- Bednarska Szkoła Podstawowa - https://kawalerii.edu.pl/www -

Listopad

WARSZTATY HISTORYCZNE
6 listopada uczniowie klasy IIIa wybrali się do Domu Spotkań z Historią, gdzie wzięli udział w zajęciach pt. ,,Uczcić niepodległość”. Prowadzący przybliżył dzieciom postać Józefa Piłsudskiego. Trzecioklasiści oglądali fragmenty autentycznych filmów oraz słuchali historycznych nagrań, a na koniec wykonani kotyliony.

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
7 listopada uczniowie klas trzecich przygotowali apel z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzecioklasiści zaprezentowali tańce i pieśni patriotyczne. Zorganizowali też konkurs „Milionerzy” dotyczący oglądanego wcześniej filmu o tematyce niepodległościowej.

GRA TERENOWA
Klasy starsze wzięły natomiast udział w edukacyjnej grze miejskiej. Uczniowie, wyposażeni w mapy, poruszali się po centrum Warszawy w poszukiwaniu pomników Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Zadania, z którymi mierzyły się grupy, były okazją do poznania dokonań Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego. W ramach gry młodzież przeprowadziła sondy uliczne sprawdzające wiedzę o polskich ojcach niepodległości.

ZAJĘCIA NA TEMAT TOLERANCJI
15 listopada, tuż przed Dniem Tolerancji, uczniowie klas I-III mieli szczęście gościć Pana Sebastiana Grzywacza, ociemniałego, który stracił wzrok na skutek wypadku. Od pięciu lat oczami pana Sebastiana jest wierny i czujny pies asystujący Roll, który również był naszym gościem. Empatia, tolerancja, szacunek, pokonywanie własnych ograniczeń były tematami przewodnimi warsztatów, w których uczestniczyły dzieci. Pan Sebastian stworzył Fundację Ponad Słowami, jest też przewodnikiem po Niewidzialnej Wystawie.

OD ŁOKCIA DO METRA
Co mierzono na łuty i funty? Ile to mendel czy gros? Uczniowie klasy IVa szukali odpowiedzi na te pytania podczas zajęć w Muzeum Etnograficznym. Czwartoklasiści obejrzeli stare przyrządy pomiarowe, takie jak bezmian czy waga szalkowa. Mierzyli i ważyli różne rzeczy oraz gimnastykowali umysł, zamieniając stare miary na nowe.

W ŚWIECIE PANTOMIMY

Klasy I-III, w ramach koncertu edukacyjnego, poznały teatr pantomimy. Aktorki ubrane w czarne stroje uczyły widzów, jak pokazywać gestami i mimiką twarzy swoje emocje i naśladować różne istoty i czynności. Występ okazał się wyjątkowo ciekawy. 

KONKURSY MATEMATYCZNE
W listopadzie odbyły się dwa konkursy matematyczne: OLIMPUS matematyczny (sesja jesienna) oraz Alfik matematyczny. Pierwszy konkurs skierowany był do klas IV i V. Z zadaniami testowymi wielokrotnego wyboru mierzyło się 45 uczniów naszej szkoły. W Olimpusie (w przeciwieństwie do Alfika) uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę matematyczną. Zadania dotyczyły zagadnień omawianych na lekcjach. W konkursie Alfik (dla uczniów klas II-IV) dzieci musiały wykazać się nie tylko wiedzą, ale przede wszystkim sprytem i pomysłowością. Zadania sprawdzały logiczne myślenie i umiejętność kombinowania. W tym roku w Alfiku wzięło udział prawie 60 uczniów naszej szkoły. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników! Wyniki poznamy w styczniu.

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA MITOLOGICZNA
Miłośnicy mitów greckich wzięli natomiast udział w ogólnopolskim konkursie mitologicznym OLIMPUS. Uczestnicy musieli rozwiązać szereg zadań dotyczących wierzeń religijnych starożytnej Grecji i Rzymu. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Staraliśmy się być dla siebie szczególnie mili, m.in. wykonując przyjacielskie gesty i mówiąc sobie miłe słowa. Liczymy, że idea tego święta będzie nam przyświecać przez cały rok.

