Drukuj Drukuj

PODSUMOWANIE ZIMOWYCH IGRZYSK
Na początku marca podsumowaliśmy Zimowe Igrzyska Szkół Niepublicznych w Zakopanem. Podczas apelu w świetlicy pogratulowaliśmy naszym młodym sportowcom, którzy przyczynili się do zdobycia 1. miejsca w klasyfikacji generalnej wszystkich szkół. Podziękowaliśmy także trenerom, którzy przygotowali dzieci oraz nauczycielom. Jesteście wspaniali!

KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO GALILEO
4 marca odbyła się kolejna edycja konkursu języka angielskiego GALILEO. Wzięło w nim udział ponad pięćdziesięcioro uczniów klas czwartych i piątych. Uczestnicy rozwiązywali ćwiczenia gramatyczne i sprawdzające rozumienie tekstu czytanego. Czekamy na wyniki!

KONKURS RECYTATORSKI MARCH HARE
Nasi uczniowie mieli także okazję wziąć udział w międzyszkolnym konkursie poezji angielskiej The March Hare. Naszą szkołę reprezentowali w tym roku Wiktor Czuba i Helena Surma z klasy IIIb, którzy zdobyli wyróżnienie w kategorii klas III i IV. Serdecznie gratulujemy!

BEZPIECZNA WODA
W pierwszych dniach marca w naszej szkole odbyły się warsztaty dla wszystkich klas pod hasłem „Bezpieczna woda”. Zajęcia te miały na celu uwrażliwienie dzieci na zasady bezpieczeństwa podczas kąpieli w jeziorach, rzekach czy w morzu oraz podczas zabawy w okolicach akwenów. Prowadzący zwrócił też uwagę słuchaczy na bezpieczne opalanie. Poinstruował również, w jaki sposób możemy pomóc osobie potrzebującej natychmiastowej pomocy w sytuacji poparzenia słonecznego, podtopienia czy tonięcia. A przede wszystkim, co zrobić, aby uniknąć takich wypadków. Uczestnicy zajęć poznali też znaki, które znajdują się przy akwenach, informujące, co jest bezpiecznym, a co zabronionym postępowaniem.

SPACER PRZYRODNICZY
6 marca klasa Va wybrała się na spacer przyrodniczy po Łazienkach Królewskich. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, do czego ptakom służą różne rodzaje piór, jakie mają dzioby i które ptaki są najlepszymi lotnikami. Nauczyli się też rozróżniać je po ubarwieniu i śpiewie.

LEKCJA O AZTEKACH
10 marca piątoklasistów (Va) odwiedziła dr Julia Madajczak, badaczka kultury Azteków z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie spotkania młodzież poznała historię imperium, którego początki sięgają XII wieku. Uczestnicy mieli możliwość nauczenia się kilku słów w języku nahuatl.

W ŚREDNIOWIECZNYM SKRYPTORIUM
Uczniowie klas drugich wzięli natomiast udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników Muzeum Archeologicznego. Dzieci na moment przeniosły się w czasie do średniowiecznego skryptorium. Spotkały tam mnichów przepisujących na delikatnych pergaminowych kartach stare księgi i poznały historię piśmiennictwa. W drugiej części zajęć uczniowie kaligrafowali własne inicjały. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe.

W ŚWIECIE ARII OPEROWYCH I PIEŚNI
W marcu uczniowie klas I-III zostali wprowadzeni w świat opery i operetki. Przed publicznością wystąpili: sopran, tenor i bas. W programie koncertu znalazły się znane arie, takie jak: „Skołuby” („Straszny Dwór” Moniuszki), „Jontka” („Halka” Moniuszki), „Habanera” („Carmen” Bizeta) oraz wiele innych popisowych utworów.

WIDEO-LEKCJE
Druga połowa niesiąca była dla nas prawdziwym wyzwaniem. Nieproszony gość – koronawirus COVID-19 – pokrzyżował nam plany i zmusił do pozostania w domach. Zamiast tradycyjnych lekcji w szkole, spotykaliśmy się wszyscy przed monitorami komputerów. Zdalna nauka nadal sprawia nam jeszcze trochę problemów, ale wszyscy radzimy z nią sobie coraz lepiej!

ŻYCZLIWOŚĆ W CZASACH KORONAWIRUSA
O tym, jak ważne są współpraca i wzajemne wspieranie się, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Do życzliwości i wrażliwości na innych zachęcają nas dziewczęta z Va, które pracując zdalnie, przygotowały pracę prezentującą łańcuch dobrych zdarzeń. Idźmy za przykładem dziewcząt i wspierajmy się w tych trudnych czasach!

DOMOWE STWORY
Pobyt w domu to idealny czas na szukanie w naszych sypialniach, kuchniach czy salonach potworów i dobrych duchów. Przekonali się o tym detektywi z IVa, którzy w swoich mieszkaniach odnaleźli najróżniejsze istoty o niezwykłych imionach, jak: Bałaganik, Ktosiek Śpioszek, Sennikus, Drabiniarz Zaszafowy, Tancerzyk Wesołek, Książkomaniak czy Pasibrzuch. Na szczęście u niektórych zadomowił się też Pomocnik Lekcyjny. Ten stwór przydałby się teraz każdemu!

WYCIECZKI DO MUZEÓW
Okazuje się, że nawet siedząc w domu, można podziwiać sztukę. Uczniowie klas IV i V w ramach lekcji polskiego wybrali się na wirtualne wycieczki do znanych europejskich muzeów, m.in. do Międzynarodowego Muzeum Sztuki Dziecięcej w Oslo. Uczniowie obejrzeli obrazy swoich rówieśników, a później te, które podobały się im najbardziej, opisali za pomocą różnych części mowy.

ROZKWIT TWÓRCZOŚCI
Domowe lekcje sprzyjają też twórczości. Wielu z naszych uczniów sprawdziło się w roli poetów, lektorów oraz aktorów. Zachęcamy do lektury wierszy oraz wysłuchania słuchowisk i recytacji przygotowanych przez młodych twórców