Drukuj Drukuj

W BAŚNIOWYCH ŚWIATACH
Na początku miesiąca na lekcjach języka polskiego czwartoklasiści przenieśli się na chwilę do baśniowego świata stworzonego przez C.S. Lewisa. Uczniowie opracowali program trzydniowych wycieczek do Narnii i stworzyli magiczne szafy. Wizyta w krainie Aslana okazała się udana!

GRY LITERACKIE
Klasa Vb przygotowała grę terenową dla młodszych kolegów z IIb. Na czterech stacjach drugoklasiści poznawali przygody Odyseusza wracającego do Itaki. Szukali kwiatów lotosu w krainie Lotofagów, kierowali wiatrami na wyspie Eola, brali udział w wyścigu owiec w grocie Polifema, układali puzzle z morskimi potworami – Scyllą i Charybdą. Dzięki uczniom klas VI trzecioklasiści trafili na chwilę do Hobbitonu i wzięli udział w grze przygotowanej przez starszych kolegów. Poznali mieszkańców krainy wymyślonej przez Tolkiena, musieli rozwiązywać zagadki i łamać szyfry, została przetestowana ich celność i sztuka cichego skradania się. I starsi i młodsi uczniowie miło spędzili czas wśród krasnoludów, hobbitów i elfów.

WOLNOŚĆ SŁOWA I MOWA NIENAWIŚCI
Jak zatrzymać internetowy hejt i zapobiegać mowie nienawiści? 3 i 4 stycznia uczniowie klas VI rozmawiali o tym w ramach warsztatów prowadzonych przez Amnesty International. Zajęcia były okazją, by dowiedzieć się, skąd się biorą uprzedzenia, dyskryminacja i jak powstają stereotypy. Prowadzący pokazali uczniom, jak krytycznie analizować internetowe przekazy. Zachęcali też młodych ludzi, by sami zadawali sobie pytania typu: Kim jestem i co jest dla mnie ważne? Chcieli pokazać, że samoświadomość również bardzo pomaga w rozpoznawaniu własnych stereotypów i ograniczeń.

CZAS NA NAGRODY!
9 stycznia miało miejsce uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców Świetlicowego Turnieju Gier Planszowych oraz Turnieju Tenisa Stołowego organizowanego przez Ministerstwo Sportu. Dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom!

MAŁA HISTORIA MUZYKI POP
15 stycznia odbył się kolejny koncert umuzykalniający. Tym razem uczniowie klas I-III wysłuchali koncertu muzyki rozrywkowej „Mała historia muzyki pop”. Muzycy w składzie: gitara prowadząca, gitara basowa, perkusja i śpiew wykonali popularne piosenki muzyki światowej i polskiej. Można było usłyszeć m.in. Elvisa Presleya oraz rock’n’rolla. Były też polskie przeboje: Skaldowie „Ciągną, ciągną sanie, góralskie koniki…” i wiele innych.

O PRZYGODACH KOZIOŁKA MATOŁKA
16 stycznia uczniowie klas pierwszych wybrali się do teatru Guliwer na inscenizację przygód słynnego Koziołka Matołka. Przedstawienie obfitowało w barwne przygody, zabawne sytuacje i przebojową muzykę, czyniąc spektakl atrakcyjnym nie tylko dla najmłodszych.

SPOTKANIE Z ALEKSANDREM DOBĄ
18 stycznia odwiedził nas znany polski podróżnik, kajakarz – Aleksander Doba, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent wyłącznie dzięki sile mięśni. Nasz gość spotkał się z uczniami klas III-VI, którym opowiedział o swoich trudnych, ale ekscytujących wyprawach.

MYŚLĘ, WIĘC JESTEM
18 stycznia klasa IVa wzięła udział w warsztatach filozoficznych w Łazienkach Królewskich. Uczniowie zastanawiali się, kim są filozofowie, co może ich dziwić, jakie stawiają pytania i jak próbują na nie odpowiedzieć. Poznali platońską metaforę jaskini, a także trapiący współczesnych etyków dylemat wagonika. Próbowali dociec, czy komputer potrafi myśleć i czym ludzki umysł różni się od komputera. ich przewodnikami w tych rozważaniach byli Platon, św. Augustyn, Kartezjusz, Immanuel Kant i Alan Turing.

Z WIZYTĄ NA RASZYŃSKIEJ
W drugiej połowie miesiąca uczniowie klas piątych i szóstych zostali zaproszeni na dzień otwarty do Bednarskiej Szkoły Podstawowej na Raszyńską. Wzięli udział w lekcjach, zwiedzili budynek szkoły, rozmawiali z uczniami i dyrektorem, a na koniec zjedli obiad w szkolnej jadalni. Bardzo doceniali swobodę, którą cieszą się ich starsi koledzy.