JAK BYĆ PRZYJAZNYM PASAŻEREM?
W ramach Dnia Życzliwości klasa IIIa wzięła udział w mini projekcie pod hasłem ,,Jak być życzliwym pasażerem”? Przed lekcjami dzieci miały za zadanie przejechać się dowolnym środkiem komunikacji miejskiej i poobserwować zachowania pasażerów. Uczniowie mieli też zwrócić uwagę na piktogramy umieszczone w środkach transportu. Dzieci zauważyły, że zachowania ludzi były bardzo różne. Analizowały je na zajęciach i zastanawiały się, co należy robić, by w komunikacji miejskiej było miło i życzliwie. Trzecioklasiści odgrywali też scenki dramowe, obejrzeli film edukacyjny pt. ,,Pan Bilecik uczy” oraz wykonali piktogramy o pozytywnym przesłaniu dotyczące zachowania pasażerów. W ramach projektu powstały również prace ,,Życzliwy autobus”.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada to Dzień Pluszowego Misia. Obchodzony jest on na całym świecie w rocznicę stworzenia pluszowej zabawki, której nazwa „Teddy Bear” pochodzi od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Nasi najmłodsi uczniowie zaprosili tego dnia do szkoły swoje ulubione przytulanki, zwłaszcza misie. Jak przyjemnie!

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL OPOWIADACZY
29 listopada drugoklasiści uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu Opowiadaczy w Instytucie Teatralnym. Zobaczyli spektakl pt. „Zloty Ptak”. Składał się on z kilku baśni, legend i anegdot z kraju Persów. Dzieci poznały też ciekawostki przyrodnicze i geograficzne o życiu w górach, na pustyni i w oazie. Teraz wiedzą już, jak powstają perły, jak zrobić ser z palmy daktylowej, skąd są turkusy, jadalny piasek i najsłynniejsze dywany. I najważniejsze. Dowiedziały się, co jest zapłatą za dobro!

SPOTKANIE Z POEZJĄ
Uczennice i uczniowie z klas IIa i IIb w listopadzie recytowali wiersze polskich poetów, którzy tworzą tzw. łamańce językowe. W repertuarze pojawiły się utwory Danuty Wawiłow, Małgorzaty Strzałkowskiej, Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima. Dzieci doskonale poradziły sobie z zadaniem. Recytując wiersze, zadbały o odpowiednią dykcję, intonację oraz tempo. Gratulacje!

ZABAWA ANDRZEJKOWA
Tańce, zabawy i inne atrakcje czekały na uczestników tegorocznej imprezy andrzejkowej zorganizowanej pod koniec listopada przez szkolne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zgodnie z tradycją, tego dnia nie mogło zabraknąć andrzejkowych wróżb. Wróżka Jagoda zdradziła chętnym, co dobrego czeka ich w przyszłości.

KRAINA LODU II
W andrzejkowo-mikołajkowym prezencie klasa Ia wybrała się do kina Cinema City na bajkę „Kraina Lodu 2”. Wraz z bohaterami filmu: Anną, Kristofferem, Olavem i Svenem dzieci wyruszyły w magiczną, lecz jednocześnie niebezpieczną podróż.

ZAMIAST BRONI – INSTRUMENTY
Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło się udziału w akcji charytatywnej na rzecz pierwszej szkoły muzycznej w Afryce. Ministrowie rozprowadzali płyty – cegiełki. Dochód z ich sprzedaży przyczyni się do budowy szkoły. Zebraliśmy aż 1530 zł. Dziękujemy za pomoc i wsparcie akcji!

SZLACHETNA PACZKA
Klasa Ia, wspólnie z Rodzicami, podjęła wspaniałą inicjatywę pomocy potrzebującej rodzinie w ramach akcji „Szlachetna Paczka”. Rodzice przygotowali dla pierwszaków lekcję, podczas której dzieci dowiedziały się, na czym polega akcja. Poznały też rodzinę, której będziemy pomagać i wspólnie z Rodzicami i Wychowawczynią ustaliły listę potrzebnych rzeczy, które spakują do paczki.

Z PODWÓRKA NA STADION
Reprezentacje naszej szkoły zajęły II miejsce w fazie grupowej XIX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. To największe zawody piłkarskie dla dzieci w Polsce i w Europie. Gratulujemy naszym zawodnikom!

GALA KONKURSU „POZNAJMY SIĘ”
27 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyła się Wielokulturowa Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Poznajmy się! Uczniowie klas IIIb i Va zostali wyróżnieni spośród finalistów za projekt „Międzykulturowa Akademia Radiowa – MAR”. Ich działania zostały nagrodzone warsztatami kulinarnymi w Pracowni Efekt Domina. Gratulacje!

SUKCESY W KONKURSIE PLASTYCZNYM

Pięcioro naszych uczniów, którzy chodzą na popołudniowe zajęcia plastyczne prowadzone przez Panią Dorotę, zostało laureatami XIII Dzielnicowego Konkursu Plastyczno-Ekologicznego, który odbył się pod hasłem „W tajemniczym świecie przyrody. Szkiełko i oko – podpatrywanie cudów natury”. Brawo!