Drukuj Drukuj

ROWEROWY MAJ
Przez cały miesiąc wielu uczniów, nauczycieli oraz pracowników przyjeżdżało do szkoły na rowerach, rolkach oraz hulajnogach. Zachęcamy, by przez cały rok wybierać ekologiczne środki transportu, zwłaszcza jednoślady!

BADANIE TIMSS
W tym roku nasza szkoła została wylosowana do Międzynarodowego Badania Wyników Nauczania Matematyki i Nauk Przyrodniczych TIMSS. 14 maja uczniowie klasy IVb i IVc pisali test sprawdzający wiedzę i umiejętności z tych przedmiotów. Obok badania PISA, TIMSS jest najważniejszym międzynarodowym porównawczym badaniem edukacyjnym.

WARSZTATY NT. BEZPIECZEŃSTWA W INTERNECIE
Uczniowie klas III i IV w maju poznali różne rodzaje zagrożeń w sieci, m.in. hejt, niebezpieczne kontakty czy nadużywanie Internetu. Uczyli się, jak ich unikać oraz jak sobie z nimi radzić. W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzieli się też, jak należy reagować w sytuacjach zagrożenia i gdzie można szukać pomocy.

TRZECIAKI W AKCJI
W drugiej połowie miesiąca trzecioklasiści wzięli udział w cyklu warsztatów zorganizowanych i przeprowadzonych przez szkolną pedagog – panią Karolinę Wasilewską – w ramach programu adaptacyjnego. Uczniowie poznali różne techniki zapamiętywania, ćwiczyli pamięć wzrokową, słuchową i kinestetyczną, uczyli się koncentrować oraz czytać ze zrozumieniem. Podczas zajęć trzecioklasiści dowiedzieli się, jak wykorzystywać zdobyte umiejętności w nauce różnych przedmiotów w klasach starszych. Dzieci otrzymały też materiały i wskazówki do dalszej pracy.

SPOTKANIA INTEGRACYJNE
W maju odbyły się też spotkania integracyjne dla uczniów i rodziców przyszłych klas Ia, Ib i IVc. Wzięli w nich udział nowi wychowawcy. Była to okazja do bliższego poznania się uczniów, rodziców i nauczycieli.

KONCERT MUSICALOWY
14 maja uczniowie klas I-III wysłuchali najsłynniejszych arii z musicali i operetek, m.in. „Ptasznika z Tyrolu” w wykonaniu tenora, arię z operetki pt. „Hrabina Marica” wykonaną przez sopranistkę, arie z operetki „Don Kichot” zaśpiewaną przez śpiewaka śpiewającego basem, wspaniały humorystyczny utwór Rossiniego „Duet Kotów”, a także arie z opery „Upiór w operze”, operetki pt. „Wesoła wdówka” oraz z musicalu „Skrzypek na dachu”. Koncert zakończył wspólny występ wszystkich artystów, którzy zaśpiewali piosenki z filmów pt. „Król lew” oraz „Shrek”.

KRÓLEWNA LOGOREA I NIEDŹWIEDŹ
Pierwszoklasiści odwiedzili Teatr Guliwer, gdzie mieli okazję przenieść się na chwilę do świata magii. Dzieci obejrzały sztukę o Królewnie Logorei, której nieostrożne używanie czarów płatało figle. Sztuka opowiada historię o ludziach, którzy uczą się przeżywać nieprzyjemne emocje, takie jak zazdrość, smutek, czy lęk. Pokazuje też, jak być dzielnym i wytrwałym, i jak szczerze mówić o swoich uczuciach.

TANECZNA PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA
Klasa IIa wybrała się do Teatru Palladium na spektaklu ,,Taneczna podróż dookoła świata”. Artyści zabrali widzów w podróż, podczas której mogli poznali najsłynniejsze tańce i muzykę z różnych zakątków świata. Dynamiczne rytmy rozgrzały publiczność i w końcowej scenie, wraz z piosenką Mikela Jacksona, wszyscy próbowali swoich sił w tańcu.

