akcji „Rowerowy Maj”. Aby dobrze się do niej przygotować, w kwietniu nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach rowerowych, podczas których prowadzący omówili tematykę podstawowych przepisów ruchu drogowego oraz bezpiecznego poruszania się na rowerze. Organizatorem „Rowerowego Maja” jest m.st. Warszawa i Zarząd Dróg Miejskich wraz z Pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej.

Noś bidon!

Szkolne Ministerstwo Ochrony Środowiska – chcąc zwiększyć proekologiczną świadomość uczniów, oraz zmniejszyć ilość produkowanych przez nas plastikowych odpadów – ogłosiło w kwietniu akcję pod hasłem „Noś bidon!”. Klasa, która najliczniej wyposaży się w bidony, a także utrzyma swój status do końca roku szkolnego, otrzyma nagrodę!

W Operze Narodowej

Na początku kwietnia pierwszaki oraz drugoklasiści wybrali się do Opery Narodowej na spektakl pt. „Bajko, gdzie jesteś?”. Młodzi widzowie zobaczyli muzyczną baśń operową autorstwa Pauliny Zajkowskiej, w której bajki przenikają do świata rzeczywistego, a dziecięce marzenia spełniają się, nie tylko tym najmłodszym. Przedstawienie porusza problemy akceptacji, inności, szacunku do drugiego człowieka oraz zwraca uwagę na mądrość dziecka płynącą z serca i prostoty.

W poniedziałek 3 kwietnia poszliśmy do Teatru Wielkiego na spektakl „Bajko, gdzie jesteś?”. Poszły cztery klasy: 1a, 1b, 2a i 2b. Był to spektakl muzyczny, czyli było dużo piosenek. Przedstawienie było bardzo ciekawe.

(Asia Zubik)

W Zamku Królewskim

4 kwietnia Klasa IVa złożyła wizytę królowi. Podczas zajęć w Zamku Królewskim uczniowie zwiedzili zamkowe komnaty oraz dowiedzieli się, jak wyglądało dworskie życie oraz etykieta. Lekcja muzealna była też okazją do zobaczenia historycznych strojów, malarstwa oraz rzeźb.

Warszawskie Spotkania Teatralne

6 kwietnia pierwszoklasiści (Ib) uczestniczyli w Małych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Dzieci obejrzały przedstawienie pod tytułem „Cirkus charms”.

Asia Zubik wspomina: 6 kwietnia uczestniczyliśmy w Małych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Spektakl miał tytuł Cirkus Charms i odbywał się w namiocie cyrkowym, który był ustawiony przed Teatrem Dramatycznym. Przedstawienie było bardzo śmieszne i cyrkowe. Z naszej szkoły była tam tylko klasa 1b. Do szkoły wróciliśmy na obiad.

Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii

7 i 27 kwietnia uczniowie klas IV, V i VI wzięli udział w kolejnych zajęciach w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii. Tym razem uczestnicy rozmawiali o tym, jak i kiedy narodziła się nowoczesna metropolia – Warszawa oraz jak zmieniała się stolica niepodległej Polski.

Lekcja Aktywności Obywatelskiej

11 kwietnia nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniu, podczas którego rozmawialiśmy o różnych formach aktywności obywatelskiej w Polsce i na całym świecie. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że każdy z nas ma prawo do wyrażania swoich przekonań i opinii i nie powinniśmy narzucać nikomu własnego zdania.

Magia zaklęta w literaturze

19 kwietnia uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach literackich prowadzonych przez aktorkę Teatru Wielkiego – panią Ilonę Chylewską – odtwórczynię roli Zenka w przedstawieniu operowym „Bajko gdzie jesteś?”. Pani Ilona, przy akompaniamencie muzycznym, recytowała wiersze znanych polskich poetów.

W Muzeum Historii Żydów Polskich

19 kwietnia (w rocznicę powstania w getcie warszawskim) szóstoklasiści (VIb) wzięli udział w warsztatach pt. „Dawno temu w miasteczku”. Uczestnicy lekcji przenieśli się do XVIII wieku i poznali historię rodziny małej żydowskiej dziewczynki – Ryfki. W galerii Miasteczko odwiedzili jej dom, synagogę i targ. Na zakończenie zajęć odegrali scenki, wcielając się w postaci z przeszłości.

Pokaz przedstawień Odysei umysłu

W drugiej połowie kwietnia nasi szkolni Odyseusze zaprezentowali swoim młodszym kolegom oraz nauczycielom przedstawienia, które przygotowali na konkurs „Odyseja umysłu”. Każda z dwóch drużyn przed pokazem opowiedziała widzom o założeniach swojego przedstawienia. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem pomysłowości obu grup.

Bezpieczna woda

W dniach 19-21 kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty dla każdej z klas pod hasłem „Bezpieczna woda”. W czasie spotkań z animatorem uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania nad wodą, w wodzie i na wodzie. Mogli też zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem wykorzystywanym w ratownictwie wodnym.

Klasa IIIb wzięła udział w akcji „Bezpieczna woda”. Pan ratownik opowiadał nam o tym, jak bezpiecznie bawić się na plaży i w wodzie. Należy uważać na ochronę przed słońcem. Ważne jest też, żeby wchodzić do wody stopniowo, tak, aby nie narażać się na duże zmiany temperatury. Poznaliśmy też znaki ostrzegawcze związane z kąpielą w wodzie. Spotkanie było ciekawe i pouczające. (Maks Smuga)

Teatr od kulis

20 kwietnia czwartoklasiści (IVa) wybrali się na spacer po zakamarkach Teatru Studio. Uczniowie odwiedzili miejsca, do których widzowie nie mają zazwyczaj wstępu. Podczas zajęć odkryli tajemnice teatralnego rzemiosła i zobaczyli, jak wygląda praca w teatrze od kulis – od bufetu, poprzez dużą scenę, aż do magazynu kostiumów. Wycieczka okazała się ciekawa!

Mistrzostwa judo

20 kwietnia piątoklasiści kibicowali reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Europy w Judo. Uczniowie wzięli też udział w treningu z bezpiecznego upadania „Ukemi” pod okiem trenerów: Adama Adamczyka (olimpijczyka, medalisty Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy) oraz Marka Kręcielewskiego (medalisty Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Świata Seniorów w ju-jitsu).

W świecie owadów

21 kwietnia klasa IIa uczestniczyła w zajęciach organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Fabrycznej 1 zatytułowanych „Owada poznać wypada”. Uczniowie utrwalali i rozszerzali wiedzę na temat cech gatunkowych owadów, przystosowań do życia w określonym środowisku, cyklu rozwojowego i pożytecznej roli w przyrodzie.

Sprawdzian trzecioklasisty

25 kwietnia uczniowie klas III napisali Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem. Dzieci rozwiązywały zadania z języka polskiego, matematyki i przyrody. Sprawdzian miał na celu analizę zdobytych przez trzecioklasistów umiejętności i podsumowanie pierwszego etapu edukacji.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

28 kwietnia wzięliśmy udział w apelu z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy VIb przygotowali z tej okazji krótkie wystąpienie na temat historii powstania Konstytucji 3 Maja oraz jej znaczenia. Piątoklasiści zaśpiewali „Mazurek 3 Maja” oraz opowiedzieli o jego genezie. Na koniec spotkania obejrzeliśmy dwa krótkie filmiki na temat roli konstytucji w dzisiejszych czasach.