KARNAWAŁY ŚWIATA
22 stycznia uczniowie IIb uczestniczyli w lekcji w Muzeum Etnograficznym. W trakcie zajęć dzieci zobaczyły, jak wygląda świętowanie w innych krajach. Przekonały się, dlaczego Wenecjanie hucznie się wtedy bawią oraz jak głośne i kolorowe są obchody karnawału w Ameryce Południowej. Tańcząc wokół podkoziołka, drugoklasiści cofnęli się w czasie, aby poczuć atmosferę polskich zapustów. Dzieci robiły też elementy karnawałowego przebrania.

MISTRZOSTWA SZKOŁY W WARCABACH
Tego samego dnia odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Warcabach. W dwóch kategoriach wiekowych łącznie wzięło udział aż 59 zawodników. Każdy z nich rozegrał 7 rund. Graczom towarzyszyły sportowe emocje. Na koniec sędziowie wyłonili mistrzów szkoły oraz mistrzów poszczególnych klas.

POZNAJMY SIĘ
23 stycznia z inicjatywy szkolnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych został zorganizowany konkurs pod hasłem „Poznajmy się!”. Wydarzenie było okazją do lepszego poznania kolegów i koleżanek z różnych klas oraz nauczycieli i pracowników szkoły.

MUZYCZNE PASJE
24 stycznia w świetlicy szkolnej odbył się koncert „Muzyczne pasje”, podczas którego uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje talenty. Przed publicznością wystąpili zarówno soliści, jak i zespoły. Wszyscy bawili się doskonale, bo przecież „Piosenka jest dobra na wszystko”.

GLOBAL PLAY DAY
25 stycznia nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w międzynarodowej akcji promującej swobodną zabawę – Global School Play Day. Dzieci przyniosły do szkoły gry i zabawki i same zadecydowały o tym, w co będą się bawić. Swobodna zabawa jest fundamentem efektywnego uczenia się, rozwoju mowy, kształcenia umiejętności pisania, czytania, liczenia, jak również samoświadomości, odwagi, zdolności krytycznego myślenia, budowania relacji interpersonalnych, odpowiedzialności i samodzielności.

GRY I ZABAWY DZIECI ŻYDOWSKICH 100 LAT TEMU
Jak gra się w klipę i w drejdla? I czemu słychać jidysz w niektórych polskich wyliczankach? Na te pytania odpowiedzi szukali uczniowie klasy IIb, którzy wybrali się na warsztaty do Muzeum Historii Żydów Polskich. Podczas zajęć uczniowie poznali świat przedwojennych zabaw. Na wystawie stałej zobaczyli, jak w przeszłości wyglądały ulice i podwórka oraz nauczyli się gier z dawnych czasów. Każde dziecko wykonało też własną zabawkę, którą mogło zabrać ze sobą do domu.

DAWNYCH INSTRUMENTÓW CZAR
Z kolei klasa IIa uczestniczyła w zajęciach poświęconych dawnym instrumentom. Uczestnicy wyruszyli do dalekiej Mongolii, by usłyszeć historię magicznego morin khuur’a. Odwiedzili wystawę „Czas Świętowania” w poszukiwaniu tradycyjnej polskiej muzyki. Zagrali na djembe dźwięki głośne jak słonie i szybkie jak antylopy. Muzyczną wyprawę zakończyli stworzeniem własnego instrumentu.

DZIECI Z BULLERBYN
Uczniowie klas III wybrali się do teatru Syrena, gdzie obejrzeli spektakl o małych mieszkańcach sympatycznej osady Bullerbyn oparty na powieści Astrid Lindgren. Przedstawienie w reżyserii Krzysztof Jaślara pełne jest melodyjnych piosenek i tańca.

KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO
W ostatnich dniach nauki nasi uczniowie bawili się na balach karnawałowych. Zabawa dla klas starszych została zorganizowana w klimacie Hollywood, toteż na parkiecie nie mogło zabraknąć postaci ze szklanego ekranu. Młodsi przebrali się za baśniowych bohaterów. Wszyscy bawili się doskonale!

AKTYWNI I BEZPIECZNI W SIECI
Pod koniec stycznia uczniowie klas V i VI wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez trenerów z Kooperatywy Trenerskiej. Celem zajęć było pokazanie młodzieży, czym jest hejt i mowa nienawiści w sieci oraz jak sobie z nimi radzić. Prowadzący postawili na zadania włączające młodzież, wychodząc z założenia, że żeby lekcje o mowie nienawiści były skuteczne, powinny bazować na doświadczeniach i spostrzeżeniach uczniów.

JASEŁKA
W styczniu uczniowie klasy IIIa pod opieką pani Urszuli Gąszcz przygotowali i wystawili jasełka. Opowieść o narodzeniu Chrystusa utrzymana w nowoczesnej konwencji bardzo się wszystkim podobała. Uwagę widzów zwróciły wspaniała gra aktorska, piękne kostiumy i dobrze dobrana muzyka.