EKIDEN
18 maja nauczyciele naszej szkoły przebiegli w sztafecie maraton – 42,195 km. W szkolnej drużynie pobiegli: Marta Balcer, Ania Plisiecka, Marcelina Sokół, Dagmara Karandziej, Tomasz Szczerba, Dominika Jakubik. Była moc!

MÓWIMY „NIE” ZMIANOM KLIMATYCZNYM!
24 maja uczniowie klasy VIb uczestniczyli w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. Nastolatkowie w całym kraju protestowali przeciwko zmianom klimatu wynikającym ze szkodliwej działalności człowieka. Inspiracją dla strajku były działania nastoletniej Szwedki – Grety Thunberg, która walczy o skuteczną politykę klimatyczną na świecie.

Z WIZYTĄ W KRAKOWIE
Klasy piąte zwiedziły w maju Kraków. Prawdziwą przyjemnością okazała się podróż pociągiem do dawnej stolicy Polski. Głównymi atrakcjami wyjazdu było poruszanie się z mapą po nieznanym mieście, wizyta w szkoleniowej kopalni na AGH, zwiedzanie Wawelu i spacer po Plantach. Uczniowie mieli też okazję dostrzec piękno witraży Stanisława Wyspiańskiego w bazylice Świętego Franciszka z Asyżu.

W PIENINACH
W dniach 22-25 maja klasa IIIb pojechała na wycieczkę w Pieniny. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Zamek Królewski w Chęcinach. Drugiego zdobyli Wąwóz Homole oraz odwiedzili Zamek Dunajec w Niedzicy. Trzeciego dnia trzecioklasiści udowodnili, że są niestrudzonymi piechurami i zdobyli szczyt Trzy Korony. W trakcie wyprawy w lesie podziwiali salamandry, a z tarasu widokowego na Okrąglicy, oczyma wyobraźni, widok na Tatry i Dunajec. Ostatniego dnia odwiedzili Szczawnicę. Choć pogoda nie rozpieszczała uczestników wyjazdu, to nie opuszczał ich dobry humor. Serdeczne podziękowania dla pana Rafała Króla (kierownika wyprawy) oraz dla pani Magdaleny Szlapin (opieka medyczna) za zaangażowanie, cierpliwość i ogromne poczucie humoru!

LEKCJA NAD JEZIORKIEM CZERNIAKOWSKIM
Uczniowie klas IV, ramach lekcji przyrody, wybrali się do rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie. Podczas spaceru młodzi przyrodnicy poznawali tamtejszą faunę i florę. Dzieciom udało się bliżej przyjrzeć m.in. pijawkom, zatoczkom, błotniarkom i jajom ropuchy.

POGROMCY ZAGADEK
Klasa IIIa udała się na wycieczkę do Escape Roomu w ramach prezentu świątecznego od Rodziców. Dzieci podzieliły się się na trzy pokoje. Wszyscy dali radę rozwiązać zagadki, nawet przed czasem! Zabawa była wspaniała!

WARSZTATY IMPROWIZACJI
Uczniowie klasy VIb uczestniczyli w warsztatach z improwizacji. Na zajęciach dowiedzieli się, jak trudne może być szybkie reagowanie i komunikowanie się w stresujących sytuacjach, zwłaszcza gdy wiele zjawisk nas rozprasza.

PROJEKT „BEDNARSKA DU SOLEIL”
W ostatnim tygodniu maja realizowaliśmy projekt „Bednarska du soleil”. Z tej okazji naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Pracowni Cyrkowej. Goście opowiedzieli uczniom klas młodszych o historii cyrku (m.in. o cyrkach w przedwojennej Warszawie) oraz o pracy ekwilibrystów. Spotkanie było też okazją do zobaczenia najróżniejszych sztuczek.

W SZKOLE CYRKOWEJ
Uczniowie klas IVc i VIa wybrali się do Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku. Przewodnikiem młodzieży był pan Grzegorz Rajs, nauczycieli i absolwent tej szkoły. Na naszych uczniów czekały stacje, przy których mogli spróbować swoich sił w ekwilibrystyce, akrobatyce, żonglerce oraz ćwiczeń na trapezie tanecznym.

WARSZTATY ŻONGLOWANIA
Klasa VIa zaprosiła też do siebie Pana Kamila Dzilińskiego, artystę znanego z programu „Mam Talent”. Gość przeprowadził dla młodzieży warsztaty z żonglerki kontaktowej. Jest to forma manipulacji przedmiotami, która skupia się na ruchach kuli, obręczy, a nawet długopisów w bezpośrednim kontakcie z ciałem.

TERAPIA ŚMIECHEM
Wszystkie klasy wzięły udział w spotkaniu z przedstawicielem fundacji Czerwone Noski. Klaun, zwany Pomidorem, opowiedział uczniom o swojej fundacji, która prowadzi działania artystyczne w szpitalach, by chore, pozbawione swojego naturalnego otoczenia dzieci odzyskiwały powody do śmiechu.

W MUZEUM ILUZJI
Piątoklasiści z Vb i szóstoklasiści z VIb wybrali się do Muzeum Iluzji mieszczącego się na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Uczniowie śledzili różne rodzaje złudzeń optycznych wśród eksponatów muzeum. Zaczerpnęli stamtąd inspirację do zbudowania piknikowego stanowiska.

WYCIECZKA NA SASKĄ KĘPĘ
Z kolei klasa IVa wybrała się na Saską Kępę, by odszukać miejsce, gdzie w przeszłości znajdował się słynny cyrk. Wycieczka miała związek z omawianym przez klasę obrazem zatytułowanym „Cyrk na Saskiej Kępie” autorstwa Franciszka Kostrzewskiego.

W STADNINIE KONI
IVb pojechała do stadniny koni Primo Horse Club do Podłęcza. Uczniowie mogli tam zobaczyć, jak wygląda prawdziwy tor przeszkód. Zdobyli też wiele informacji na temat żywienia oraz opieki nad tymi zwierzętami. Dzieci miały też zadanie. Musiały wyczesać i wygłaskać konie oraz oczyścić im kopyta. Zwierzęta odwdzięczyły się dobroczyńcom, przewożąc ich na swoich grzbietach. Pobyt w stadninie pozwolił uczniom IVb przygotować konkurencję Hobby Horse na szkolny piknik.

AMERYKA ŁACIŃSKA BEZ TAJEMNIC
27 maja na lekcjach religii w wybranych klasach gościł Pan Ronal Quispe z Peru. Opowiedział on dzieciom o historii państw Ameryki Łacińskiej ze szczególnym uwzględnieniem Peru. Uczniowie mieli okazję poznać starożytne Państwo Inkow. Jako że Pan Ronal mówi na co dzień po hiszpańsku, spotkanie było dla uczniów okazją do sprawdzania umiejętności językowych.

AKCJA ZBIERANIA KSIĄŻEK
30 maja zakończyliśmy akcję zbierania książek dla szpitali. Miło jest nam poinformować, że otrzymaliśmy prawie 300 książek! Zostały one przekazane bibliotekom warszawskich placówek zdrowia. Za udział w akcji serdecznie dziękujemy!

MENU WOLNOŚCI
30 maja w naszej szkole odbyły się wybory. Cała społeczność szkolna mogła zagłosować na Menu Wolności obowiązujące 4 czerwca. Ci, którzy poszli do wyborów, oddali głos na specjalnych kartach do głosowania. Akcja miała na celu upamiętnienie 30 rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce oraz pokazanie młodzieży, że głosując, mamy realny wpływ na rzeczywistość.